Prawa i obowiązki oraz kwalifikacje osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 18 lipca 1988 r.
w sprawie praw i obowiązków oraz kwalifikacji osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

Na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby wymienione w § 8, 9 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268), prowadzące zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami, zwanymi dalej "uczniami" i "młodocianymi", są zobowiązane do:
1)
prowadzenia tych zajęć zgodnie z programem nauczania i zasadami dydaktyki, z uwzględnieniem zmian zachodzących w technice, technologii i organizacji wytwarzania bądź działalności usługowej,
2)
kształtowania odpowiednich postaw społeczno-moralnych uczniów i młodocianych oraz wdrożenia ich do pracy zgodnej z obowiązującymi normami jakości i wydajności,
3)
udzielania uczniom i młodocianym stosownego instruktażu w zakresie wynikającym z programu nauczania,
4)
udzielania zindywidualizowanej pomocy niepełnosprawnym uczniom i młodocianym w przyswajaniu przez nich wiedzy i nabywaniu umiejętności wchodzących w zakres praktycznej nauki zawodu,
5)
zapoznania uczniów i młodocianych z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz zapewnienia ścisłego ich przestrzegania,
6)
prowadzenia dokumentacji technicznej i pedagogicznej zajęć oraz dokonywania okresowych ocen uczniów i młodocianych na zasadach określonych odrębnymi przepisami,
7)
uczestniczenia w posiedzeniach rady pedagogicznej szkoły w sprawach dotyczących nauczania i wychowania uczniów i młodocianych, z którymi prowadzą zajęcia praktyczne.
§  2.
1.
Osoby prowadzące zajęcia praktyczne mogą odmówić ich prowadzenia, jeżeli nie zostały zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy albo jeżeli rodzaj zajęć obejmowałby prace niezgodne z programem nauczania.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, osoba odmawiająca prowadzenia zajęć składa na piśmie odpowiednie oświadczenie wraz z uzasadnieniem i przedstawia kierownikowi zakładu pracy (warsztatu) oraz dyrektorowi szkoły.
§  3. 1
 
1.
Z zastrzeżeniem ust. 6 i 7 osoby nie będące nauczycielami mogą prowadzić zajęcia praktyczne, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne, odbyły przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odznaczają się właściwą postawą ideowo-moralną, dającą rękojmię należytego wypełniania powierzonych im obowiązków.
2.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby legitymujące się wykształceniem średnim, wyższym lub równoważnym zawodowym w zakresie nauczanego zawodu lub specjalności oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w tym zawodzie lub specjalności.
3.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych w rzemieślniczych zakładach pracy posiadają osoby legitymujące się:
1)
wykształceniem wyższym lub średnim w zakresie nauczanego zawodu oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w zawodzie, którego będą nauczać, albo
2)
tytułem mistrza w rzemiośle lub
3)
tytułem mistrza w zawodzie.
4.
W uzasadnionych przypadkach zajęcia praktyczne mogą prowadzić osoby posiadające inne kwalifikacje niż określone w ust. 3. Decyzje w tych sprawach podejmuje kurator oświaty i wychowania na wniosek właściwej organizacji rzemieślniczej.
5.
Kwalifikacje pedagogiczne do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby, które ukończyły studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, inny zakład kształcący nauczycieli albo odpowiedni kurs pedagogiczny.
6.
Przepisy ust. 2, 3 i 5 nie dotyczą osób, które przed wejściem w życie zarządzenia prowadziły zajęcia praktyczne, a ich kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne w myśl dotychczasowych przepisów uznane były za wystarczające.
7.
W uzasadnionych przypadkach prowadzenie zajęć praktycznych może być powierzone osobom nie posiadającym kwalifikacji pedagogicznych, pod warunkiem że kwalifikacje te uzyskają w ciągu 1 roku od daty zatrudnienia.
§  4.
Kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne wymagane od nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne określają odrębne przepisy.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024