Zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

UCHWAŁA Nr 151
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie zasad gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Uchwała reguluje zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "Urzędem".
§  2.
Urząd prowadzi gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa, banków, dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
§  3.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Urzędu jest plan finansowy.
2.
Plan finansowy ustala przychody i rozchody z całokształty działalności Urzędu i podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu.
§  4.
1.
Urząd prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami określającymi zasady rachunkowości państwowych jednostek organizacyjnych.
2.
Bilans roczny Urzędu i wykazany w nim wynik finansowy podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość, dokonanej przez właściwy organ Ministra Finansów.

Rozdział  2

Przychody, koszty i wynik finansowy

§  5.
Przez przychód ze sprzedaży rozumie się pobierane na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202) opłaty za czynności organów dozoru technicznego.
§  6.
Do kosztów działalności Urzędu zalicza się również koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty remontów kapitalnych środków trwałych.
§  7.
1.
Wynik finansowy Urzędu stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży a kosztami własnymi, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Wynik finansowy dodatni jest zyskiem, a wynik finansowy ujemny - stratą bilansową Urzędu.
3.
Zweryfikowany zysk Urząd przeznacza na:
1)
fundusz rozwoju - 70% zysku,
2)
wpłatę do budżetu.
4.
Strata bilansowa obciąża fundusz rozwoju Urzędu.
5.
Wynik finansowy i jego podział aprobuje Prezes Urzędu w terminie ustalonym do zatwierdzenia sprawozdania finansowego Urzędu.

Rozdział  3

Fundusze

§  8.
1.
Urząd tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
zakładowy fundusz nagród,
4)
zakładowy fundusz socjalny,
5)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Zasady tworzenia funduszy wymienionych w ust. 1 pkt 3-5 regulują odrębne przepisy.
§  9.
1.
Fundusz statutowy Urzędu odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartości środków obrotowych i zachodzące w nich zmiany. Fundusz ten powinien równać się co najmniej wartości netto posiadanych środków trwałych, wartościom niematerialnym i prawnym oraz części wartości środków obrotowych.
2.
Środki obrotowe mogą być w całości finansowane z funduszu statutowego. Na finansowanie środków obrotowych, nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym, Urząd może zaciągnąć w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej.
§  10.
1.
Fundusz rozwoju jest tworzony z:
1)
amortyzacji,
2)
części zysku,
3)
dochodów z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
4)
wpłat innych jednostek na cele rozwojowe.
2.
Środki funduszu rozwoju przeznacza się na:
1)
spłatę rat kredytów bankowych, zaciągniętych na finansowanie inwestycji i środków obrotowych,
2)
finansowanie inwestycji,
3)
uzupełnienie funduszu statutowego, w części dotyczącej środków obrotowych,
4)
pokrycie kosztów likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
5)
wpłaty przekazywane na rzecz innych jednostek,
6)
finansowanie badań naukowo-technicznych w zakresie bezpieczeństwa techniki,
7)
finansowanie działalności związanej z popularyzacją zagadnień w zakresie bezpieczeństwa techniki,
8)
pokrycie strat wynikających z rocznego rozliczenia wyniku finansowego za rok ubiegły.

Rozdział  4

Finansowanie środków trwałych

§  11.
1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych dla jednostek gospodarczych.
2.
Amortyzacja od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozostaje w całości w dyspozycji Urzędu i podlega przekazaniu na fundusz rozwoju.

Rozdział  5

Finansowanie wynagrodzeń

§  12.
1.
Wynagrodzenia pobierane przez pracowników Urzędu obciążają koszty jego działalności.
2.
Urząd ustala wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych oraz stosownie do potrzeb ustawowej działalności dozoru technicznego.
3.
Wzrost środków finansowych, z przeznaczeniem na podwyżki płac pracowników Urzędu, następuje w trybie przewidzianym dla urzędów państwowych.

Rozdział  6

Finansowanie wydatków dewizowych

§  13.
1.
Urząd ma prawo do gromadzenia, na wyodrębnionym rachunku, środków dewizowych przekazywanych przez przedsiębiorstwa i inne jednostki gospodarcze za wykonanie zleconych, nie określonych ustawowo, badań atestacyjnych, usług dozorowych związanych z eksportem urządzeń technicznych i przeprowadzanie procedur uznaniowych zagranicznych wytwórców materiałów, elementów i urządzeń technicznych, importowanych do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Urząd ma prawo do wydatkowania środków dewizowych, o których mowa w ust. 1, na finansowanie zakupów importowych, niezbędnych do działalności Urzędu.

Rozdział  7

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się przepisy prawa budżetowego dotyczące zakładów budżetowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024