Konsulowie honorowi Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 29 marca 1993 r.
w sprawie konsulów honorowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie § 8 pkt 4 i § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 21, poz. 121 i z 1984 r. Nr 44, poz. 230) oraz w związku z art. 5 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o konsulu honorowym, należy przez to rozumieć honorowego konsula generalnego, konsula, wicekonsula oraz agenta konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
Okręg konsularny i rangę urzędu konsularnego oraz rangę i zakres funkcji konsula honorowego określa Minister Spraw Zagranicznych w akcie powołania.
2.
Do powoływania konsulów honorowych stosuje się odpowiednio przepisy określające tryb mianowania kierowników urzędów konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Konsul honorowy może rozpocząć wykonywanie swych funkcji po uzyskaniu exequatur lub innego upoważnienia państwa przyjmującego do ich wykonywania.
4.
Zakres funkcji konsula honorowego, określony w akcie powołania, może być zmieniany, za jego zgodą, przez Ministra Spraw Zagranicznych.
§  3.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w porozumieniu z konsulem honorowym, może skierować do pracy w kierowanym przez niego urzędzie konsularnym zawodowego urzędnika lub pracownika konsularnego.
§  4.
Okręg konsularny urzędu konsularnego kierowanego przez konsula honorowego nie obejmuje siedziby urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej, kierowanego przez zawodowego urzędnika konsularnego.
§  5.
Konsul honorowy jest zobowiązany do ścisłego współdziałania przy wykonywaniu powierzonych mu funkcji z kierownikiem terytorialnie właściwego urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej, kierowanego przez zawodowego urzędnika konsularnego, a także do informowania go o wszystkich ważniejszych sprawach.
§  6.
1.
Konsul honorowy przestaje wykonywać swoje funkcje w przypadku:
1)
wręczenia odwołania, podpisanego przez Ministra Spraw Zagranicznych,
2)
cofnięcia exequatur przez państwo przyjmujące,
3)
złożenia pisemnej rezygnacji kierownikowi przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczypospolitej Polskiej lub Ministrowi Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
O przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 kierownik przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczypospolitej Polskiej zawiadamia niezwłocznie właściwy organ państwa przyjmującego.
§  7.
Funkcje konsula honorowego powinny być przez niego wykonywane niezależnie od jego działalności zawodowej, a jego archiwum konsularne utrzymywane oddzielnie od dokumentów prywatnych.
§  8.
1.
Z tytułu wykonywania swych funkcji konsul honorowy:
1)
nie otrzymuje wynagrodzenia,
2)
nie nabywa uprawnień przewidzianych przez polskie przepisy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 dotyczy również personelu zatrudnianego przez konsula honorowego, z wyjątkiem osób skierowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do pracy w kierowanym przez niego urzędzie konsularnym.
§  9.
Konsul honorowy ponosi koszty związane z wykonywaniem swych funkcji. Dotyczy to zwłaszcza kosztów najmu lokalu oraz zatrudnienia przez niego personelu.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 22 kwietnia 1986 r. w sprawie konsulów honorowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 13, poz. 93).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024