Powołanie Komisji do badania wykonywania przez Ministra Spraw Wewnętrznych uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 maja 1992 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 6 czerwca 1992 r.
w sprawie powołania Komisji do badania wykonywania przez Ministra Spraw Wewnętrznych uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 maja 1992 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, działając na podstawie art. 23 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 23 ust. 3 Tymczasowego regulaminu Sejmu, uchwala, co następuje:
§  1.
Powołuje się Komisję do badania wykonywania przez Ministra Spraw Wewnętrznych uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 maja 1992 r. zobowiązującej tego Ministra do podania pełnej informacji na temat osób pełniących określone w uchwale funkcje publiczne - będących współpracownikami Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w latach 1945-1990, zwaną dalej "Komisją".
§  2.
Zobowiązuje się Ministra Spraw Wewnętrznych do udostępnienia Komisji oraz osobom wskazanym na wykazie sporządzonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i udostępnionym Sejmowi w wykonaniu uchwały z dnia 28 maja 1992 r., pełnej dokumentacji stanowiącej podstawę do umieszczenia tych osób na tym wykazie, w trybie określonym w odrębnych ustawach.
§  3.
Do uprawnień i trybu działania Komisji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
§  4.
Do składu Komisji wybiera się następujących posłów:
1)
Paweł Abramski,
2)
Artur Balazs,
3)
Jerzy Ciemniewski,
4)
Piotr Czarnecki,
5)
Jerzy Dziewulski,
6)
Jan Willibald Fabian,
7)
Mieczysław Gil,
8)
Lech Kaczyński,
9)
Feliks Klimczak,
10)
Marek Koczwara,
11)
Mirosław Lewandowski,
12)
Jan Lityński,
13)
Stefan Pastuszewski,
14)
Jan Piątkowski,
15)
Adam Piechowicz,
16)
Alojzy Pietrzyk,
17)
Lech Pruchno-Wróblewski,
18)
Władysław Serafin,
19)
Zbigniew Siemiątkowski,
20)
Henryk Strzelecki,
21)
Jerzy Szmajdziński,
22)
Jacek Taylor,
23)
Dariusz Wójcik,
24)
Stanisław Zając,
25)
Maciej Zalewski,
26)
Janusz Zemke.
§  5.
Zobowiązuje się Komisję do przedstawienia Sejmowi sprawozdania dotyczącego wykonania wymienionej uchwały w stosunku do posłów i senatorów oraz urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż w terminie 14 dni od daty uchwalenia niniejszej uchwały.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024