Zasady i tryb udzielania żołnierzom nie pełniącym czynnej służby wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 kwietnia 1993 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania żołnierzom nie pełniącym czynnej służby wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych. *

Na podstawie art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej przeniesionym do rezerwy lub w stan spoczynku oraz żołnierzom służby stałej i kontraktowej w Wojsku Polskim Rzeczypospolitej Polskiej, a także żołnierzom będącym kombatantami określonymi w art. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i z 1993 r. Nr 29, poz. 133), na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych:
1)
w dniach świąt państwowych i wojskowych oraz gdy uczestniczą w uroczystościach organizowanych przez organy lub jednostki (instytucje) wojskowe;
2)
gdy uczestniczą w uroczystościach organizowanych przez organy państwowe, organizacje kombatanckie lub stowarzyszenia dla uczczenia rocznic związanych z walką o suwerenność i niepodległość Ojczyzny;
3)
w czasie wygłaszania prelekcji dotyczących historii lub obronności państwa w jednostkach wojskowych, szkołach, zakładach pracy lub w organizacjach społecznych;
4)
w czasie spotkań autorskich związanych z własną twórczością nawiązującą do historii lub obronności państwa;
5)
w czasie uroczystości rodzinnych.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, upoważnia do noszenia umundurowania wyjściowego i galowego oraz odznak i oznak wojskowych we wzorach i kolorach aktualnie obowiązujących w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą", w stopniu wojskowym posiadanym przez żołnierza, z tym że osoby, którym stopień wojskowy nadały władze Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do dnia 22 grudnia 1990 r., mogą nosić umundurowanie oraz odznaki i oznaki wojskowe w stopniu wojskowym uznanym przez właściwy organ w trybie odrębnych przepisów.
§  2.
O udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych, zwanego dalej "zezwoleniem", mogą ubiegać się żołnierze:
1)
którzy nie pełnią czynnej służby wojskowej, jeżeli jest to uzasadnione czynnościami wykonywanymi przez nich z tytułu zatrudnienia lub innych prac zarobkowych albo przynależności do stowarzyszeń lub innych organizacji społecznych, o ile czynności te dotyczą obronności państwa;
2)
inni niż wymienieni w § 1 ust. 1, którzy nie pełnią czynnej służby wojskowej, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami określonymi w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Zezwolenia udziela się na pisemny wniosek zainteresowanego żołnierza.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia składa się za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza.
3.
W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1, właściwy organ wojskowy może uzależnić udzielenie zezwolenia od stanowiska zajętego przez podmiot zatrudniający żołnierza lub stowarzyszenie (organizację społeczną), którego członkiem jest żołnierz.
§  4.
1.
Zezwolenia udziela się w formie decyzji administracyjnej, która oprócz składników określonych w art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego powinna zawierać również wskazanie czasu, na jaki udziela się zezwolenia, oraz wyszczególnienie przypadków, w których żołnierz może nosić umundurowanie oraz odznaki i oznaki wojskowe.
2.
Zezwolenia udziela się jednorazowo lub na czas określony, nie dłuższy niż rok, a jeżeli dotyczy przypadków wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 - nie dłuższy niż pięć lat.
§  5.
Właściwy organ wojskowy może odmówić udzielenia zezwolenia, jeżeli jego udzielenie naruszałoby szczególną ochronę munduru wojskowego, przyznaną w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130).
§  6.
1.
Decyzje o udzieleniu zezwolenia oraz o odmowie udzielenia zezwolenia wydają:
1)
szef wojewódzkiego sztabu wojskowego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza - oficerowi do stopnia pułkownika (komandora) włącznie oraz chorążemu, podoficerowi i szeregowemu;
2)
Szef Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej - oficerowi w stopniu generała (admirała).
2.
Od decyzji, o których mowa w ust. 1, żołnierzowi przysługuje odwołanie odpowiednio do:
1)
Szefa Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, jeżeli decyzję w pierwszej instancji wydał organ wojskowy określony w ust. 1 pkt 1;
2)
Ministra Obrony Narodowej, jeżeli decyzję w pierwszej instancji wydał organ wojskowy określony w ust. 1 pkt 2.
§  7.
Decyzję o udzieleniu zezwolenia oraz o odmowie udzielenia zezwolenia doręcza się również wojskowemu komendantowi uzupełnień, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  8.
Załatwianie spraw dotyczących zezwoleń następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  9.
1.
Żołnierzowi, który uzyskał ostateczną decyzję o udzieleniu zezwolenia, organ wojskowy, który wydał decyzję w pierwszej instancji, wydaje zezwolenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Właściwy organ wojskowy prowadzi ewidencję wydanych zezwoleń według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Żołnierz, który utracił wydane mu zezwolenie, może zwrócić się do organu wojskowego, który wydał utracone zezwolenie, z wnioskiem o ponowne wydanie takiego dokumentu.
4.
Przepis § 1 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  10.
Koszty związane z zakupem (szyciem) umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych ponosi żołnierz.
§  11.
1.
Zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1995 r. i nie podlegają wymianie ani przedłużeniu ważności.
2.
Zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych mogą być wydawane według dotychczasowego wzoru nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 1995 r., z tym że nie wypełnia się w nich rubryki o przedłużeniu ważności.
§  12.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do spraw o udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych, wszczętych i nie zakończonych do dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Organy wojskowe właściwe na podstawie dotychczasowych przepisów do udzielania zezwoleń na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych oraz do pozbawiania prawa do noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przekazują sprawy nie zakończone organom określonym w § 6 ust. 1 w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
3.
Organy wojskowe, o których mowa w ust. 2, wydają decyzje o umorzeniu postępowania w przekazanych im sprawach o pozbawienie prawa do noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.
§  13.
W zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 marca 1979 r. w sprawie używania munduru wojskowego (Monitor Polski Nr 9, poz. 59) wprowadza się następujące zmiany:
1)
użyte w zarządzeniu w odpowiednich przypadkach wyrazy "Polska Rzeczpospolita Ludowa", "Wojskowa Służba Wewnętrzna" i "Milicja Obywatelska" zastępuje się odpowiednio użytymi w tych samych przypadkach wyrazami "Rzeczpospolita Polska", "Żandarmeria Wojskowa" i "Policja";
2)
w § 2:
a)
pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) małoletni przyjęci na naukę do szkół wojskowych kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz do orkiestr wojskowych,"

b)
pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) żołnierze nie pełniący czynnej służby wojskowej na podstawie zezwoleń określonych w odrębnych przepisach.",

3)
w § 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wprowadza się zakaz używania niektórych mundurów wojskowych lub ich części we wzorach i kolorach aktualnie obowiązujących w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), wbrew ich przeznaczeniu, nawet po pozbawieniu oznak wojskowych.",

4)
w § 4 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania przez Żandarmerię Wojskową kontroli uprawnień do używania mundurów wojskowych lub ich części określają odrębne przepisy.";

5)
skreśla się § 5.
§  14.
Przepisy zarządzenia nie naruszają odrębnych przepisów dotyczących mundurów wojskowych innych niż określone w § 1 ust. 2 i § 9 ust. 4, w tym mundurów polskich formacji i organizacji wojskowych używanych przez członków stowarzyszeń właściwych dla określonego rodzaju działalności kombatanckiej.
§  15.
Traci moc zarządzenie nr 60/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 lipca 1973 r. w sprawie udzielania żołnierzom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania i oznak wojskowych (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej z 1976 r. Nr 18, poz. 110 i z 1977 r. Nr 13, poz. 74).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZEZWOLENIE

na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĘGA EWIDENCJI WYDANYCH ZEZWOLEŃ NA NOSZENIE UMUNDUROWANIA ORAZ ODZNAK I OZNAK WOJSKOWYCH

...........................

(nazwa organu wydającego zezwolenie)

Lp. Numer zezwolenia, data wydania Stopień wojskowy Nazwisko, imię i imię ojca Rocznik Uwagi
1 2 3 4 5 6

Pouczenie: W rubryce 6 "Uwagi" dokonuje się adnotacji o terminie ważności zezwolenia

* Zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 lipca 2000 r. na skutek zmiany art. 12 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U.78.31.130) przez art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U.00.12.136) - zobacz art. 74 ostatnio powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.19.184

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania żołnierzom nie pełniącym czynnej służby wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.
Data aktu: 06/04/1993
Data ogłoszenia: 26/04/1993
Data wejścia w życie: 11/05/1993