Zm.: zarządzenie w sprawie obrotu mięsem z uboju gospodarczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA RYNKU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 1 sierpnia 1988 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obrotu mięsem z uboju gospodarczego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) w związku z § 1 zarządzenia nr 14 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1986 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu mięsem z uboju gospodarczego (Monitor Polski Nr 27, poz. 185) oraz w związku z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Rynku Wewnętrznego (Dz. U. Nr 33, poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 30 sierpnia 1986 r. w sprawie obrotu mięsem z uboju gospodarczego (Monitor Polski Nr 27, poz. 188) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. 1. Producent rolny może sprzedawać na targowiskach (halach targowych, bazarach, placach targowych) oraz w punktach sprzedaży zlokalizowanych poza targowiskiem, odpowiednio adaptowanych i dopuszczonych do użytkowania przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw weterynarii stopnia podstawowego, mięso wieprzowe, wołowe, cielęce, baranie, słoninę, sadło, łój, podroby i jelita.

2. Jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej posiadające punkty uboju (rzeźnie) mogą nabywać od producenta rolnego, który zlecił im dokonanie usługowego uboju zwierząt rzeźnych, nadwyżki mięsa wieprzowego, wołowego, cielęcego, baraniego, słoniny, sadła, łoju, podrobów i jelit, przekraczające potrzeby własne tego producenta.",

2)
po § 5 dodaje się § 5a w brzmieniu:

"§ 5a. Przewóz mięsa z uboju gospodarczego na targowiska oraz do punktów sprzedaży zlokalizowanych poza targowiskiem odbywa się zgodnie z zasadami określającymi ogólne warunki sanitarne przy przewozie środków spożywczych.",

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Jednostki, o których mowa w § 4 ust. 2, odkupione od producenta rolnego mięso oraz wyprodukowane z tego mięsa przetwory mogą:

1) wykorzystać we własnych zakładach gastronomicznych i garmażeryjnych,

2) sprzedawać innym jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej, prowadzącym produkcję garmażeryjną lub żywienie zbiorowe, w szczególności przedsiębiorstwom turystycznym, ośrodkom wczasowym i sportowym, zakładom rzemieślniczym i gastronomicznym,

3) sprzedawać indywidualnym nabywcom w wytypowanych sklepach mięsnych lub we własnych punktach sprzedaży.",

4)
po § 6 dodaje się § 6a w brzmieniu:

"§ 6a. Sprzedaż mięsa z uboju gospodarczego w punktach sprzedaży zlokalizowanych poza targowiskiem, o których mowa w § 4 ust. 1, odbywa się na zasadach określonych w załączniku.",

5)
w załączniku do zarządzenia ust. 11 otrzymuje brzmienie:

"11. Nabywanie mięsa z uboju gospodarczego do dalszej odprzedaży jest zabronione, z wyjątkiem odprzedaży prowadzonej przez jednostki wymienione w § 4 ust. 2 zarządzenia na zasadach określonych w § 6 zarządzenia".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024