Wprowadzenie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 listopada 1992 r.
w sprawie wprowadzenia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

1.
Zastąpienie obecnego podatku obrotowego powszechnym podatkiem od towarów i usług oznacza nie tylko ilościową, ale i jakościową zmianę w całym systemie podatkowym państwa. W związku z tym konieczne jest szczególnie staranne przygotowanie warunków do prawidłowego wdrożenia tego podatku i nadzoru nad jego stosowaniem. Biorąc powyższe pod uwagę, Sejm zobowiązuje Rząd do:
a)
wydania wszystkich obligatoryjnych aktów wykonawczych do ustawy najpóźniej w ciągu 75 dni po dniu jej wejścia w życie,
b)
przeprowadzenia szerokiej akcji szkoleniowej i popularyzatorskiej dotyczącej nowego podatku nie tylko dla pracowników organów skarbowych, lecz również dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
c)
przedstawienia Sejmowi na 45 dni przed dniem uzyskania mocy obowiązującej przez ustawę informacji o stanie przygotowań do wdrożenia podatku od towarów i usług,
2.
Sejm stwierdza, że wdrożenie podatku od towarów i usług ze względu na swą powszechność wywoła okresowy wzrost zapotrzebowania na kredyt ze strony znacznej liczby podmiotów gospodarczych. Z powodu trudności w dostępie do tego kredytu, a także jego wysokiej ceny, fakt ten może wywołać różnorodne, negatywne konsekwencje w obszarze cen, stanu zadłużeń przedsiębiorstw i terminowości wpłat podatku do budżetu.
3.
Sejm zwraca się do Prezesa Narodowego Banku Polskiego o współudział w stworzeniu nowoczesnego systemu rozliczeń podatkowych przy pomocy aparatu bankowego.
4.
Sejm oczekuje od Rządu tworzenia warunków do stopniowego ograniczania listy towarów objętych stawką podatkową inną niż podstawowa. W szczególności Sejm uważa za możliwe objęcie stawką podstawową towarów dla dzieci w przypadku zreformowania systemu zasiłków rodzinnych.
5.
Sejm zobowiązuje Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów do dokonywania systematycznej oceny stanu przygotowań i wdrażania podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
6.
Sejm zobowiązuje Rząd do współpracy z Komisją Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, w tym w szczególności do konsultowania z nią treści projektowanych aktów wykonawczych do ustawy.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.39.285

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wprowadzenie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Data aktu: 28/11/1992
Data ogłoszenia: 18/12/1992