Szczegółowe zasady gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 5 września 1988 r.
w sprawie szczegółowych zasad gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 13 lipca 1988 r. o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Dz. U. Nr 24, poz. 167) zarządza się, co następuje.
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 13 lipca 1988 r. o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Dz. U. Nr 24, poz. 167),
2)
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego,
3)
funduszach terenowym lub centralnym - rozumie się przez to odpowiednio fundusz, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy.
§  2.
Środki Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego gromadzone są:
1)
funduszu terenowego - na wyodrębnionych rachunkach bankowych terenowych organów administracji państwowej
2)
funduszu centralnego - na wyodrębnionym rachunku bankowym Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
§  3.
1.
Wpłaty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, są dokonywane na rachunek funduszu terenowego w terminie do dnia 28 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Rozliczenie roczne wpłat następuje w terminie 10 dni od daty zweryfikowania bilansu.
2.
Wpłaty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3-5 ustawy, są dokonywane na rachunek funduszu terenowego lub centralnego, w zależności od charakteru wpłaty.
§  4.
Terenowe organy administracji państwowej przekazują na rachunek funduszu centralnego część dochodów, o których mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy, w terminie 10 dni po upływie terminów, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  5.
1.
Terenowe organy administracji państwowej opracowują i przedstawiają do zatwierdzenia właściwym radom narodowym plan finansowy funduszu terenowego, obejmujący wszystkie źródła przychodów i rodzaje rozchodów określone w ustawie, łącznie ze stanem środków na początek i koniec roku. Plan finansowy funduszu terenowego opracowuje się na okres roku budżetowego według zasad określonych w przepisach dotyczących opracowywania projektów budżetów terenowych.
2.
Terenowe organy administracji państwowej przedstawiają właściwym radom narodowym sprawozdania z wykonania planu finansowego funduszu terenowego w terminie określonym w przepisach dotyczących sprawozdań z wykonania budżetów terenowych.
3.
Terenowe organy administracji państwowej przesyłają egzemplarz uchwalonego przez rady narodowe planu finansowego funduszu terenowego Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a także egzemplarz sprawozdania z wykonania tych planów.
§  6.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opracowuje plan przychodów i rozchodów funduszu centralnego, jak również sprawozdanie z wykonania zadań w zakresie przychodów i rozchodów tego funduszu.
§  7.
1.
Wnioski jednostek gospodarczych dotyczące wspomagania finansowego przedsięwzięć, o których mowa w art. 5 ustawy, należy składać do terenowych organów administracji podstawowej, właściwych ze względu na siedzibę tych jednostek.
2.
Wnioski dotyczące wspomagania finansowego przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim terenowe organy administracji państwowej przekazują do Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zawierać następujące dane:
1)
określenie charakteru przedsięwzięcia związanego ze zwiększeniem rozmiarów budownictwa mieszkaniowego,
2)
wielkość produkcji uzyskanej w wyniku przedsięwzięcia,
3)
planowany koszt oraz termin rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia,
4)
harmonogram realizacji przedsięwzięcia,
5)
ocenę sytuacji finansowej jednostki gospodarczej w roku poprzedzającym rozpoczęcie przedsięwzięcia oraz plan spłaty kredytów i pożyczek na to przedsięwzięcie,
6)
źródła finansowania, z uwzględnieniem podziału na:
a)
środki własne,
b)
kredyty bankowe,
c)
inne źródła,
7)
wnioskowaną kwotę pożyczki lub dotacji z Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.
§  8.
1.
Uruchomienie środków finansowych na wspomaganie finansowe przedsięwzięć, o których mowa w art. 5 ustawy, następuje po zawarciu umowy między jednostką gospodarczą a terenowym organem administracji państwowej lub między jednostką gospodarczą a Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
W umowie należy określić warunki udzielania pomocy finansowej oraz warunki spłaty pożyczek.
3.
W razie zaniechania realizacji przedsięwzięcia lub wykorzystywania środków pochodzących z funduszu niezgodnie z przeznaczeniem, przekazane środki finansowe podlegają w ciągu 60 dni zwrotowi na rachunek bankowy terenowego organu administracji państwowej lub Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W tym samym terminie i trybie podlega zwrotowi nie spłacona część pożyczki, w razie nieterminowego regulowania spłat.
§  9.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy prawa budżetowego o gospodarowaniu funduszami celowymi.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024