Powołanie Komitetu Koordynacyjnego Rady Ministrów do Spraw Przestrzegania Prawa.

UCHWAŁA Nr 139
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 1989 r.
w sprawie powołania Komitetu Koordynacyjnego Rady Ministrów do Spraw Przestrzegania Prawa.

W celu zapewnienia właściwych warunków realizacji zadań Rządu określonych w art. 41 pkt 7 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i usprawnienia działań organów administracji państwowej na rzecz przestrzegania prawa i zasad praworządności Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Koordynacyjny Rady Ministrów do Spraw Przestrzegania Prawa, zwany dalej "Komitetem". Komitet jest organem opiniodawczo-doradczym Rady Ministrów.
2.
Nadzór nad pracami Komitetu sprawuje Prezes Rady Ministrów.
§  2.
Do zadań Komitetu należy:
1)
dokonywanie analiz i ocen ogólnego stanu przestrzegania prawa w państwie oraz w poszczególnych dziedzinach prawa,
2)
rozpoznawanie zakresu i nasilenia zjawisk patologicznych zagrażających podstawowym interesom społecznym i gospodarczym kraju,
3)
formułowanie ocen i wniosków w zakresie skuteczności przeciwdziałania przestępczości oraz inicjowanie działań zmierzających do efektywnego zwalczania przestępczości,
4)
badanie skuteczności prawnie określonych form i metod służących utrzymaniu porządku publicznego, kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony ich życia, zdrowia i mienia,
5)
dokonywanie ocen oraz formułowanie propozycji w zakresie prawnej edukacji społeczeństwa, a także inspirowanie podejmowania działań na rzecz współdziałania ze społeczeństwem przez organy i instytucje zajmujące się zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości oraz innych zjawisk patologii społecznej,
6)
koordynowanie realizacji zadań ujętych w rządowym programie zwalczania przestępczości i zapobiegania patologii społecznej,
7)
rozpatrywanie innych spraw zleconych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
Komitet w zakresie określonym w § 2 przedstawia oceny, wnioski i propozycje Radzie Ministrów oraz rozpatruje projekty dokumentów, w tym zwłaszcza normatywnych aktów prawnych, a także może przedstawiać swoje stanowisko innym organom państwowym, instytucjom i organizacjom społecznym.
§  4.
1. 1
W wykonaniu swoich zadań Komitet współdziała w szczególności z Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Najwyższą Izbą Kontroli i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
2.
Komitet może zwracać się do instytucji, placówek i środowisk naukowych w celu nawiązania współpracy w zakresie badań i ocen stanu przestrzegania prawa, zapobiegania i zwalczania przestępczości, a w ramach tej współpracy - występować o przeprowadzanie ekspertyz i prac naukowo-badawczych.
§  5.
1. 2
Przewodniczącym Komitetu jest Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Zastępców przewodniczącego i członków Komitetu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu spośród przedstawicieli organów administracji państwowej, a także instytucji podporządkowanych Radzie Ministrów.
3.
Prezes Rady Ministrów może zaprosić do udziału w pracach Komitetu, na stałe bądź w celu realizacji określonych przedsięwzięć, a także do udziału w posiedzeniach Komitetu przedstawicieli innych organów państwowych, organów wymiaru sprawiedliwości, organizacji społecznych i zawodowych, stowarzyszeń oraz środowisk naukowych.
§  6.
1.
Komitet działa kolegialnie.
2.
Komitet może powoływać zespoły i grupy robocze.
3.
Przewodniczący Komitetu składa Radzie Ministrów sprawozdania z działalności Komitetu.
4.
Szczegółowy tryb pracy Komitetu określa regulamin ustalony przez Komitet.
5. 3
Obsługę Komitetu oraz środki związane z jego działalnością zapewnia Minister Spraw Wewnętrznych.
§  7.
Traci moc uchwała nr 168 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1983 r. w sprawie powołania Komitetu Rady Ministrów do Spraw Przestrzegania Prawa, Porządku Publicznego i Dyscypliny Społecznej (Monitor Polski Nr 39, poz. 227).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 123 z dnia 6 sierpnia 1990 r. (M.P.90.31.246) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 14 sierpnia 1990 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 123 z dnia 6 sierpnia 1990 r. (M.P.90.31.246) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 14 sierpnia 1990 r.
3 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 123 z dnia 6 sierpnia 1990 r. (M.P.90.31.246) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 14 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.35.270

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Komitetu Koordynacyjnego Rady Ministrów do Spraw Przestrzegania Prawa.
Data aktu: 25/09/1989
Data ogłoszenia: 20/10/1989
Data wejścia w życie: 20/10/1989