Protesty wyborcze i stwierdzenie nieważności wyboru posła.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 1 grudnia 1989 r.
w sprawie protestów wyborczych i stwierdzenia nieważności wyboru posła.

1.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po zapoznaniu się z: protestami wyborczymi wniesionymi do Sądu Najwyższego w związku z wyborami do Sejmu odbytymi w dniach 4 i 18 czerwca 1989 r., przebiegiem postępowania w tych sprawach, opiniami Sądu Najwyższego wyrażonymi na podstawie art. 91 ust. 3 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. z 1989 r. Nr 19, poz. 102 i Nr 36, poz. 198) w postanowieniach odnoszących się do tych protestów oraz stanowiskiem Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, stwierdza, co następuje:
1)
protesty Obywateli: Zygmunta Solarza ze Szczecina (sygnatura akt SN II COws 17/89), Ireneusza Ostrowskiego z Lublina (sygnatura akt SN II COws 22/89), słuchaczy Ośrodka Szkoleniowego Milicji Obywatelskiej z Brzegu (sygnatura akt SN II COws 28/89), Romualda Ansena, Henryka Jarząbka, Ireny Krukowskiej ze Szczecina (sygnatura akt SN II COws 29/89), Zdzisława Klocka z Sokółki (sygnatura akt SN II COws 34/89), Teodora Ślęzaka z Gliwic (sygnatura akt SN II COws 35/89), Tadeusza Kubisa z Poznania (sygnatura akt SN II COws 36/89), pozostawione bez dalszego biegu przez Sąd Najwyższy w związku z tym, że nie zostały spełnione przy ich wnoszeniu warunki określone w art. 90 ust. 1 Ordynacji wyborczej, nie mogą być uwzględnione;
2)
protesty Obywateli: Andrzeja Bogaleckiego z Gdańska (sygnatura akt SN COws 4/89), Jana Śliwki (sygnatura akt SN II COws 5/89), Tadeusza Kucharskiego (sygnatura akt SN II COws 6/89), Mirosława Lewandowskiego, Macieja Gawlikowskiego i Przemysława Markiewicza (sygnatura akt SN II COws 8/89), Jacka Kwiatkowskiego z Gdyni (sygnatura akt SN COws 8/89), Jana Jabłońskiego ze Świnoujścia (sygnatura akt SN II COws 10/89), Tadeusza Walickiego, Stanisława Reizera, Janusza Brylskiego i Kazimierza Mirowskiego z Krakowa (sygnatura akt SN II COws 12/89), Zbigniewa Karbarza z Shaloony (Libia) (sygnatura akt SN II COws 13/89), Jerzego Cieślara z Lubina Górniczego (sygnatura akt SN II COws 14/89), Sebastiana Paszczenko z Łodzi (sygnatura akt SN II COws 21/89), Elżbiety Sękowskiej z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 23/89), Tadeusza Krawczyka z Jaworzna (sygnatura akt SN II COws 24/89), Mariana Strzeleckiego, Jana Mazura i Janiny Majdańskiej z Ujazdu Górnego (sygnatura akt SN II COws 25/89), Julii Godziszewskiej (sygnatura akt SN II COws 30/89), Krystyny Rzytka z Chorzowa (sygnatura akt SN II COws 31/89), Waldemara Trajdosa z Łodzi (sygnatura akt SN II COws 33/89), Anny Gniazdowskiej z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 39/89), przy których rozpatrzeniu Sąd Najwyższy stwierdził, iż protestujący nie wykazał, by doszło do naruszenia Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL X kadencji, i tym samym nie mogło to mieć wpływu na wybór posła, nie mogą być uwzględnione;
3)
protesty Obywateli: Jerzego Świetlika z Nowego Targu (sygnatura akt SN II COws 7/89), Włodzimierza Poleskiego z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 11/89), Jana i Reginy Puzio z Rudnika (sygnatura akt SN II COws 38/89), w których Sąd Najwyższy uznał, iż miało miejsce naruszenie Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL X kadencji, jednakże nie miało to wpływu na wynik wyboru posła, nie zostają uwzględnione;
4)
protestu Obywateli Tomasza Fluksika, Andrzeja Kozłowskiego i Franciszka Pietrzaka z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 2/89) nie uwzględnia się, pomimo odmiennej opinii wyrażonej w tej sprawie przez Sąd Najwyższy;
5)
protesty Obywateli: Henryka Góry, Jana Szuberta, Stanisława Tęczara, Marii Probierz, Barbary Krzyżańskiej, Haliny Wańko, Jacka Janisza, Lecha Rozestwińskiego, Marii Urbanowicz, Jolanty Rozestwińskiej, Stefana Stefanowskiego, Romualda Barszczewskiego, Janiny Chimiak, Edmunda Stojałowskiego, Jędrzeja Smulkowskiego i innych, Jerzego Bonieckiego i innych, Albina Kasperskiego (8 protestów, sygnatura akt SN II COws 18/89) uwzględnia się, z uwagi na fakt, że nastąpiły naruszenia art. 31, 78 ust. 5 Ordynacji wyborczej, mające wpływ na wynik wyboru posła w okręgu wyborczym nr 22 z Gdyni w obrębie mandatu nr 89.
2.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po rozpatrzeniu sprawozdania Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w sprawie protestów wyborczych, na podstawie art. 92 ust. 1 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. z 1989 r. Nr 19, poz. 102 i Nr 36, poz. 198), stwierdza nieważność wyboru posła w obrębie mandatu nr 89 - przeznaczonego dla Polskiego Związku Katolicko-Społecznego - w okręgu wyborczym nr 22 w Gdyni, w wyborach przeprowadzonych w dniach 4 i 18 czerwca 1989 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024