Polityka zagraniczna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 10 marca 1988 r.
w sprawie polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza pozytywne przemiany w kierunku rozwoju polityki światowej. Jest to między innymi wynikiem nowego myślenia i działania, wniesionego do spraw międzynarodowych przez Sekretarza Generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa; polityki państw socjalistycznych oraz wzrostu poczucia realizmu wśród państw zachodnich. Owocem tego jest radziecko-amerykański układ o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu oraz toczące się rozmowy na temat 50-procentowej redukcji broni strategicznych obu mocarstw.

Istotą nowego myślenia jest wyciąganie wniosków z pogłębiania się współzależności i wzajemnego powiązania państw. To, co dzisiaj łączy narody i państwa, jest ważniejsze od tego, co je dzieli. Sejm wychodzi z założenia, że dojrzewają warunki do dalszej ewolucji stosunków międzynarodowych w kierunku partnerstwa, demokratyzacji oraz współpracy w celu przeciwdziałania wspólnym zagrożeniom. Najważniejszym z nich jest ciągle wisząca nad światem groźba wojny nuklearnej. Wsparcie radzieckiego planu w sprawie likwidacji do roku 2000 wszelkich broni jądrowych na naszym globie powinno stać się nadrzędną sprawą wszystkich narodów świata.

Sejm z satysfakcją stwierdza, że polityka zagraniczna państwa polskiego, której najwyższym celem jest tworzenie sprzyjających warunków do zewnętrznego bezpieczeństwa kraju oraz jego pomyślnego rozwoju wewnętrznego, uwzględnia nowe tendencje i prawidłowości na arenie międzynarodowej, skalę i dynamikę zachodzących przemian, wychodzi ofensywnie naprzeciw nowym wyzwaniom przyszłości.

Sejm przywiązuje szczególną wagę do reform przeobrażających mechanizmy i struktury życia gospodarczego i politycznego w Polsce, Związku Radzieckim i innych krajach socjalistycznych. Zbieżność istoty i kierunku zmian, mających na celu poszerzenie demokracji i zwiększenie efektywności gospodarowania, stanowi przesłankę formowania nowego modelu wzajemnych stosunków, ich treści i formy.

Polska będzie dążyć do rozwoju procesu zbliżania i umacniania gospodarczo-społecznych podstaw wspólnoty. Będziemy sprzyjać doskonaleniu instrumentów współpracy wielostronnej Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

Sejm opowiada się za kontynuacją otwartej polityki wobec państw zachodnich. Potwierdzamy w całej rozciągłości zainteresowanie Polski osiągnięciem porozumień rozbrojeniowych i ich skutecznym wdrażaniem w życie. Dotyczy to zwłaszcza likwidacji broni chemicznej oraz rychłego podjęcia rokowań w sprawie redukcji sił zbrojnych i zbrojeń konwencjonalnych, a także maksymalnie szybkiego wprowadzenia w życie pierwszych uzgodnień.

Sejm z satysfakcją podkreśla, iż przedłożenie przez Wojciecha Jaruzelskiego państwom europejskim planu zmniejszenia zbrojeń i zwiększenia zaufania w Europie centralnej umocniło naszą pozycję i autorytet w międzynarodowej debacie rozbrojeniowej. Rozwój planu oraz upowszechnianie jego treści powinny zajmować ważne miejsce wśród zadań Ministra Spraw Zagranicznych, a także Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, oraz tych wszystkich instytucji i organizacji, które współrealizują polską politykę zagraniczną.

Sejm wyraża nadzieję, że Spotkanie Wiedeńskie KBWE zakończy wkrótce prace konstruktywnymi decyzjami, które będą służyły budowaniu wzajemnego zaufania i rozwojowi współpracy, a tym samym przezwyciężaniu istniejących podziałów i odbudowywaniu cywilizacyjno-kulturowej tożsamości naszego kontynentu.

Sejm, opowiadając się za poszerzaniem i pogłębianiem kontaktów z państwami zachodnimi, bierze pod uwagę ich deklarację o zainteresowaniu stabilnością i siłą Polski. Oczekujemy, że znajdzie to konkretny wyraz w rozbudowie partnerskich, równoprawnych stosunków z naszym krajem, zwłaszcza w sferze gospodarczej.

Sejm stoi na stanowisku, że aktywniej powinien być prowadzony dialog z państwami rozwijającymi się oraz szerzej wykorzystane możliwości współpracy gospodarczej w obustronnym interesie.

Sejm uznaje za konieczne podjęcie bardziej skutecznych działań w celu zapewnienia wydatnej poprawy opieki prawnej i ochrony obywateli polskich za granicą, rozszerzania gwarancji niedyskryminacyjnego ich traktowania, usuwania barier utrudniających kontakty i podróżowanie.

Stojąc na stanowisku, iż narodowi i państwu polskiemu bliskie są losy i sprawy Polaków rozsianych po świecie, Sejm opowiada się za pogłębianiem związków z Polonią i osobami polskiego pochodzenia, za stałym poszerzaniem ich więzi z krajem ojczystym, za wzbogacaniem form współpracy kulturalnej, naukowej i gospodarczej. Problematyka ta zostanie pełniej niż dotąd włączona do zakresu prac Sejmu.

Ważnym instrumentem afirmowania obecności i udziału Polski w życiu międzynarodowym jest zwiększenie jej wkładu w obieg dóbr kulturalnych i wartości artystycznych oraz naukowych, lepsza promocja naszych osiągnięć w tych dziedzinach.

Sejm uważa za niezbędną pełną realizację kompetencji koordynacyjnych Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie polityki zagranicznej państwa. Jest to konieczne z uwagi na to, że polityka ta jest realizowana także przez inne organy rządowe oraz przez stale poszerzający się front sił politycznych i społecznych, będący w bezpośrednim styku z zagranicą. Tym większe znaczenie należy przywiązywać do ugruntowywania wspólnych społecznych korzeni polskiej racji stanu w oparciu o przesłanki narodowej zgody oraz do jednolitego reprezentowania interesów Polski na arenie międzynarodowej. Minister Spraw Zagranicznych spełnia w tym względzie z urzędu funkcję kluczową.

Aktywność międzynarodowa Sejmu służy realizacji celów polityki zagranicznej Polski. Dążyć będziemy do rozwijania dwu- i wielostronnych form dialogu parlamentów oraz parlamentarzystów w imię budowy klimatu zaufania i współpracy w Europie i na świecie. Sejm przywiązuje duże znaczenie do realizacji i pomyślnego przebiegu polskiej inicjatywy w sprawie pierwszego spotkania przewodniczących parlamentów państw Europy, USA i Kanady.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej aprobuje węzłowe kierunki polityki zagranicznej przedstawione w informacji Ministra Spraw Zagranicznych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.9.71

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Polityka zagraniczna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 10/03/1988
Data ogłoszenia: 19/03/1988