Wysokość i zasady przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie wysokości i zasad przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie praw i obowiązków pracowniczych, zasad wynagradzania, wzorów oznak i umundurowania strażników Państwowej Straży Rybackiej oraz wzoru oznaki i legitymacji strażnika Społecznej Straży Rybackiej (Dz. U. Nr 44, poz. 212), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności (Dz. U. Nr 33, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Strażnikowi Państwowej Straży Rybackiej, zwanemu dalej "strażnikiem", może być przyznany miesięczny ryczałt pieniężny za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru, zwanych dalej "pojazdami", do celów służbowych w wysokości określonej stosownie do ustalonego indywidualnie miesięcznego limitu przebiegu kilometrów.
2.
Przez cele służbowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się zadania określone w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91).
§  2.
1.
Wysokość indywidualnego miesięcznego limitu przebiegu kilometrów dla strażnika w danym roku kalendarzowym ustala, na wniosek komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do którego zakresu działania należą sprawy rybactwa śródlądowego, biorąc pod uwagę rodzaj pojazdu używanego do celów służbowych, zakres i rozmiar wykonywanych zadań oraz odległość niezbędnych jazd na obszarze województwa.
2.
Miesięczny limit przebiegu kilometrów na jazdy lokalne na obszarze województwa może być ustalony w granicach do 700 km, pod warunkiem i stosownie do posiadanych możliwości zaopatrzenia w paliwo.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego może zwiększyć limit określony w ust. 2, nie więcej jednak niż o 25% pod warunkiem i stosownie do posiadanych możliwości zaopatrzenia w paliwo.
§  3.
1.
Wysokość indywidualnego miesięcznego ryczałtu pieniężnego wynika z pomnożenia przyznanego limitu przebiegu kilometrów przez stawkę określoną w § 6 ust. 2 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 29 czerwca 1987 r. w sprawie używania pojazdów samochodowych do celów służbowych (Monitor Polski Nr 19, poz. 165 i z 1988 r. Nr 12, poz. 106).
2.
Miesięczny ryczałt pieniężny wypłacany jest z dołu na podstawie pisemnego oświadczenia strażnika o używaniu własnego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu.
3.
Miesięczny ryczałt pieniężny nie przysługuje za okres:
1)
urlopu lub nieobecności w pracy z innych przyczyn,
2)
niesprawności pojazdu,
3)
korzystania z pojazdu służbowego.
4.
Kwotę ryczałtu zmniejsza się o 1/23 za każdy dzień, za który ryczałt nie przysługuje.
§  4.
Strażnik, który zaprzestał używania do celów służbowych własnego pojazdu w okresie pobierania ryczałtu pieniężnego, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej.
§  5.
Strażnikowi, któremu został przyznany ryczałt pieniężny, nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu w celach służbowych taksówkami lub innymi środkami komunikacji publicznej.
§  6.
1.
Strażnikowi, któremu został przyznany ryczałt pieniężny stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia, nie przysługuje ryczałt określony w § 7 zarządzenia Ministra Komunikacji, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Przy ustalaniu limitu przebiegu na używanie własnego pojazdu do celów służbowych oraz limitu na jazdy lokalne mają zastosowanie przepisy § 9 ust. 1 - 4 zarządzenia Ministra Komunikacji, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.221

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.
Data aktu: 22/08/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988