Zasady i tryb zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie zasad i trybu zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uprawnionych przedstawicielstwach - należy przez to rozumieć obce przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne, którym przysługuje zwrot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego na podstawie porozumień międzynarodowych lub zasad wzajemności.
2)
członkach personelu misji - należy przez to rozumieć członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a także inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
podatkach - należy przez to rozumieć podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
4)
urzędzie skarbowym - należy przez to rozumieć Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście,
5)
fakturze - należy przez to rozumieć rachunek (fakturę) określony w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127).
§  2.
1.
Zwrot podatków przysługuje uprawnionemu przedstawicielstwu oraz członkom personelu misji z tytułu nabycia towarów lub usług w ilości (wartości) wynikającej z umowy międzynarodowej, prawa wzajemności lub zwyczaju międzynarodowego stosowanego przez państwo obce wobec polskich przedstawicielstw lub członków ich personelu.
2.
Informację o ilości (wartości) towarów lub usług, których nabycie uprawnia do zwrotu podatków, Minister Spraw Zagranicznych przekazuje uprawnionym przedstawicielstwom oraz urzędowi skarbowemu.
§  3.
1.
Zwrot podatków zawartych w cenach towarów nabytych przez uprawnione przedstawicielstwa oraz członków personelu misji obejmuje:
1)
kwotę podatku od towarów i usług określoną w fakturze,
2)
kwotę podatku akcyzowego:
a)
dla paliw silnikowych - wynikającą z przeliczenia stawki ustalonej w zł/t na stawkę w zł/l przy uwzględnieniu ciężaru właściwego poszczególnych rodzajów paliw,
b)
w pozostałych przypadkach - wynikającą z zastosowania stawki obowiązującej w dniu dokonania zakupu.
2.
Jeżeli na podstawie odrębnych przepisów poszczególne towary podlegają opodatkowaniu według różnych stawek podatku akcyzowego, zwrot podatku następuje przy zastosowaniu stawki najwyższej.
§  4.
1.
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatków podlegających zwrotowi uprawnionemu przedstawicielstwu lub członkom personelu misji jest faktura wystawiona przy zakupie towarów.
2.
Faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.
3.
Oryginał faktury wraz z kopią otrzymuje nabywca.
§  5.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatków przekazywany jest przez uprawnione przedstawicielstwo do urzędu skarbowego.
2.
Wniosek w sprawie zwrotu podatków powinien określać:
1)
kwotę podatków, o której zwrot ubiega się uprawnione przedstawicielstwo oraz członkowie personelu misji, z wyszczególnieniem kwot podatków związanych z nabyciem towarów lub usług na cele służbowe lub prywatne,
2)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatków.
3.
Do wniosku powinny zostać dołączone:
1)
wykaz towarów lub usług nabytych na cele służbowe przez uprawnione przedstawicielstwo,
2)
lista członków personelu misji, którym przysługuje zwrot podatków z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatków przypadających do zwrotu,
3)
oryginały faktur.
4.
Wnioski składane są za okresy kwartalne.
§  6.
1.
Zwrotu podatków dokonuje urząd skarbowy na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 5, w terminie trzydziestu dni od dnia jego otrzymania.
2.
W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, urząd skarbowy przekazuje wniosek wraz z załączonymi dokumentami Ministrowi Spraw Zagranicznych do zaopiniowania.
§  7.
Jeżeli towar zostaje zwrócony, a nabywca żąda zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania od nabywcy kopii faktury; o dokonanym zwrocie sprzedawca informuje urząd skarbowy, przekazując równocześnie otrzymaną od nabywcy kopię faktury.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.24.242

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993