Sprzedaż samochodów osobowych objętych obowiązkowym pośrednictwem w obrocie.

UCHWAŁA Nr 179
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1989 r.
w sprawie sprzedaży samochodów osobowych objętych obowiązkowym pośrednictwem w obrocie.

Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26 i Nr 33, poz. 181, z 1988 r. Nr 20, poz. 134 i Nr 41, poz. 327 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 22, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 439) oraz art. 384 Kodeksu cywilnego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowym pośrednictwem w obrocie w latach 1990-1992 są objęte samochody osobowe produkcji krajowej i z importu, sprzedawane:
1)
w systemie przedpłat dokonanych w latach 1981-1985,
2)
dla inwalidów i opiekunów osób niepełnosprawnych,
3)
dla lekarzy oraz lekarzy i techników weterynaryjnych zatrudnionych co najmniej od 5 lat odpowiednio w rejonowej służbie zdrowia i terenowych jednostkach organizacyjnych służby weterynaryjnej,
4)
dla jednostek i zakładów budżetowych do celów służbowych.
2.
Jednostki obowiązkowo pośredniczące w obrocie samochodami osobowymi wyznacza Minister Rynku Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Producenci sprzedają samochody osobowe objęte obowiązkowym pośrednictwem w obrocie wyłącznie przez jednostki, o których mowa w ust. 2.
§  2.
1.
Centralny bilans samochodów osobowych ustala Minister Rynku Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrami: Finansów, Przemysłu oraz Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
2.
W centralnym bilansie samochodów osobowych określa się ilości i marki tych samochodów z przeznaczeniem dla podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 1.
3.
Ustalenia, o których mowa w ust. 2, są obowiązujące dla jednostek obowiązkowo pośredniczących w obrocie.
§  3.
1.
Sprzedaż samochodów osobowych dla ludności w systemie przedpłat dokonanych w latach 1981-1985 będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach w latach 1990-1992, z tym że dopuszcza się możliwość przeniesienia na inną osobę uprawnienia, z rachunku przedpłat, do nabycia samochodu.
2.
Samochody osobowe importowane mogą być sprzedawane jako zamienniki samochodów osobowych produkcji krajowej, na które dokonano przedpłat.
§  4.
Jednostka obowiązkowo pośrednicząca w obrocie samochodami osobowymi sprzedaje te samochody dla osób, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3, w kolejności określonej w imiennych wykazach tych osób, sporządzanych w trybie określonym odpowiednio przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i przekazywanych corocznie odpowiednio przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej oraz do spraw weterynarii stopnia wojewódzkiego.
§  5.
Sprzedaż samochodów dla jednostek i zakładów budżetowych jest realizowana zgodnie z rozdzielnikiem zatwierdzonym przez Ministra Rynku Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  6.
1.
Ustala się wzór umowy o użyczenie samochodu osobowego do celów służbowych między jednostkami budżetowymi a pracownikami tych jednostek, stanowiący załącznik do uchwały.
2.
Postanowienia umowne odbiegające od załączonego wzoru są niedopuszczalne, z tym że:
1)
stawka procentowa, o której mowa w § 8 ust. 2 wzoru, nie może przekraczać 75%,
2)
limit miesięczny używania samochodu do celów lokalnych przejazdów, o którym mowa w § 8 ust. 4 wzoru, nie powinien przekraczać limitów określanych na podstawie odrębnych przepisów o używaniu samochodów osobowych do celów służbowych,
3)
stawka procentowa, o której mowa w § 9 ust. 1 wzoru, nie może być niższa niż 15%,
4)
jeżeli przedmiotem użyczenia jest samochód, którego okres eksploatacji od dnia pierwszego zarejestrowania przekracza 5 lat, prawo pierwokupu, o którym mowa w § 13 wzoru, przysługuje pracownikowi używającemu ten samochód do celów służbowych przez okres co najmniej roczny.
3.
Strony mogą zastrzec w umowie obowiązek wniesienia przez pracownika stosownego zabezpieczenia majątkowego z tytułu użyczenia samochodu osobowego do celów służbowych.
§  7.
W razie nieprzestrzegania przepisów uchwały ustalających zasady obowiązkowego pośrednictwa, pobiera się na rzecz budżetu państwa opłaty określone w odrębnych przepisach.
§  8.
Traci moc uchwała nr 3 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1989 r. w sprawie sprzedaży samochodów osobowych w latach 1989-1992 (Monitor Polski Nr 1, poz. 3, Nr 30, poz. 225 i Nr 40, poz. 316).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR UMOWY O UŻYCZENIE SAMOCHODU OSOBOWEGO DO CELÓW SŁUŻBOWYCH

W dniu ....... r. między ........., zwanym dalej "użyczającym", reprezentowanym przez ....... Ob. ......... a Ob. ......... zwanym dalej "pracownikiem", zamieszkałym w ....... ul. ........ została zawarta umowa następującej treści:
§  1.
Użyczający przekazuje, a pracownik przejmuje do wyłącznego osobistego używania do celów służbowych samochód osobowy marki ....... rok produkcji ....... nr silnika ....... nr podwozia ....... nr rejestracyjny .......
§  2.
Stan techniczny samochodu, przebieg kilometrów i wyposażenie dodatkowe określa protokół przekazania - przyjęcia samochodu stanowiący załącznik do umowy.
§  3.
Pracownik jest obowiązany dokładać wszelkich starań o zabezpieczenie i utrzymanie samochodu w należytym stanie technicznym, przestrzegać warunków technicznych eksploatacji, stosować właściwe materiały eksploatacyjne oraz przeprowadzać przeglądy i zabiegi określone w instrukcji obsługi.
§  4.
Pracownik zobowiązuje się przejawiać szczególną troskę o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą i zniszczeniem.
§  5.
Użyczający pokrywa koszt pełnego ubezpieczenia komunikacyjnego i podatku drogowego oraz napraw, których koszt przekracza 2% ceny nowego pojazdu. Koszty bieżącej eksploatacji, obsługi technicznej i konserwacji samochodu pokrywa pracownik w ramach ryczałtu.
§  6.
1.
Koszty napraw powypadkowych będą pokrywane przez użyczającego do wysokości uznanej w ramach ubezpieczenia pojazdu.
2.
Uszkodzenia samochodu i inne szkody, które nie podlegają uznaniu w ramach ubezpieczenia pojazdu oraz wynikłe w rezultacie nieprzestrzegania postanowień niniejszej umowy, obciążają pracownika.
§  7.
O zaistniałych istotnych niesprawnościach, uszkodzeniach i wypadkach, w których uczestniczył samochód, pracownik jest obowiązany powiadomić niezwłocznie użyczającego na piśmie.
§  8.
1.
Za używanie samochodu do przejazdów służbowych pracownikowi przysługuje ryczałtowy zwrot kosztów.
2.
Ryczałt na pokrycie kosztów eksploatacji samochodu wynosi równowartość .... % ryczałtu wypłacanego za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych.
3.
Rozliczenie ryczałtu następuje w okresach miesięcznych na podstawie oświadczenia pracownika.
4.
Limit miesięczny używania samochodu do celów lokalnych przejazdów służbowych ustala się na ....... km.
§  9.
1.
Pracownikowi wolno używać samochodu do celów prywatnych za odpłatnością wynoszącą równowartość ....... % ryczałtu wypłacanego za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych.
2.
Pracownik ponosi koszty eksploatacji samochodu za używanie go do celów prywatnych ponad limit kilometrów określony w § 8 ust. 4 niniejszej umowy.
§  10.
Umowa zawarta jest na czas nieoznaczony (oznaczony), przy czym ze strony użyczającego może być rozwiązana w trybie natychmiastowym w wypadkach określonych w art. 716 Kodeksu cywilnego, a także w razie:
1)
odwołania pracownika ze stanowiska i rozwiązania stosunku pracy,
2)
niezawiadomienia o uczestnictwie samochodu w wypadku,
3)
utraty przez pracownika uprawnień do prowadzenia pojazdu.
§  11.
1.
W przypadku rozwiązania umowy, pracownik jest obowiązany zwrócić samochód wraz z przekazanym protokolarnie wyposażeniem dodatkowym w stanie nie pogorszonym, z uwzględnieniem zwykłego zużycia eksploatacyjnego.
2.
Ubytek wartości samochodu ponad stan, o jakim mowa wyżej, oraz braki w wyposażeniu pracownik obowiązany jest pokryć przy przekazywaniu samochodu.
3.
W razie sporu co do wysokości odszkodowania, podstawę wyceny będzie stanowić ocena techniczna rzeczoznawcy.
§  12.
Stan techniczny samochodu, wyposażenie i inne dane techniczno-eksploatacyjne istniejące w dniu zwrotu samochodu określi protokół zdawczo-odbiorczy. Protokół ten określi ponadto podlegające rozliczeniu nakłady poczynione przez pracownika na wyposażenie samochodu, do których nie był on obowiązany, a które nie mogą być przez pracownika zabrane bez uszkodzenia samochodu.
§  13.
1.
Pracownikowi przysługuje prawo pierwokupu po okresie 5 lat eksploatacji samochodu od dnia pierwszego zarejestrowania.
2.
Zbycie samochodu następuje po cenie wolnorynkowej, ustalonej w oparciu o opinię rzeczoznawcy.
§  14.
Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  15.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności dotyczące umowy użyczenia.

Użyczający Pracownik

......... .........

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024