Tryb postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 października 1991 r.
w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.

Na podstawie art. 6 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje tryb postępowania wierzycieli, o których mowa w art. 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zwanej dalej "ustawą", innych niż urzędy skarbowe, uprawnionych do stosowania środków egzekucyjnych lub do żądania od organu egzekucyjnego zastosowania tych środków w celu ściągnięcia od zobowiązanego należności pieniężnych w trybie egzekucji administracyjnej.
§  2.
Wierzyciel jest obowiązany do systematycznej kontroli terminowości zapłaty zobowiązań pieniężnych.
§  3.
1.
Jeżeli należność nie zostanie zapłacona w terminie określonym w decyzji albo wynikającym z przepisu prawa, wierzyciel, z zastrzeżeniem ust. 2, wysyła do zobowiązanego upomnienie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia, z zagrożeniem wszczęcia egzekucji po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia.
2.
Wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne bez uprzedniego doręczenia upomnienia w wypadkach określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
1.
Upomnienie sporządza się i wysyła w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla zobowiązanego, a drugi (z potwierdzeniem odbioru) dla wierzyciela. Egzemplarz ten, po zwróceniu przez jednostkę organizacyjną poczty polskiej z potwierdzeniem odbioru, stanowi dowód doręczenia upomnienia.
2.
Upomnienie wysyła się za pośrednictwem poczty polskiej przesyłką poleconą, a dowód nadania dołącza się do akt sprawy. Upomnienie może być również doręczone bezpośrednio przez wierzyciela w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
3.
W razie nieotrzymania potwierdzenia odbioru upomnienia w ciągu dziesięciu dni od daty nadania, wierzyciel składa reklamację w jednostce organizacyjnej poczty polskiej, w której nadano upomnienie. W wypadku zaginięcia upomnienia lub braku dowodu doręczenia zobowiązanemu upomnienia, wysyła się je ponownie.
4.
Otrzymane potwierdzenie odbioru upomnienia dołącza się do akt sprawy i przechowuje w terminarzu do upływu terminu zakreślonego w upomnieniu. Terminarz przegląda się codziennie w celu nadania sprawom dalszego biegu.
§  5.
Po bezskutecznym upływie terminu zakreślonego w upomnieniu, wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzania. *
§  6.
1.
Jeżeli wierzyciel jest upoważniony do zastosowania środka egzekucyjnego we własnym zakresie i zastosowania tego środka jest możliwe, bezzwłocznie dokonuje czynności egzekucyjnych.
2.
Jeżeli wierzyciel nie posiada uprawnień do prowadzenia egzekucji we własnym zakresie albo gdy prowadzona przez niego egzekucja okazała się bezskuteczna, niezwłocznie kieruje tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania zobowiązanego lub miejsca prowadzenia przez niego działalności gospodarczej - z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia. Wierzyciel powinien również przekazać urzędowi skarbowemu posiadane informacje o majątku i źródłach dochodu zobowiązanego.
3.
Jeżeli zobowiązany zalega z uiszczeniem należności, od których ustalenia przysługuje mu powództwo do sądu lub środek zaskarżenia, i wniósł takie powództwo lub środek, wierzyciel przesyła tytuł wykonawczy do organu egzekucyjnego tylko wówczas, gdy wniesienie środka prawnego nie wstrzymuje obowiązku zapłaty. Jeżeli jednak wierzyciel uzna, że okoliczności sprawy uzasadniają zaniechanie wszczęcia egzekucji - zawiesza postępowanie.
4.
Przed wysłaniem wniosku egzekucyjnego wierzyciel sprawdza, czy należność nie wpłynęła na jego rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty polskiej albo nie została wpłacona bezpośrednio gotówką do kasy.
§  7.
1.
Do tytułów wykonawczych przesyłanych do urzędu skarbowego wierzyciel załącza wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 2, w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy przeznaczony jest dla urzędu skarbowego, a drugi - po potwierdzeniu przyjęcia tytułów do egzekucji - urząd ten zwraca wierzycielowi.
2.
Wierzyciel obowiązany jest przesyłać tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego systematycznie i bez zbędnej zwłoki.
§  8.
1.
W razie niezałatwienia wniosku egzekucyjnego w ciągu trzech miesięcy od daty wpływu do urzędu skarbowego, wierzyciel wysyła ponaglenie.
2.
Po bezskutecznym upływie czternastu dni od daty ponaglenia wierzyciel zawiadamia o tym izbę skarbową.
3.
Wierzyciel jest również uprawniony do informowania się w urzędzie skarbowym o sposobie załatwienia wniosku egzekucyjnego, a urząd skarbowy ma obowiązek udzielić wierzycielowi wyczerpującej odpowiedzi.
§  9.
Wierzyciel niezwłocznie zawiadamia urząd skarbowy o każdej zmianie wysokości egzekwowanej należności, jej odroczeniu, rozłożeniu na raty, umorzeniu albo zapłaceniu. Jeżeli wierzyciel zaniedba wysłania takiego zawiadomienia, ponosi wszelkie koszty spowodowane nieuzasadnionym wszczęciem lub prowadzeniem egzekucji.
§  10.
Jeżeli zobowiązany wpłaci wierzycielowi koszty egzekucyjne, które przypadają urzędowi skarbowemu, wierzyciel powinien niezwłocznie przekazać je urzędowi skarbowemu.
§  11.
Jeżeli wierzyciel wystąpi do urzędu skarbowego z wnioskiem o zabezpieczenie należności pieniężnej, wniosek ten sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  12.
Wierzyciele sporządzają we własnym zakresie druki, których wzory stanowią załączniki do niniejszego zarządzenia, lub zamawiają je w drukarni skarbowej.
§  13.
Zarządzenia wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UPOMNIENIE

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  1 TYTUŁ WYKONAWCZY Z WNIOSKIEM DO URZĘDU SKARBOWEGO

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

EWIDENCJA TYTUŁÓW WYKONAWCZYCH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WNIOSEK O ZABEZPIECZENIE NALEŻNOŚCI PIENIĘŻNYCH

(pominięty)
* Załącznik nr 2 może być stosowany do dnia 31 grudnia 1997 r. zgodnie z § 13 zarządzenia z dnia 8 kwietnia 1997 r. w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych (M.P.97.23.219) uchylającym nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1997 r.
1 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 listopada 1994 r. (M.P.94.58.495) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024