Tryb przekazywania zawiadomień o osobach nie mających prawa wybierania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 sierpnia 1991 r.
w sprawie trybu przekazywania zawiadomień o osobach nie mających prawa wybierania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 59, poz. 252) oraz w związku z art. 1 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 58, poz. 246 i Nr 59, poz. 252) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy przekazują urzędom gmin, sporządzającym spisy wyborców, zawiadomienia o osobach:
1)
pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec tej kary przypada po dniu wyborów,
2)
ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
2.
Zawiadomienia o osobach, o których mowa w ust. 1, przekazują urzędom gmin sądy I instancji, z wyjątkiem wypadków, gdy akta sprawy, w której uprawomocniło się orzeczenie powodujące utratę prawa wybierania, znajdują się w sądzie II instancji; w tych wypadkach zawiadomienie przekazuje sąd II instancji, czyniąc o tym wzmiankę w aktach sprawy.
3.
Sąd Wojewódzki w Warszawie przekazuje urzędom gmin zawiadomienia o osobach pozbawionych praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
§  2.
Zawiadomienia, o których mowa w § 1 ust. 1, sporządzone według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia, oraz zawiadomienia, o których mowa w § 1 ust. 3, przekazuje się urzędom gmin właściwym według miejsca ostatniego zamieszkania osób, których zawiadomienia dotyczą, z tym że w odniesieniu do osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych zawiadomienia przekazuje się urzędom gmin właściwym według miejsca położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego, w których te osoby przebywają.
§  3.
Zawiadomienia, o których mowa w § 1, przekazuje się urzędom gmin najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów.
§  4.
W wypadku uprawomocnienia się orzeczenia sądu lub Trybunału Stanu wobec osoby, o której mowa w § 1, po upływie terminu określonego w § 3, zawiadomienie o takiej osobie przekazuje się urzędowi gminy niezwłocznie, najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Sąd ................. .......... dnia ....... 1991 r.

w ..................

Zarząd Gminy

w .......................

Obywatel ......................................................

(nazwisko) (imię-imiona) (data urodzenia)

...............................................................

(imię ojca) (ostatni znany sądowi adres)

pozbawiony praw publicznych wyrokiem

został ------------------------------------- *) z dnia ........

ubezwłasnowolniony całkowicie lub

częściowo z powodu choroby psychicznej

lub niedorozwoju umysłowego postanowieniem

sygn. akt ...........................

Okres pozbawienia praw nie upływa do dnia wyborów.

PREZES SĄDU

.................

(podpis)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024