Rada Legislacyjna.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 stycznia 1993 r.
w sprawie Rady Legislacyjnej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przy Prezesie Rady Ministrów działa Rada Legislacyjna jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach określonych w uchwale.
2.
Do zadań Rady Legislacyjnej, zwanej dalej "Radą", należy:
1)
dokonywanie okresowych ocen stanu prawa w określonych dziedzinach, z uwzględnieniem stopnia harmonizacji prawa polskiego z wymogami prawa Wspólnot Europejskich,
2)
wyrażanie opinii i opracowywanie wniosków w podstawowych sprawach związanych z procesem tworzenia prawa lub jego realizacją,
3)
prowadzenie prac zmierzających do uporządkowania systemu prawnego,
4)
publikowanie prac naukowych i materiałów z zakresu legislacji oraz inicjowanie i patronowanie szkoleniu kadr legislatorów,
5)
opiniowanie założeń oraz projektów ustaw opracowywanych z inicjatywy Rządu, zwłaszcza z punktu widzenia zgodności z Konstytucją, spójności systemowej oraz dostosowywania prawa polskiego do wymogów prawa Wspólnot Europejskich,
6)
opracowywanie założeń i projektów aktów prawnych w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej,
7)
opiniowanie założeń oraz projektów ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej, opracowywanych z inicjatywy posłów, Senatu lub Prezydenta, skierowanych w celu zajęcia stanowiska przez Rząd,
8)
opiniowanie stanowiska Rządu o projektach ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej, wniesionych do Sejmu z inicjatywy innych uprawnionych podmiotów,
9)
opiniowanie projektów rządowych programów prac ustawodawczych oraz sprawozdań z ich realizacji.
§  2.
Rada rozpatruje sprawy, o których mowa w § 1, skierowane przez Prezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów, Sekretarza Rady Ministrów lub na wniosek właściwego ministra albo kierownika urzędu centralnego, a także z własnej inicjatywy.
§  3.
1.
W skład Rady Legislacyjnej wchodzą powołani przez Prezesa Rady Ministrów, na okres czterech lat, wybitni przedstawiciele podstawowych dziedzin nauk prawnych oraz przedstawiciele praktyki prawniczej.
2.
Przewodniczącego i sekretarza Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Przewodniczący i sekretarz muszą być wyłonieni spośród członków Rady.
3.
Członek Rady Legislacyjnej może być odwołany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek prezydium Rady, z powodu:
1)
nieuczestniczenia w pracach Rady,
2)
objęcia funkcji kierowniczej w urzędzie naczelnego lub centralnego organu administracji państwowej,
3)
złożenia rezygnacji.
§  4.
1.
Do udziału w pracach Rady zaprasza się Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego lub ich zastępców albo upoważnionych przedstawicieli.
2.
Na posiedzenia Rady są również zapraszani właściwi, ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy, ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych albo Prezes Narodowego Banku Polskiego bądź upoważnieni przez nich przedstawiciele.
3.
W pracach Rady i jej zespołów bierze udział dyrektor właściwej w sprawach legislacyjnych komórki organizacyjnej Urzędu Rady Ministrów lub delegowana przez niego osoba.
§  5.
Przewodniczący Rady może zapraszać na posiedzenia plenarne Rady oraz na posiedzenia zespołów przedstawicieli innych niż określone w § 4 ust. 2 organów państwowych, a także organizacji społecznych, zawodowych i samorządowych, reprezentujących środowiska prawnicze oraz placówki naukowe.
§  6.
1.
Organami Rady są przewodniczący i prezydium Rady.
2.
Przewodniczący Rady w szczególności:
1)
planuje i organizuje prace Rady,
2)
wyznacza referentów poszczególnych zagadnień,
3)
nadzoruje pracę sekretarza Rady,
4)
wyznacza terminy posiedzeń plenarnych Rady i przewodniczy na jej posiedzeniach,
5)
zapewnia sprawne rozpatrywanie spraw oraz terminowe przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów opinii lub wniosków w sprawach rozpatrywanych przez Radę,
6)
decyduje o składzie osobowym stałych zespołów problemowych oraz powołuje doraźne zespoły w celu rozpatrzenia określonych spraw,
7)
powołuje przewodniczących zespołów stałych i doraźnych,
8)
wyznacza, po zawiadomieniu Prezesa Rady Ministrów, zastępcę przewodniczącego, gdy czasowo nie może wykonywać swoich zadań,
9)
przedstawia Prezesowi Rady Ministrów coroczne sprawozdania z działalności Rady.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się do wyznaczonego zastępcy przewodniczącego Rady.
4.
Prezydium Rady składa się z przewodniczącego Rady, przewodniczących zespołów stałych oraz sekretarza Rady. Prezydium organizuje działalność Rady, a w szczególności podejmuje uchwały dotyczące ustanowienia i zakresu działania stałych zespołów problemowych, przygotowuje projekty programów prac Rady, informuje Radę o pracy zespołów oraz o sposobie wykorzystania opinii i ekspertyz.
§  7.
1.
Rada rozpatruje sprawy na posiedzeniach plenarnych, posiedzeniach prezydium lub na posiedzeniach zespołów.
2.
Projekty ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej oraz inne sprawy określone w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 są rozpatrywane na posiedzeniach plenarnych Rady, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - na posiedzeniach prezydium.
3.
Opinie lub wnioski Rady są przedstawiane Prezesowi i wiceprezesom Rady Ministrów niezwłocznie po ich uchwaleniu. Odpisy opinii, ocen i wniosków doręcza się zainteresowanym ministrom, kierownikom urzędów centralnych oraz Ministrowi-Szefowi Urzędu Rady Ministrów.
4.
Rozpatrywanie spraw następuje z zachowaniem przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej.
§  8.
1.
Przewodniczący Rady może zwrócić się do naczelnego lub centralnego organu administracji państwowej, który opracował projekt ustawy albo jej założenia, przeznaczone do rozpatrzenia przez Radę, o przedstawienie dodatkowych informacji i materiałów, jeżeli są one niezbędne do rozpatrzenia sprawy przez Radę.
2.
Przewodniczący Rady może organizować konferencje naukowe i zebrania środowiskowe w celu poddania pod dyskusję zagadnień i problemów związanych ze sprawami rozpatrywanymi przez Radę.
§  9.
1.
Opinie opracowane przez zespoły, odnoszące się do projektów ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej, akceptuje Rada, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - prezydium Rady. Opinie w innych sprawach akceptuje przewodniczący Rady z udziałem sekretarza Rady.
2.
Do pracy zespołów stosuje się odpowiednio przepisy § 6 i § 7 ust. 4.
§  10.
Obsługa techniczno-organizacyjna Rady jest sprawowana przez wyodrębniony sekretariat Rady. Pracami sekretariatu Rady kieruje jej sekretarz.
§  11.
1.
Wydatki Rady są pokrywane z budżetu centralnego, w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów.
2.
Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów określi wysokość wynagrodzenia ryczałtowego dla przewodniczącego Rady i przewodniczących stałych zespołów, wynagrodzenie dla członków i osób zapraszanych do udziału w pracach Rady za udział w posiedzeniach oraz wynagrodzenia za pisemne opracowania na potrzeby Rady. Diety, zwrot kosztów podróży i zakwaterowania przysługują członkom Rady i osobom zaproszonym na zasadach określonych w przepisach dotyczących podróży służbowych na terenie kraju.
§  12.
Traci moc uchwała nr 46 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1984 r. w sprawie Rady Legislacyjnej (Monitor Polski Nr 10, poz. 66).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.4.14

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rada Legislacyjna.
Data aktu: 26/01/1993
Data ogłoszenia: 01/02/1993
Data wejścia w życie: 01/02/1993