Warunki przywozu z zagranicy, wywozu za granicę oraz przewozu przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródło.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
z dnia 25 lutego 1988 r.
w sprawie warunków przywozu z zagranicy, wywozu za granicę oraz przewozu przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródła.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Materiały jądrowe, źródła promieniotwórcze i urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być przywożone z zagranicy przez jednostkę organizacyjną, która ma zezwolenie:
1)
na stosowanie materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych oraz urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze lub
2)
na obrót materiałami jądrowymi albo źródłami promieniotwórczymi, lub
3)
na wytwarzanie i przetwarzanie materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych, lub
4)
na produkowanie urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze, lub
5)
na produkowanie wyrobów powszechnego użytku emitujących promieniowanie jonizujące,

wydane na podstawie art. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180).

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przywozu z zagranicy:
1)
materiałów jądrowych w ilości mniejszej niż:
a)
0,0001 g izotopów rozczepialnych U-233 i U-235 w przypadku uranu wzbogaconego,
b)
0,0001 g Pu-239,
c)
10 g uranu naturalnego lub zubożonego,
2)
źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze, których aktywność:
a)
właściwa substancji promieniotwórczej nie przekracza:
-
500 Bq/g w przypadku naturalnych substancji promieniotwórczych w postaci ciała stałego,
-
100 Bq/g w przypadku pozostałych substancji promieniotwórczych lub
b)
poszczególnych radionuklidów nie przekracza wartości określonych w następującej tabeli:
Lp. Przedział wchłonięć drogą pokarmową*) Limit aktywności (kBq)
1 2 3
1 nie więcej niż 900 kBq 5
2 1 MBq - 90 MBq 50
3 100 MBq - 900 MBq 500
4 1 GBq - 10 GBq 5000

*) Wielkości wchłonięć w odniesieniu do poszczególnych radionuklidów są określone w przepisach dotyczących dawek granicznych promieniowania jonizującego.

§  2.
Przywóz z zagranicy materiałów jądrowych stanowiących paliwo jądrowe jest dopuszczalny, jeżeli przeznaczenie paliwa, zamierzony sposób jego składowania przed użyciem, przewidywane miejsce i czas przyjęcia odpowiedzialności za materiał jądrowy oraz przewidywany sposób postępowania z wypalonym paliwem i z odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w czasie eksploatacji paliwa, spełniają wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  3.
1.
Materiały jądrowe i źródła promieniotwórcze mogą być przywożone z zagranicy tylko łącznie z odpowiednim świadectwem wydanym przez producenta, zawierającym dane o materiale jądrowym lub źródle promieniotwórczym, w szczególności określające rodzaj izotopu, aktywność w Bq, ilość materiału jądrowego w g, postać fizyczną i typ źródła.
2.
Całkowita aktywność skażeń na powierzchni zamkniętego źródła promieniotwórczego nie może przekraczać 2 kBq (0,05 uCi).
§  4.
1.
Urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być przywożone z zagranicy, jeżeli:
1)
W kraju producenta zostały dopuszczone do stosowania przez właściwy organ do spraw bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,
2)
w normalnych warunkach pracy spełniają obowiązujące w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wymagania i warunki bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a w szczególności ich stosowanie nie będzie powodowało przekroczenia ustalonych dawek granicznych promieniowania jonizującego.
2.
Jeżeli urządzenie zawierające źródła promieniotwórcze nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 pkt, przewóz tego urządzenia z zagranicy uzależnia się od uzyskania pozytywnej opinii o spełnianiu przez to urządzenie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, wydanej przez instytut naukowy wskazany przez właściwy organ państwowego bezpieczeństwa jądrowego ochrony radiologicznej.
3.
Na powierzchni zewnętrznej przewożonego urządzenia zawierającego źródło promieniotwórcze nie mogą występować skażenia promieniotwórcze, a moc dawki w dowolnym miejscu na powierzchni urządzenia nie może przekraczać 0,2 mSv/h (200 mrem/h).
§  5.
1.
Przewóz odpadów promieniotwórczych z zagranicy jest zabroniony.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przywozu odpadów promieniotwórczych, pochodzących z przerobu polskich materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych, wykonywanego za granicą.
§  6.
Materiały jądrowe, źródła promieniotwórcze lub urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być wywożone za granicę przez jednostkę organizacyjną, która ma zezwolenie:
1)
na obrót materiałami jądrowymi albo źródłami promieniotwórczymi lub
2)
na produkcję urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze, lub
3)
na stosowanie materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych, lub
4)
na wytwarzanie materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych

- wydane na podstawie art. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. Prawo atomowe.

§  7.
Materiały jądrowe, źródła promieniotwórcze lub urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być przewożone przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli sposób opakowania przesyłki i zastosowany środek transportu odpowiadają warunkom określonym w przepisach o transporcie materiałów niebezpiecznych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.9.82

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki przywozu z zagranicy, wywozu za granicę oraz przewozu przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródło.
Data aktu: 25/02/1988
Data ogłoszenia: 19/03/1988
Data wejścia w życie: 19/03/1988