Szczegółowe zasady i tryb nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej" oraz ustalenie jego wzoru i sposobu noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 9 maja 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej" oraz ustalenia jego wzoru i sposobu noszenia.

Na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 4, poz. 24 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 197, Nr 36, poz. 206 i Nr 72, poz. 423) zarządza się, co następuje:
§  1.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, zwany dalej "Medalem", będzie nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w zakresie nauk pedagogicznych, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a zwłaszcza:
1)
autorom wybitnych prac pedagogicznych, wyróżniających się podręczników, skryptów i pomocy naukowych,
2)
nauczycielom, nauczycielom akademickim, bibliotekarzom, instruktorom praktycznej nauki zawodu, innym pracownikom szkół, innych placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych, szkół wyższych - za co najmniej 5-letnią wzorową działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą oraz w zakresie rozwoju czytelnictwa, w szczególności wśród młodzieży szkolnej, a także wyróżniającym się organizatorom procesu dydaktycznego i pracy szkół oraz szkół wyższych,
3)
autorom utworów literackich, popularnonaukowych, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy na dzieci i młodzież,
4)
działaczom społecznym, fundatorom oraz innym osobom, których działalność wydatnie przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego,
5)
wyróżniającym się pracownikom nadzoru i doradztwa pedagogicznego.
§  2.
Medal nadaje Minister Edukacji Narodowej z własnej inicjatywy albo na wniosek:
1)
właściwego terenowo organu rządowej administracji ogólnej (wojewody, kierownika urzędu rejonowego), specjalnej, a także organu samorządu terytorialnego,
2)
ministra (kierownika urzędu centralnego), rektorów szkół wyższych, instytucji, organizacji społecznych lub stowarzyszeń, prowadzących statutową działalność oświatowo-wychowawczą i kształcenie artystyczne, a także związków zawodowych.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie Medalu,
3)
opinię zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia,
4)
dane o posiadanych orderach, odznaczeniach i wyróżnieniach.
2.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być zgłoszony nie później niż do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego.
§  4.
1.
Medal Komisji Edukacji Narodowej posiada kształt krążka o średnicy 36 mm i wykonany jest z metalu koloru jasnobrązowego. Licowa strona Medalu składa się z wizerunku otwartej księgi przełożonej gałązką laurową oraz napisu w otoku "Medal Komisji Edukacji Narodowej"; na odwrotnej stronie Medalu jest umieszczony napis "Rzeczpospolita Polska", w dolnej i górnej części napisu znajdują się liście laurowe. Medal jest zawieszony na czerwonej wstążce o szerokości 35 mm z trzema białymi paskami - dwoma po zewnętrznej stronie wstążki o szerokości 5 mm i środkowym o szerokości 2 mm.
2.
Wzór Medalu zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wzór legitymacji upoważniającej do noszenia Medalu zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  5.
Medal wręcza Minister Edukacji Narodowej lub upoważniona przez niego osoba.
§  6.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach państwowych.
2.
Medal nosi się podczas uroczystych akademii organizowanych z okazji świąt państwowych i Dnia Edukacji Narodowej oraz w innych okolicznościach, według uznania wyróżnionego.
3.
Zamiast Medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę.
§  7.
1.
Utrata Medalu następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Edukacji Narodowej może osobę wyróżnioną pozbawić Medalu w razie stwierdzenia, że nadanie Medalu nastąpiło na podstawie sfałszowanych dokumentów lub gdy osoba ta stała się niegodna Medalu.
§  8.
W związku z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc zarządzenie nr 29 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej" (Monitor Polski Nr 32, poz. 278).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

(pominięty)

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024