Ogólne warunki otwierania i prowadzenia rachunków bankowych w celu przechowywania środków pieniężnych i przeprowadzenia rozliczeń oraz uchylenia obowiązków dotyczących prowadzenia rachunków podstawowego i pomocniczego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 11 sierpnia 1989 r.
w sprawie ogólnych warunków otwierania i prowadzenia rachunków bankowych w celu przechowywania środków pieniężnych i przeprowadzania rozliczeń oraz uchylenia obowiązków dotyczących prowadzenia rachunków podstawowego i pomocniczego.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 oraz art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 4, poz. 21) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą warunków otwierania i prowadzenia rachunków bankowych w walucie polskiej i w walutach obcych dla:
1)
podmiotów gospodarczych,
2)
organizacji społecznych, politycznych, zawodowych, fundacji i stowarzyszeń,

zwanych dalej "posiadaczami rachunków".

§  2.
1.
Banki otwierają i prowadzą następujące rodzaje rachunków:
1)
rachunki bieżące,
2)
rachunki pomocnicze,
3)
rachunki lokat terminowych,
4)
rachunki dla rozliczeń zagranicznych.
2.
Rachunek bieżący służy do gromadzenia środków pieniężnych posiadacza rachunku oraz do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych krajowych.
3.
Rachunek pomocniczy służy do przeprowadzania przez posiadacza rachunku określonych rozliczeń pieniężnych w innym oddziale tego samego banku lub w innym banku.
4.
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2 i 4 są płatne na każde żądanie.
§  3.
Rachunki dla rozliczeń zagranicznych mogą być prowadzone w:
1)
dolarach USA,
2)
funtach angielskich,
3)
markach RFN,
4)
frankach francuskich,
5)
frankach szwajcarskich,
6)
walutach państw członków Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej,
7)
w jednostkach rozrachunkowych stosowanych w handlu zagranicznym.
§  4.
1.
Rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone w walucie polskiej i w walutach obcych wymienionych w § 3.
2.
Rachunek lokaty terminowej służy do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku przez czas określony w umowie z bankiem.
3.
Środki pieniężne zgromadzone na rachunku lokaty terminowej są płatne na żądanie posiadacza rachunku, z tym że podjęcie wypłaty przed upływem terminu określonego w umowie może być uznane przez bank za naruszenie warunków umowy, stanowiące podstawę do odmowy naliczenia oprocentowania lub obniżenia jego wysokości.
§  5.
1.
Otwarcie rachunku bankowego następuje na podstawie umowy rachunku bankowego.
2.
W imieniu posiadacza rachunku umowę rachunku bankowego podpisują osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych.
§  6.
Imiona i nazwiska oraz wzory podpisów osób uprawnionych do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym zamieszcza się w umowie rachunku bankowego.
§  7.
1.
Podmiot gospodarczy, zawierając umowę rachunku bankowego:
1)
składa dokument stwierdzający uzyskanie osobowości prawnej lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, koncesję albo oświadczenie o podjęciu działalności gospodarczej, która nie podlega zgłoszeniu do ewidencji ani nie wymaga uzyskania koncesji,
2)
wskazuje osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych.
2.
Oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1 podmiot gospodarczy składa zawiadomienie o nadaniu numeru statystycznego oraz inne dokumenty, jeżeli obowiązek ten wynika z odrębnych przepisów.
3.
Organizacje społeczne, polityczne, zawodowe, fundacje i stowarzyszenia nie prowadzące działalności gospodarczej, zawierając umowę rachunku bankowego, składają dokumenty stwierdzające, że zostały utworzone zgodnie z przepisami prawa, oraz wskazujące osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych.
§  8.
1.
Zawierając z Narodowym Bankiem Polskim umowę rachunku bieżącego, bank składa:
1)
statut banku,
2)
dokumenty wskazujące osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych,
3)
inne dokumenty, jeśli obowiązek ten wynika z odrębnych przepisów.
2.
Wymagania określone w ust. 1 stosuje się odpowiednio przy zawieraniu przez banki spółdzielcze umów rachunku bieżącego z bankiem, w którym są zrzeszone.
3.
Banki w zakresie wzajemnych stosunków otwierają rachunki pomocnicze na ustalonych przez siebie zasadach.
4.
Przepis ust. 3 nie dotyczy Narodowego Banku Polskiego.
§  9.
W terminie 14 dni od daty otrzymania bank rozpatruje ofertę zawarcia umowy rachunku bankowego lub wzywa składającego ofertę do jej uzupełnienia albo dołącza niezbędnych dokumentów, jeżeli nie są spełnione warunki określone w zarządzeniu.
§  10.
1.
Umowa rachunku bankowego może być zawarta bezterminowo lub na czas określony.
2.
Rachunki bankowe są prowadzone jako rachunki imienne.
3.
Umowa rachunku bankowego może przewidywać wyodrębnienie środków pieniężnych przeznaczonych na określone cele, jak również przeprowadzenie w tym zakresie rozliczeń pieniężnych.
§  11.
1.
Posiadacz rachunku obowiązany jest zawiadomić bank o wszelkich zmianach danych, o których mowa w § 6-8.
2.
Zawiadomienie banku o wygaśnięciu uprawnień do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym jest skuteczne poczynając od dnia roboczego następującego po dniu doręczenia zawiadomienia.
§  12.
Posiadacz rachunku, składając dyspozycję rozliczeniową w zakresie czynności, które wymagają zezwolenia dewizowego, załącza wymagane zezwolenie.
§  13.
1.
Bank przesyła posiadaczowi rachunku zawiadomienie o stanie jego rachunku na koniec roku kalendarzowego, co nie uchybia obowiązkom banku wynikającym z przepisów Kodeksu cywilnego.
2.
W razie stwierdzenia niezgodności stanu na rachunku posiadacz rachunku zgłasza niezgodność w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
§  14.
Zamknięcie rachunku bankowego następuje z chwilą rozwiązania umowy rachunku bankowego lub jej wygaśnięcia.
§  15.
Bank zamykając rachunek bankowy zawiadamia posiadacza rachunku o wysokości salda oraz wzywa go do potwierdzenia tego salda w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia i podania sposobu zadysponowania saldem.
§  16.
1.
Uchyla się określone w art. 119 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 4, poz. 21) obowiązki dotyczące posiadania rachunku podstawowego tylko w jednym banku, a rachunku pomocniczego w innym banku oraz zawiadomienia o otwarciu tego rachunku banku, w którym prowadzony jest rachunek podstawowy.
2.
Rachunki podstawowe stają się rachunkami bieżącymi.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.27.218

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki otwierania i prowadzenia rachunków bankowych w celu przechowywania środków pieniężnych i przeprowadzenia rozliczeń oraz uchylenia obowiązków dotyczących prowadzenia rachunków podstawowego i pomocniczego.
Data aktu: 11/08/1989
Data ogłoszenia: 16/08/1989
Data wejścia w życie: 16/08/1989