Dodatkowe opłaty za paliwa i energię zużyte w ilościach przekraczających limit.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 21 lipca 1989 r.
w sprawie dodatkowych opłat za paliwa i energię zużyte w ilościach przekraczających limit.

Na podstawie § 10 ust. 1 uchwały nr 224 Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1988 r. w sprawie zaopatrzenia materiałowo-technicznego w latach 1989 i 1990 (Monitor Polski Nr 37, poz. 342) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się dodatkowe opłaty za przekroczenie limitów zużycia energii elektrycznej, paliw gazowych, węgla kamiennego i oleju opałowego, wprowadzonych na podstawie przepisów uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311, z 1988 r. Nr 18, poz. 160 i Nr 35, poz. 318 oraz z 1989 r. Nr 20, poz. 135), zwane dalej "dodatkowymi opłatami":
1)
za 1 kWh energii elektrycznej, pobranej ze wspólnej sieci ponad ustalony lub wyliczony z ustalonych wskaźników jednostkowego zużycia energii limit zużycia energii elektrycznej - w wysokości 5-krotnej opłaty za 1 kWh energii elektrycznej, ustalonej w cenniku opłat za pobraną w okresie zimowym energię czynną szczytową w taryfie trójczasowej dla odbiorców o charakterze przemysłowym zasilanych z sieci wysokiego napięcia (taryfa A3),
2)
za 1 m3 paliw gazowych, pobranych ze wspólnej sieci ponad ustalony lub wyliczony z ustalonych wskaźników jednostkowego zużycia gazu limit zużycia paliw gazowych - w wysokości 5-krotnej opłaty za 1 m3 paliw gazowych, ustalonej dla odbiorcy w cenniku opłat za ilość pobranego gazu,
3)
za 1 Mg węgla kamiennego, zużytego ponad ustalony lub wyliczony z ustalonych wskaźników jednostkowego zużycia węgla kamiennego limit zużycia paliw - w wysokości 5-krotnej średniej ceny 1 Mg węgla kamiennego zakupionego w okresie, w którym nastąpiło przekroczenie,
4)
za 1 Mg oleju opałowego, zużytego ponad ustalony lub wyliczony z ustalonych wskaźników jednostkowego zużycia oleju opałowego limit zużycia paliwa - w wysokości 5-krotnej średniej ceny 1 Mg oleju opałowego zakupionego w okresie, w którym nastąpiło przekroczenie.
§  2.
1.
Dodatkowe opłaty oblicza się za energię elektryczną, paliwa gazowe, węgiel kamienny i olej opałowy zużyte ponad ustalone lub wyliczone:
1)
roczne, kwartalne lub krótsze od kwartału limity zużycia energii elektrycznej, paliw gazowych, węgla kamiennego lub oleju opałowego - po każdym okresie, na który został ustalony lub wyliczony limit,
2)
dobowe limity zużycia paliw gazowych - po każdym miesiącu.
2.
Podstawę do obliczenia przez odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych, węgla kamiennego i oleju opałowego wielkości dodatkowych opłat określonych w:
1)
ust. 1 pkt 1 - stanowią sprawozdania statystyczne obowiązujące w zakresie zużycia paliw i energii elektrycznej,
2)
ust. 1 pkt 2 - stanowi faktura dostawcy gazu za miesięczne zużycie paliw gazowych z rozliczeniem dobowych poborów gazu.
§  3.
Zasady i tryb dokonywania wpłat dodatkowych opłat na Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle określają odrębne przepisy.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 6 czerwca 1986 r. w sprawie dodatkowych opłat za energię elektryczną i paliwa gazowe pobrane ze wspólnych sieci w ilości przekraczającej limit (Monitor Polski Nr 17, poz. 109).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024