Zasady, tryb tworzenia i wykorzystywania funduszu stypendialnego w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz warunków przyznawania stypendiów z tego funduszu.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 stycznia 1987 r.
w sprawie zasad, trybu tworzenia i wykorzystywania funduszu stypendialnego w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz warunków przyznawania stypendiów z tego funduszu.

Na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 31, poz. 138) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz stypendialny, zwany dalej "funduszem", tworzy się w ramach budżetu Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Fundusz przeznaczony jest na stypendia dla studentów uniwersyteckich studiów prawniczych, zobowiązujących się do pracy w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury po ukończeniu nauki.
§  2.
1.
Dysponentem funduszu jest Prokurator Generalny.
2.
Prokurator Generalny wydziela odpowiednie środki funduszu do dyspozycji prokuratorów wojewódzkich.
§  3.
1.
Przyznanie stypendium następuje w drodze pisemnej umowy stypendialnej, zwanej dalej "umową", zawierajnej ze studentem przez prokuratora wojewódzkiego.
2.
Prokurator wojewódzki niezwłocznie po zawarciu umowy zawiadamia o tym pisemnie właściwą szkołę wyższą.
§  4.
1.
Stypendium może być przyznane studentowi, który zobowiązuje się do odbycia aplikacji prokuratorskiej oraz do pracy w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury przez okres pięciu lat po ukończeniu aplikacji i spełnia następujące warunki:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków prokuratora Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
posiada odpowiednie kwalifikacje moralne,
4)
ukończył drugi rok nauki,
5)
uzyskał w roku poprzedzającym zawarcie umowy średnią z ocen wpisanych do indeksu nie niższą niż 3,7.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych Prokurator Generalny może zezwolić na zawarcie umowy ze studentem, który nie spełnia warunku określonego w ust. 1 pkt 5.
§  5.
1.
Miesięczna stawka stypendium wynosi 150% najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, z tym że wysokość stypendium nie może przekraczać miesięcznego wynagrodzenia aplikanta prokuratorskiego.
2.
Stypendyście, który ukończył rok nauki, uzyskując średnią z ocen wpisanych do indeksu nie niższą niż 4,0, oraz wykazał się zaangażowaniem w działalności społecznej, prokurator wojewódzki może przyznać na okres następnego roku dodatek do stypendium w wysokości 15% stypendium.
§  6.
Stypendium wypłacane jest przez 12 miesięcy w roku od pierwszego miesiąca następującego po dniu zawarcia umowy do ostatniego miesiąca, w którym stypendysta uzyskał dyplom ukończenia studiów w terminie określonym w regulaminie studiów.
§  7.
1.
Stypendium nie przysługuje na czas powtarzania przez stypendystę roku lub semestru studiów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie korzystania przez stypendystę z urlopu dziekańskiego.
3.
W uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza gdy powodem powtarzania roku lub semestru albo korzystania z urlopu dziekańskiego była długotrwała choroba lub inne szczególnie uzasadnione przyczyny, prokurator wojewódzki może przyznać stypendium na ten czas.
§  8.
Prokurator wojewódzki jest obowiązany:
1)
umożliwić stypendyście odbycie praktyk studenckich zawodowych w podległych jednostkach organizacyjnych,
2)
umożliwić stypendyście korzystanie z materiałów prokuratury przy opracowywaniu pracy dyplomowej,
3)
po uzgodnieniu ze stypendystą zgłaszać w szkole wyższej wnioski co do specjalizacji stypendysty oraz tematu jego pracy dyplomowej.
§  9.
1.
Do czasu ukończenia nauki umowa może być rozwiązana na mocy porozumienia stron lub przez każdą ze stron, z tym że prokurator wojewódzki może rozwiązać umowę tylko w razie zaistnienia okoliczności, o których mowa w § 7 ust. 1 i 2.
2.
Prokurator wojewódzki rozwiązuje umowę, jeżeli stypendysta:
1)
został skreślony z listy studentów,
2)
przestał spełniać wymagania, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3.
3.
Rozwiązanie umowy przez prokuratora wojewódzkiego następuje za 1-miesięcznym wypowiedzeniem.
§  10.
1.
W razie rozwiązania umowy obowiązek wypłacania stypendium ustaje z końcem miesiąca, w którym umowa została rozwiązana, a pobrane stypendium podlega zwrotowi.
2.
Pobrane stypendium nie podlega zwrotowi, jeżeli umowa została rozwiązana z powodu:
1)
powołania do zawodowej służby wojskowej,
2)
inwalidztwa I lub II grupy.
3.
Prokurator wojewódzki może na wniosek stypendysty odstąpić od żądania zwrotu stypendium w całości lub w części, jeżeli umowa stypendialna została rozwiązana z powodu:
1)
choroby trwającej dłużej niż 6 miesięcy,
2)
urodzenia dziecka i konieczności zapewnienia mu opieki,
3)
zmiany miejsca stałego pobytu stypendysty, spowodowanej zawarciem związku małżeńskiego, jeżeli czas dojazdu z nowego miejsca zamieszkania powszechnymi środkami komunikacji (Polskie Koleje Państwowe lub Państwowa Komunikacja Samochodowa) do siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej podległej prokuratorowi wojewódzkiemu i z powrotem przekracza 2 godziny,
4)
innych przyczyn nie zawinionych przez stypendystę.
§  11.
W sprawach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 7 ust. 3, prokurator wojewódzki zasięga opinii dziekana wydziału prawa właściwej szkoły wyższej.
§  12.
Prokurator wojewódzki może za zgodą lub na wniosek stypendysty przekazać prawa i obowiązki wynikające z umowy innemu prokuratorowi wojewódzkiemu.
§  13.
1.
Prokurator wojewódzki jest obowiązany mianować absolwenta-stypendystę, który zgłosił się w celu nawiązania stosunku służbowego, aplikantem w jednostce organizacyjnej prokuratury określonej w umowie.
2.
Prokurator wojewódzki odmawia zatrudnienia absolwenta-stypendysty, jeżeli:
1)
absolwent-stypendysta przestał spełniać wymagania określone w § 4 ust. 1 pkt 1-3,
2)
zaistniały okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2.
§  14.
Pobrane stypendium podlega zwrotowi w całości, jeśli absolwent-stypendysta:
1)
odmówił podjęcia służby,
2)
nie został zatrudniony z powodu zaprzestania spełniania wymagań, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3.
§  15.
W razie zwolnienia ze służby aplikanta, asesora lub prokuratora zatrudnionego na podstawie umowy stypendialnej z przyczyn określonych w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 31, poz. 138), pobrane stypendium podlega zwrotowi:
1)
w całości - jeżeli stypendysta nie przepracował w prokuraturze co najmniej jednego roku,
2)
w części proporcjonalnej do nie przepracowanego okresu, o którym mowa w § 4 ust. 1 - jeżeli stypendysta przepracował w prokuraturze co najmniej jeden rok.
§  16.
Prokurator wojewódzki może rozłożyć podlegające zwrotowi stypendium na raty, z terminem ich uiszczenia nie przekraczającym 7 lat.
§  17.
Prokurator Generalny na wniosek stypendysty może umorzyć podlegające zwrotowi stypendium w całości lub w części, jeżeli przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.
§  18.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy o stypendiach fundowanych.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.6.41

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady, tryb tworzenia i wykorzystywania funduszu stypendialnego w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz warunków przyznawania stypendiów z tego funduszu.
Data aktu: 30/01/1987
Data ogłoszenia: 06/03/1987
Data wejścia w życie: 06/03/1987