Zm.: niektóre zarządzenia wykonawcze do ustawy o łączności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 18 maja 1989 r.
zmieniające niektóre zarządzenia wykonawcze do ustawy o łączności.

Na podstawie art. 22 ust. 1 i 2, art. 28 ust. 3 i art. 46 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1988 r. Nr 41, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Łączności z dnia 26 czerwca 1986 r. w sprawie ewidencji linii i urządzeń telekomunikacyjnych (Monitor Polski Nr 18, poz. 123) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) w zakresie telekomunikacyjnych sieci przewodowych - właściwym miejscowo dyrekcjom wojewódzkim państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanej dalej "PPTT","

b)
pkt 2 skreśla się,
2)
w § 7:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zbiorcze dane ewidencyjne, o których mowa w § 4, dyrekcje wojewódzkie PPTT przekazują Dyrekcji Generalnej PPTT w terminie do dnia 10 lutego roku następnego.",

b)
ust. 2 skreśla się.
§  2.
W zarządzeniu Ministra Łączności z dnia 26 czerwca 1986 r. w sprawie uzgadniania planów budowy, rozbudowy i przebudowy przewodowych międzymiastowych sieci telekomunikacyjnych przez jednostki organizacyjne resortów górnictwa i energetyki, komunikacji oraz ochrony środowiska i zasobów naturalnych (Monitor Polski Nr 22, poz. 164) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule zarządzenia wyrazy "resortów górnictwa i energetyki, komunikacji" zastępuje się wyrazami "resortów przemysłu, transportu, żeglugi i łączności",
2)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Roczne i wieloletnie plany budowy, rozbudowy i przebudowy przewodowych międzymiastowych sieci telekomunikacyjnych jednostek organizacyjnych resortów: przemysłu, transportu, żeglugi i łączności oraz ochrony środowiska i zasobów naturalnych, zwane dalej "planami", są uzgadniane z:

1) właściwą miejscowo dyrekcją wojewódzką państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanej dalej "PPTT", jeżeli:

a) planowana sieć nie wykracza poza granice obszaru jednej strefy numeracyjnej sieci użytku publicznego,

b) planowana sieć nie wykracza poza granice województwa,

c) planowana sieć w granicach jednej strefy numeracyjnej sieci użytku publicznego będzie stanowiła w przyszłości sieć w obszarze województwa,

d) planuje się budowę abonenckiej centrali telegraficznej lub teleinformatycznej,

e) planuje się utworzenie w granicach województwa wydzielonej sieci telekomunikacyjnej za pomocą łączy dzierżawionych od państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",

2) Dyrekcją Generalną PPTT, jeżeli:

a) planowana sieć przekracza granice województwa,

b) planowana sieć w granicach województwa przekroczy w przyszłości granice województwa,

c) planuje się utworzenie wydzielonej sieci telekomunikacyjnej za pomocą łączy dzierżawionych od państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", przekraczającej obszar województwa."

§  3.
W zarządzeniu Ministra Łączności z dnia 30 grudnia 1986 r. w sprawie zakresu i trybu obsługi klientów przy wykonywaniu usług pocztowych przez państwową jednostkę organizacyjną "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Monitor Polski z 1987 r. Nr 7, poz. 52) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 2 wyrazy "oraz agencje pocztowe i pośrednictwa pocztowe" skreśla się,
2)
w § 4 w ust. 1, w § 5 w ust. 1 i w § 9 użyte w różnych przypadkach wyrazy "Zarząd Służby Pocztowej" zastępuje się wyrazami "dyrekcja wojewódzka PPTT", użytymi w odpowiednich przypadkach.
§  4.
W zarządzeniu Ministra Łączności z dnia 30 grudnia 1986 r. w sprawie zakresu i trybu obsługi klientów przy wykonywaniu usług telekomunikacyjnych przez państwową jednostkę organizacyjną "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Monitor Polski z 1987 r. Nr 7, poz. 53) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 2 wyrazy "i agencje" skreśla się,
2)
w § 37 w ust. 2 wyrazy "Zarząd Służby Telekomunikacyjnej" zastępuje się wyrazami "Dyrekcję Generalną PPTT".
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024