Ryczałty pieniężne dla inwalidów korzystających z pojazdów mechanicznych.

UCHWAŁA Nr 23
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1988 r.
w sprawie ryczałtów pieniężnych dla inwalidów korzystających z pojazdów mechanicznych.

Uwzględniając sytuację materialną inwalidów posługujących się przy przejazdach własnymi pojazdami mechanicznymi, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Inwalidom zaliczonym do jednej z grup inwalidów z powodu uszkodzenia narządu ruchu albo zaliczonym do I i II grupy inwalidów z innych przyczyn, korzystającym:
1)
z własnego wózka motorowego - przysługuje miesięczny ryczałt pieniężny w wysokości odpowiadającej cenie nabycia 8 litrów wysokooktanowej benzyny, jeżeli miesięczny dochód inwalidy lub dochód przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza trzykrotnej wysokości najniższej emerytury,
2)
z własnego samochodu osobowego - przysługuje miesięczny ryczałt pieniężny w wysokości odpowiadającej cenie nabycia 15 litrów wysokooktanowej benzyny, jeżeli miesięczny dochód inwalidy lub dochód przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza dwukrotnej wysokości najniższej emerytury.
2.
Miesięczny ryczałt pieniężny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje również opiekunom dzieci niepełnosprawnych, które odpowiadają kryteriom kwalifikującym do otrzymania przydziału samochodu osobowego na podstawie decyzji terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego.
§  2.
Miesięczne ryczałty pieniężne, o których mowa w § 1, przysługują niezależnie od wysokości miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w rodzinie:
1)
inwalidom I i II grupy, którzy uczą się lub pracują zawodowo,
2)
inwalidom wojennym i wojskowym oraz ociemniałym żołnierzom inwalidom I grupy,
3)
inwalidom I i II grupy, którzy wymagają systematycznych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych,
4)
opiekunom dzieci niepełnosprawnych, które muszą być codziennie dowożone do żłobka, przedszkola, szkoły, ośrodka wczesnej interwencji lub systematycznie na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
§  3.
1.
Wysokość dochodu na osobę w rodzinie ustala się według zasad stosowanych przy ustalaniu wysokości zasiłku rodzinnego.
2.
Przy obliczaniu wysokości dochodu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się dochody wszystkich członków rodziny i domowników pozostających z inwalidą we wspólnym gospodarstwie domowym.
§  4.
1.
Miesięczne ryczałty pieniężne, o których mowa w § 1, przyznają i wypłacają ze środków funduszu gminnego lub miejskiego - na wniosek osoby zainteresowanej - terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia podstawowego, właściwe ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego osoby uprawnionej.
2.
Ryczałt przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek.
3.
Ryczałt wypłaca się kwartalnie z dołu.
§  5.
Ryczałt pieniężny nie przysługuje osobom korzystającym z pomocy na zakup paliwa na podstawie odrębnych przepisów.
§  6.
Minister Finansów zapewni w 1988 r. środki na pokrycie skutków finansowych wynikających z uchwały.
§  7.
Traci moc uchwała nr 107/74 Rady Ministrów z dnia 3 maja 1974 r. w sprawie ryczałtów pieniężnych dla inwalidów korzystających z inwalidzkich pojazdów mechanicznych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024