Ulga dla kombatantów - emerytów, rencistów i inwalidów w opłatach za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej do celów domowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 stycznia 1987 r.
w sprawie ulgi dla kombatantów - emerytów, rencistów i inwalidów w opłatach za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej do celów domowych.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261 i z 1986 r. Nr 47, poz. 226) oraz art. 18 ust. 2 pkt 3 i ust. 5 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122 i Nr 40, poz. 269 oraz z 1986 r. Nr 42, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się dla kombatantów - emerytów rencistów i inwalidów następujące wysokości ulgi w opłatach za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej:
w złotych w skali
miesięcznej rocznej
1) za energię elektryczną 136 1.632
2) za paliwa gazowe 60 720
3) za centralne ogrzewanie 116 1.392
4) za ciepłą wodę 45 540
2.
Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje wyłącznie za zużycie energii do celów domowych w miejscu zameldowania na pobyt stały, bez względu na to, czy rachunek lub inny dokument (np. książeczka opłat), zwany dalej "rachunkiem", wystawiany jest dla kombatanta czy jego małżonka wspólnie z nim zamieszkującego.
3.
Ulgę stosuje się przez zmniejszenie należności wykazanej w rachunkach wystawianych kombatantom - emerytom, rencistom i inwalidom za zużytą energię elektryczną, gazową i cieplną o kwotę określoną w ust. 1 dla danego rodzaju energii. Ulgę tę stosuje się także, w razie gdy zużycie energii jest liczone wspólnym licznikiem, a należność za nią jest rozliczana w stosunku do kombatanta.
4.
Ulga za paliwa gazowe przysługuje, w razie gdy paliwa te są dostarczane siecią przewodową (dalekosiężną, z gazowni miejskich, lokalnych rozprężalni gazu).
§  2.
1.
Uprawnienie do ulgi, o której mowa w § 1, ustala właściwy dla miejsca zamieszkania kombatanta rejon energetyczny i administracja budynku mieszkalnego na podstawie przedstawionego zaświadczenia lub legitymacji kombatanckiej oraz odcinka przekazu pocztowego emerytury lub renty a dla kombatanta inwalidy - orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidzkich.
2.
Ulgę realizuje się w jednostce organizacyjnej ustalającej uprawnienie do ulgi, poczynając od najbliższego miesiąca po przedstawieniu dokumentów wymienionych w ust. 1.
§  3.
1.
Jeżeli wysokość ulgi w skali rocznej dla danego rodzaju energii jest wyższa od wysokości rachunku, różnica nie podlega przeniesieniu na rok następny ani też zwrotowi w innej formie. Osoba uprawniona do ulgi pokrywa w tym wypadku tylko opłaty manipulacyjne.
2.
Jeżeli w lokalu objętym rachunkiem za energię elektryczną, gazową i cieplną zamieszkuje więcej niż jedna osoba uprawniona do ulgi, przysługuje tylko jedna ulga.
§  4.
W razie zmiany wysokości opłat za energię elektryczną, gazową lub cieplną, wysokość ulgi podlega odpowiedniej weryfikacji z dniem 1 stycznia następnego roku.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra do Spraw Cen z dnia 17 lutego 1983 r. w sprawie ulg dla kombatantów - emerytów, rencistów i inwalidów w opłatach za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej do celów domowych (Monitor Polski Nr 6, poz. 42 oraz z 1985 r. Nr 1, poz. 5 i Nr 35, poz. 238).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1987 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024