Wykonanie postanowień Rezolucji nr 820 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 18 kwietnia 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec władz Federalnej Republiki Jugosławii (Serbia i Czarnogóra).

UCHWAŁA Nr 54
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1993 r.
w sprawie wykonania postanowień Rezolucji nr 820 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 18 kwietnia 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec władz Federalnej Republiki Jugosławii (Serbia i Czarnogóra).

W związku z Rezolucją nr 820 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 18 kwietnia 1993 r. dotyczącą środków podjętych wobec władz Federalnej Republiki Jugosławii (Serbia i Czarnogóra), zwaną dalej "Rezolucją", Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą zapewni, że:
1)
import, eksport i tranzyt towarów do i z obszarów Republiki Chorwackiej będących pod ochroną Narodów Zjednoczonych oraz obszarów Republiki Bośni i Hercegowiny będących pod kontrolą sił zbrojnych Serbów Bośniackich będzie odbywał się wyłącznie na podstawie właściwych zezwoleń odpowiednio rządu Republiki Chorwackiej lub rządu Bośni i Hercegowiny, z wyjątkiem niezbędnych dostaw na cele humanitarne, w tym środków medycznych i artykułów żywnościowych przekazywanych przez międzynarodowe organizacje humanitarne (ustęp 12 Rezolucji),
2)
nie będą wydawane zezwolenia na otwarcie oddziałów przedstawicielstw i firm handlowych należących do osób fizycznych i prawnych, prowadzących działalność gospodarczą w Federalnej Republice Jugosławii (Serbia i Czarnogóra), zwanej dalej "FRJ", z wyjątkiem przedstawicielstw i firm świadczących usługi, niezbędne na cele humanitarne, po uzyskaniu każdorazowej akceptacji Komitetu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, utworzonego zgodnie z Rezolucją nr 724 z dnia 15 grudnia 1991 r., zwanego dalej "Komitetem" (ustęp 27 Rezolucji).
§  2.
Minister Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego wystąpi z inicjatywą nowelizacji ustaw: z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe, z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim i z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe w celu umożliwienia wykonania postanowienia ustępu 21 Rezolucji.
§  3.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:
1)
wyda zakaz przewozu ładunków i towarów rzeką Dunaj przez terytorium FRJ, chyba że przewóz taki będzie dozwolony w wyniku uzyskania zezwolenia Komitetu; uzyskanie zezwolenia nie zwalnia od obowiązku poddania kontroli statków przepływających Dunajem na odcinku Vidin/Calafat-Mohacz (ustęp 15 Rezolucji),
2)
wyda zakaz przepływu statków przez drogi wodne, instalacje wodne, kanały i śluzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
a)
zarejestrowanych w FRJ,
b)
w odniesieniu do których większość praw własności lub pakiet kontrolny dotyczący tych praw należy do osoby lub podmiotu gospodarczego działającego na lub z terytorium FRJ,
c)
w odniesieniu do których istnieje podejrzenie o naruszenie postanowień Rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 713 (1991), 757 (1992), 787 (1992) lub 820 (1993) (ustęp 16 Rezolucji),
3)
zapewni zajęcie wszystkich statków, samochodów ciężarowych, taboru kolejowego i statków powietrznych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do których większość praw własności lub pakiet kontrolny dotyczący tych praw należy do osoby lub podmiotu gospodarczego działającego na lub z terytorium FRJ (Serbia i Czarnogóra) lub działających z jej terytorium, gdy zostanie ustalone, że służyły one do naruszenia Rezolucji nr 713 (1991), 757 (1992), 787 (1992) lub 820 (1993) (ustęp 24 Rezolucji),
4)
wyda zakaz polskim przewoźnikom przewozu wszelkich towarów i produktów przez granice lądowe FRJ oraz z i do portów FRJ, z wyjątkiem:
a)
dostaw zaopatrzenia medycznego i artykułów żywnościowych do FRJ, zgodnie z Rezolucją nr 757 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na podstawie uzgodnień z Komitetem,
b)
dostaw innych niezbędnych towarów na cele humanitarne do FRJ, uzgadnianych każdorazowo z Komitetem,
c)
ściśle określonych przewozów przez terytorium FRJ, uzgodnionych we wszystkich przypadkach z Komitetem; przewóz taki nie może naruszać zasad określonych w pkt 5 niniejszego paragrafu (ustęp 22 Rezolucji),
5)
wyda zakaz żeglugi polskich statków handlowych na wodach terytorialnych FRJ, z wyjątkiem przypadków każdorazowo usankcjonowanych przez Komitet oraz przypadków wyższej konieczności (ustęp 28 Rezolucji).
2.
Koszty wynikające z zajęcia środków transportu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, obciążają ich właścicieli (ustęp 26 Rezolucji).
§  4.
1.
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny zapewni wdrożenie postępowań karnych wobec osób naruszających zakazy i nakazy wprowadzone na podstawie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z rozdziałem VII Karty Narodów Zjednoczonych (ustępy 19, 24, 25 i 26 Rezolucji), w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej w oparciu o przepisy obowiązującego prawa, a w razie potrzeby przedstawi Radzie Ministrów projekt odpowiednich zmian prawa karnego w tym zakresie.
2.
Minister Finansów oraz Prezes Głównego Urzędu Ceł zapewniają wszczynanie postępowań karnych skarbowych, w celu wykonania postanowień ustępów 19, 24, 25 i 26 Rezolucji).
§  5.
Ministrowie: Sprawiedliwości - Prokurator Generalny, Spraw Wewnętrznych, Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, każdy w ramach swoich kompetencji ustawowych, zapewnią zatrzymanie, do czasu wyjaśnienia, wszystkich statków, samochodów ciężarowych, taboru kolejowego, statków powietrznych i ładunków znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które naruszyły lub w stosunku do których zachodzi podejrzenie naruszenia Rezolucji nr 713 (1991), 757 (1992), 787 (1992) lub 820 (1993). Po stwierdzeniu, że naruszenie takie wystąpiło, statki, samochody ciężarowe, tabor kolejowy i statki powietrzne zostaną zajęte i, w stosownych okolicznościach, mogą być skonfiskowane wraz z ładunkiem na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej (ustęp 25 Rezolucji).
§  6.
Ministrowie: Finansów, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych, Transportu i Gospodarki Morskiej, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Prezes Głównego Urzędu Ceł przekażą Ministrowi Spraw Zagranicznych informację o podjętych działaniach, zgodnie z niniejszą uchwałą, w terminie 15 dni od dnia jej ogłoszenia.
§  7.
1.
Minister Spraw Zagranicznych koordynuje działania wynikające z uchwały.
2.
Minister Spraw Zagranicznych przekaże Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych sprawozdania o środkach podjętych w celu wypełnienia przez Polskę zobowiązań, o których mowa w ustępach 12 do 30 Rezolucji.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.33.336

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wykonanie postanowień Rezolucji nr 820 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 18 kwietnia 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec władz Federalnej Republiki Jugosławii (Serbia i Czarnogóra).
Data aktu: 24/06/1993
Data ogłoszenia: 02/07/1993
Data wejścia w życie: 24/06/1993