Zasady i tryb przyznawania świadczeń w zakresie wyżywienia, zakwaterowania i zwrotu kosztów przejazdu i przewozu sprzętu dla zawodników, trenerów i instruktorów oraz innych osób uczestniczących w imprezach sportowych i procesie szkolenia.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 26 września 1989 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania świadczeń w zakresie wyżywienia, zakwaterowania i zwrotu kosztów przejazdu i przewozu sprzętu dla zawodników, trenerów i instruktorów oraz innych osób uczestniczących w imprezach sportowych i procesie szkolenia.

Na podstawie art. 20 ust. 3 i 4 oraz art. 40 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, Nr 41, poz. 324 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 33, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zawodnikom biorącym udział w imprezach sportowych przysługuje:
1)
wyżywienie,
2)
zakwaterowanie,
3)
zwrot kosztów przejazdu i przewozu sprzętu.
2.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, mogą być również przyznawane trenerom, instruktorom oraz innym osobom uczestniczącym bezpośrednio w procesie szkolenia.
3.
Przez imprezę sportową rozumie się zawody, zgrupowania sportowe i zorganizowane zajęcia treningowe.
4.
Przez inne osoby uczestniczące bezpośrednio w procesie szkolenia rozumie się:
1)
pracowników odnowy biologicznej,
2)
lekarzy i pielęgniarki,
3)
kierowników zgrupowań oraz osoby fizyczne biorące udział w organizacji imprezy sportowej.
5.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o organizatorze imprezy sportowej, rozumie się przez to stowarzyszenie kultury fizycznej lub inną jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność sportową.
§  2.
1.
Wysokość stawki całodziennego wyżywienia określa organizator imprezy sportowej.
2.
Przy ustalaniu wysokości stawki żywieniowej należy brać pod uwagę rodzaj dyscypliny sportowej, intensywność zajęć treningowych oraz wszelkie inne okoliczności uzasadniające wysokość stawki.
3.
Organizator imprezy sportowej ustala, z uwzględnieniem przepisu § 1 ust. 1 i 2, wykaz osób, które są uprawnione do korzystania z bezpłatnego wyżywienia o odpowiedniej stawce.
4.
Zamiast wyżywienia organizator imprezy może wypłacać zawodnikom ryczałt w wysokości 1/30 maksymalnej stawki najwyższego stypendium sportowego obowiązującego w dniu imprezy sportowej.
5.
Na zajęciach treningowych może być wydawane wyżywienie o wartości do 30% stawki, o której mowa w ust. 1, jeśli konieczność taka wynika z programu zajęć oraz potrzeby godzenia udziału w nich z pracą lub nauką.
§  3.
1.
Zawodnicy powołani do kadry narodowej mogą otrzymać miesięczny zasiłek na dożywianie w wysokości nie przekraczającej 20% maksymalnego miesięcznego stypendium sportowego.
2.
Zasiłek przyznają i wypłacają polskie związki z funduszu na dożywianie, ustalonego w wysokości wynikającej z przemnożenia 50% kwoty, która wynika z ust. 1, przez liczbę zawodników zaliczonych do kadry narodowej.
§  4.
W sprawach dotyczących zakwaterowania i przejazdu oraz innych sprawach związanych z udziałem w imprezach sportowych, a nie uregulowanych w zarządzeniu, stosuje się przepisy uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1989 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju (Monitor Polski Nr 4, poz. 44).
§  5.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 10 maja 1985 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania świadczeń w zakresie wyżywienia, zakwaterowania i zwrotu kosztów przejazdu i przewozu sprzętu dla zawodników, trenerów i instruktorów oraz innych osób uczestniczących w imprezach sportowych i procesie szkolenia (Monitor Polski Nr 13, poz. 103, z 1987 r. Nr 31, poz. 243, z 1988 r. Nr 9, poz. 81 i z 1989 r. Nr 12, poz. 99).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.34.267

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb przyznawania świadczeń w zakresie wyżywienia, zakwaterowania i zwrotu kosztów przejazdu i przewozu sprzętu dla zawodników, trenerów i instruktorów oraz innych osób uczestniczących w imprezach sportowych i procesie szkolenia.
Data aktu: 26/09/1989
Data ogłoszenia: 30/09/1989
Data wejścia w życie: 30/09/1989