Organizacja, tryb działania i wynagradzanie członków Komisji Rejestracji Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 kwietnia 1993 r.
w sprawie organizacji, trybu działania i wynagradzania członków Komisji Rejestracji Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych.

Na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 i z 1993 r. Nr 16, poz. 68) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisja Rejestracji Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych, zwana dalej "Komisją", składa się z 18 członków będących specjalistami z dziedziny medycyny, farmacji i weterynarii.
§  2.
1.
Komisja powołuje ze swego grona Prezydium, w którego skład wchodzi: przewodniczący Komisji, 2 wiceprzewodniczących Komisji i 4 członków Komisji.
2.
Posiedzenia Prezydium zwołuje przewodniczący Komisji.
§  3.
Do zadań Prezydium należy:
1)
opracowywanie projektów planów pracy Komisji,
2)
ustalanie terminów i projektów porządku posiedzenia Komisji,
3)
Ustalanie trybu postępowania związanego z oceną i kwalifikacją wniosków dotyczących wpisów,
4)
wyznaczanie sprawozdawców, recenzentów i rzeczoznawców.
§  4.
Zadaniem przewodniczącego Komisji jest sprawowanie nadzoru oraz koordynacja działań związanych z realizacją ustawowych zadań Komisji, a także działania wynikające z przepisów niniejszego zarządzenia.
§  5.
Do zadań wiceprzewodniczących Komisji należy w szczególności:
1)
wykonywanie zadań, o których mowa w § 3, związanych z funkcjonowaniem Prezydium,
2)
wykonywanie, w czasie nieobecności przewodniczącego Komisji, zadań dla niego zastrzeżonych oraz
3)
wykonywanie zadań zleconych przez przewodniczącego.
§  6.
1.
Posiedzenia Komisji zwołuje, na wniosek Prezydium, przewodniczący Komisji.
2.
Posiedzeniom Komisji przewodniczy jej przewodniczący lub wyznaczony przez niego wiceprzewodniczący Komisji.
3.
Na posiedzenie Komisji mogą być zapraszani między innymi:
1)
Krajowy Inspektor Farmaceutyczny,
2)
dyrektor Departamentu Farmacji Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
dyrektor Departamentu Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
4)
przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej,
5)
przedstawiciel Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej,
6)
przedstawiciel Naczelnej Rady Aptekarskiej,
7)
przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
§  7.
1.
Z posiedzeń Komisji sporządza się protokół.
2.
Protokół oraz uchwały, wnioski, oceny i opinie, podejmowane w trakcie posiedzenia Komisji, podpisują przewodniczący Komisji oraz osoba przewodnicząca posiedzeniu Komisji.
3.
Wnioski, oceny i opinie Komisji stanowią załącznik do protokołu.
§  8.
1.
Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego Komisji.
2.
Osoba przewodnicząca posiedzeniu Komisji, o której mowa w § 7 ust. 2, może zarządzić na wniosek członka Komisji głosowanie tajne.
§  9.
1.
Podejmowanie uchwał, opracowywanie wniosków oraz wydawanie opinii lub ocen dokonywane jest przez Komisję po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania.
2.
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzane jest na podstawie szczegółowej analizy materiału zgłoszonego do rejestracji, w tym również wniosków z badań laboratoryjnych przedklinicznych i klinicznych danego środka farmaceutycznego lub materiału medycznego.
§  10.
Wewnętrzny tryb pracy Komisji, w tym również sposób przygotowywania materiałów na posiedzenia, określa regulamin uchwalony przez Komisję.
§  11.
1.
Należność za pracę w Komisji wypłacana jest w formie ryczałtu miesięcznego. Podstawę ustalenia ryczałtu stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres ostatnich 6 miesięcy, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", zwane dalej "wynagrodzeniem".
2.
Wysokość ryczałtu wynosi:
1)
połowę wynagrodzenia dla członka Komisji, z wyłączeniem osób, o których mowa w pkt 2,
2)
jednokrotne wynagrodzenie dla członka Komisji wchodzącego w skład Prezydium,
3)
półtorakrotne wynagrodzenie dla wiceprzewodniczącego Komisji,
4)
dwukrotne wynagrodzenie dla przewodniczącego Komisji.
3.
Nieobecność na posiedzeniu powoduje zmniejszenie ryczałtu, o którym mowa w ust. 2, proporcjonalnie o kwotę przypadającą na jedno posiedzenie, pomnożoną przez liczbę nieobecności.
§  12.
Zamiejscowym członkom Komisji przysługują diety, zwrot kosztów podróży i zakwaterowania na zasadach określonych w przepisach dotyczących podróży służbowych na obszarze kraju.
§  13.
Obsługę administracyjną Komisji sprawuje Biuro Rejestracji Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych, podlegające przewodniczącemu Komisji.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.24.244

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja, tryb działania i wynagradzanie członków Komisji Rejestracji Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych.
Data aktu: 28/04/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 30/05/1993