Szczególne warunki skupu zbóż konsumpcyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 6 listopada 1989 r.
w sprawie szczególnych warunków skupu zbóż konsumpcyjnych.

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 1989 r. o zmianie ustawy budżetowej na rok 1989 i ustawy - Prawo bankowe oraz o uregulowaniu innych spraw związanych z gospodarką finansową państwa (Dz. U. Nr 59, poz. 350) zarządza się, co następuje:
§  1.
W okresie do dnia 31 grudnia 1989 r. skup zbóż konsumpcyjnych (pszenicy i żyta) przez Polskie Zakłady Zbożowe i gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" może być dokonywany na szczególnych warunkach, polegających na odroczeniu zapłaty należności za dostarczone zboże. Skup na tych warunkach zwany jest dalej "skupem kredytowym".
§  2.
Producenci sprzedający zboże z ramach skupu kredytowego otrzymują imienne dowody sprzedaży (kwity dostawy, dowody przyjęcia), oznakowane "Skup kredytowy", potwierdzające ilość sprzedanego zboża oraz jego wartość w dniu sprzedaży.
§  3.
Dowód sprzedaży, podpisany przez dostawcę zboża, stanowi dowód oświadczenia woli realizowania skupu kredytowego przez dostawcę.
§  4.
Jednostka skupująca zboże wystawia 3 egzemplarze dowodu sprzedaży, przy czym oryginał przeznaczony jest dla banku, jedna kopia dla dostawcy i jedna kopia dla jednostki skupującej.
§  5.
Jednostka skupująca przekazuje do banku spółdzielczego właściwego dla miejsca zamieszkania (siedziby) dostawcy zboża kwoty należności za skupione zboże na warunkach skupu kredytowego oraz oryginały dowodów przyjęcia (kwitów dostawy) wraz z zestawieniem zbiorczym opatrzonym klauzulą "Kredytowy skup zbóż".
§  6. 1
 
1.
Bank Gospodarki Żywnościowej przekazuje bankom spółdzielczym informacje uzyskiwane z Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej o cenach skupu zbóż, stosowanych w poszczególnych dniach.
2.
Należność za dostawę zbóż będzie wypłacana przez właściwy terenowo bank spółdzielczy w oparciu o informacje, o których mowa w ust. 1, po przedstawieniu przez dostawcę do zapłaty dokumentu stwierdzającego dostawę zboża.
§  7.
Jednostki skupujące zboże będą przekazywać, w okresie od 1 maja 1990 r. do 31 grudnia 1990 r., właściwym terenowo bankom spółdzielczym informacje o stosowanych cenach skupu żyta i pszenicy.
§  8.
W razie niezłożenia dowodu dostawy przez dostawcę w terminie do dnia 31 grudnia 1990 r., należności z tytułu kredytowego skupu zbóż zostaną przekazane na jego rachunek bieżący (oszczędnościowy lub oszczędnościowo-rozliczeniowy) lub przekazane dostawcy zboża za pośrednictwem poczty według średnich cen skupu danego zboża w grudniu 1990 r., obowiązujących w jednostce, która dokonała skupu.
§  9.
Za obsługę kredytowego skupu zboża banki pobierać będą od jednostek skupujących prowizje i opłaty w wysokościach określonych obowiązującymi przepisami.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1989 r.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 października 1990 r. (M.P.90.38.299) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024