Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 5 grudnia 1988 r.
w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia, zatwierdzone uchwałą nr 133 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 16 listopada 1988 r.
2.
Ogólne warunki ubezpieczenia, wymienione w ust. 1 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ ZA WADY PRODUKTU

Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu, zwane dalej "ogólnymi warunkami OC za produkt", mają zastosowanie do umów ubezpieczenia zawieranych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń (PZU) z producentami, zwanymi dalej "ubezpieczającym".
2.
W porozumieniu z ubezpieczającym do umowy ubezpieczenia mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w ogólnych warunkach OC za produkt.
3.
W sprawach nie uregulowanych w ogólnych warunkach OC za produkt mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242).

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

§  2.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna producenta za szkody, które poniosły osoby trzecie w związku z użytkowaniem lub konsumpcją towarów określonych w umowie ubezpieczenia, a które wynikły w następstwie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uszkodzenia lub zniszczenia mienia.
§  3.
1.
PZU jest obowiązany do zapłaty odszkodowania w granicach odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego, najwyżej jednak do wyczerpania sumy ubezpieczenia stanowiącej górną granicę odpowiedzialności PZU, bez względu na liczbę szkód powstałych z tego samego zdarzenia w okresie ubezpieczenia.
2.
Ponadto PZU jest obowiązany:
1)
do pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez PZU albo za jego zgodą w celu ustalenia okoliczności i rozmiaru szkód,
2)
do pokrycia niezbędnych kosztów obrony prawnej oraz kosztów sądowych w sporze prowadzonym na polecenie PZU lub za jego zgodą.
§  4.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
które zobowiązany jest wyrównać producent w ramach gwarancji lub rękojmi,
2)
wynikłe z wprowadzającej w błąd reklamy, wadliwych lub niedostatecznych etykiet albo innych instrukcji użytkowania, stosowania lub składowania produktu,
3)
spowodowane wycofaniem z rynku określonego asortymentu wyrobów lub produktów,
4)
powstałe w następstwie prowadzenia działań wojennych,
5)
powstałe na skutek prowadzenia działalności związanej z wykorzystaniem energii atomowej,
6)
które zostały wyrządzone poza granicami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
7)
nie przekraczające 10.000 zł.

Zawarcie umowy ubezpieczenia, czas jej trwania.

Składka ubezpieczeniowa
§  5.
1.
Zawarcie ubezpieczenia następuje na podstawie wniosku ubezpieczającego, zawierającego informacje niezbędne do wystawienia dokumentu ubezpieczenia.
2.
Zawarcie umowy ubezpieczenia PZU potwierdza dokumentem ubezpieczenia.
§  6.
Odpowiedzialność PZU dotyczy produktów wytworzonych w okresie objętym ubezpieczeniem i rozpoczyna się od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po zapłaceniu składki, chyba że w umowie określono późniejszy termin ubezpieczenia.
§  7.
1.
Okres ubezpieczenia trwa jeden rok, chyba że umowę ubezpieczenia zawarto na okres krótszy.
2.
Umowę ubezpieczenia zawartą na okres jednego roku przedłuża się na rok następny, jeżeli żadna ze stron nie wypowiedziała umowy na dwa miesiące przed upływem terminu ubezpieczenia.
§  8.
1.
Składka za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej producenta za wady produktu stanowi 0,5-1% sumy ubezpieczenia.
2.
PZU może ustalić w porozumieniu z ubezpieczającym składkę zryczałtowaną.
3.
Wysokość składki może być w uzasadnionych przypadkach korygowana w okresie ubezpieczenia w zależności od finansowych wyników przebiegu ubezpieczenia.

Obowiązki ubezpieczającego w razie powstania szkody

§  9.
1.
W razie zajścia zdarzenia, które może spowodować roszczenie ze strony poszkodowanego, ubezpieczający obowiązany jest w miarę możliwości zapobiec zwiększaniu się szkody oraz podać wszelkie znane mu informacje i dowody dotyczące szkody i jej rozmiaru.
2.
Ubezpieczający obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić PZU o szkodzie i o wystąpieniu poszkodowanego z roszczeniami na drogę sądową lub arbitrażową.
3.
Na żądanie PZU ubezpieczający jest obowiązany udzielić pełnomocnictwa procesowego wskazanej prze PZU osobie.
4.
Uznanie roszczenia lub zawarcie ugody, które zobowiązywałoby PZU do wypłaty odszkodowania, wymaga uprzedniej pisemnej zgody PZU.
5.
Jeżeli ubezpieczający z własnej winy nie dopełni któregokolwiek obowiązku określonego w ust. 1-4, a miało to wpływ na odpowiedzialność PZU, ustalenie okoliczności szkody lub jej rozmiarów, PZU może odmówić wypłaty odszkodowania lub je zmniejszyć.

Ustalenie i wypłata odszkodowania

§  10.
1.
PZU wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeśli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności PZU albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania PZU wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje, PZU informuje o tym osobę zgłaszającą roszczenie i ubezpieczającego w terminie określonym w ust. 1, wskazując na okoliczności i podstawę prawną, uzasadniające odmowę wypłaty odszkodowania, wraz z pouczeniem o środkach odwoławczych.

Przejście roszczeń na PZU

§  11.
Jeżeli w związku ze szkodą, za którą PZU wypłacił odszkodowanie, przysługuje ubezpieczającemu roszczenie o odszkodowanie do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, roszczenie to z dniem zapłaty odszkodowania przechodzi na PZU do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli PZU pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem PZU.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.34.314

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.
Data aktu: 05/12/1988
Data ogłoszenia: 23/12/1988
Data wejścia w życie: 01/01/1989