Korzystanie ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 10 lutego 1989 r.
w sprawie korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1988 r. Nr 41, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje warunki korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne misje zagraniczne korzystające z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów i zwyczajów międzynarodowych, zwane dalej "misjami zagranicznymi", a także przez członków ich personelu, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Zarządzenie ma także zastosowanie do międzynarodowych organizacji międzyrządowych posiadających swoją siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a także funkcjonariuszy tych organizacji, jeżeli nie są oni obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  2.
1.
Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych instalowanych w budynkach lub części budynków zajmowanych przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe, niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości, wymaga uzgodnienia z właściwą dyrekcją wojewódzką państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" warunków współpracy z jednolitą siecią telekomunikacyjną.
2.
Zakładanie i używanie przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 wymaga zezwolenia Dyrekcji Generalnej państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
Wnioski o wydanie zezwolenia określonego w ust. 2 powinny zawierać:
1)
adres miejsca zainstalowania urządzeń telekomunikacyjnych,
2)
wnioskowany termin zainstalowania i uruchomienia urządzeń,
3)
dane techniczne urządzeń i linii telekomunikacyjnych wnioskowanych do zainstalowania (typ, producent, rodzaj współpracy z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego, liczbę łączy przewidywanych do współpracy z tą siecią, zakres częstotliwości przesyłanych sygnałów w punktach styku z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego, szybkość transmisji sygnałów, system sygnalizacji),
4)
okres, na jaki ma być wydane zezwolenie.
§  3.
1.
Zakładanie i używanie przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych służących do łączności radiowej w systemie naziemnym i satelitarnym, zwanych dalej "stacjami radiowymi", jak również dokonywanie zmian w tych stacjach wymaga zezwolenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
2.
Wnioski o wydanie zezwolenia określonego w ust. 1 powinny zawierać:
1)
adres miejsca zainstalowania stacji radiowej,
2)
znak wywoławczy stacji radiowej,
3)
godziny i czas pracy stacji radiowej,
4)
miejscowości, z którymi ma być utrzymywana łączność radiowa, i ich współrzędne geograficzne,
5)
częstotliwości nadawania i odbioru przez stację radiową,
6)
moc wyjściową urządzenia nadawczego stacji radiowej,
7)
dane techniczne anteny nadawczej i odbiorczej (typ, model, producent, wysokość zawieszenia nad poziomem ziemi, zysk antenowy, polaryzacja, azymut największego promieniowania, szerokość kąta otwarcia),
8)
informacje o stosowanych systemach zwiększających odporność na zakłócenia i o systemach automatycznej korekcji błędów,
9)
wnioskowany termin zainstalowania i uruchomienia stacji radiowej.
3.
Moc wyjściowa urządzenia nadawczego stacji radiowej nie może przekraczać 1 kW.
§  4.
W odniesieniu do stacji radiowych w systemie satelitarnym wniosek o wydanie zezwolenia powinien ponadto zawierać dane wymagane w procesie koordynacji i notyfikacji stacji w Międzynarodowej Izbie Rejestracji Częstotliwości (IFRB) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (UIT).
§  5.
1.
Członkom personelu misji zagranicznych oraz funkcjonariuszom międzynarodowych organizacji międzyrządowych może być wydane zezwolenie na posiadanie i używanie amatorskiej stacji radiowej indywidualnej lub uprawnienia operatorskie na czas określony, nie dłuższy niż czas jednorazowego pobytu w Polsce. Zezwolenie powyższe i uprawnienia operatorskie wydaje Główny Inspektorat Państwowej Inspekcji Radiowej.
2.
Wnioski o wydanie zezwolenia określonego w ust. 1 powinny zawierać:
1)
dane personalne osoby wnioskującej oraz numer paszportu,
2)
dane techniczne stacji radiowej (typ, model, producent, rodzaje urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych, rodzaje anten nadawczo-odbiorczych),
3)
adres miejsca zainstalowania stacji radiowej,
4)
pisemną zgodę administratora lub właściciela lokalu, obiektu lub nieruchomości na zainstalowanie stacji radiowej.
§  6.
Posiadanie i używanie przez misje zagraniczne, międzynarodowe organizacje międzyrządowe i członków personelu misji zagranicznych, a także funkcjonariuszy międzynarodowych organizacji międzyrządowych urządzeń odbiorczych służących do odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych nadawanych w systemie satelitarnym nie wymaga, na zasadzie wzajemności, zezwolenia.
§  7.
Audycje nadawane przez urządzenia megafonowe, telewizję przewodową oraz zestawy audiowizualne zainstalowane na terenie siedziby misji zagranicznej lub międzynarodowej organizacji międzyrządowej nie mogą być słyszalne i widzialne poza tym terenem.
§  8.
Wnioski w sprawach, o których mowa w § 2-4, składa się za pośrednictwem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zezwolenia wydaje się na zasadzie wzajemności.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia, że urządzenia telekomunikacyjne i stacje radiowe używane przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe powodują zakłócenia w działaniu innych urządzeń telekomunikacyjnych i stacji radiowych poza terenem misji zagranicznej lub organizacji międzyrządowej, misja lub organizacja międzyrządowa obowiązana jest do podjęcia właściwych środków w celu usunięcia tych zakłóceń.
2.
W szczególnych przypadkach ze względu na interes Państwa może być w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych wstrzymana lub ograniczona praca określonych urządzeń telekomunikacyjnych lub stacji radiowych w drodze cofnięcia danego zezwolenia lub ograniczenia wydanych uprawnień.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024