Szczególne zasady gospodarki finansowej Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.

UCHWAŁA Nr 213
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1986 r.
w sprawie szczególnych zasad gospodarki finansowej Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296 i z 1986 r. Nr 42, poz. 202) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Uchwała reguluje zasady gospodarki finansowej Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych, zwanego dalej "Zarządem".
§  2.
Zarząd prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową, zgodnie z zasadami samofinansowania, pokrywając z uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa, banków i dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
§  3.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Zarządu jest plan finansowy opracowywany według wytycznych określonych przez Dyrekcję Generalną Lotnictwa Cywilnego.
2.
Plan finansowy ustala przychody i rozchody z całokształtu działalności Zarządu i podlega zatwierdzeniu przez Dyrekcję Generalną Lotnictwa Cywilnego.
§  4.
Minister Komunikacji może zlecić Zarządowi, w zakresie jego działalności, określone zadania do planu lub poza planem, zapewniając niezbędne do tego środki i w razie potrzeby ustalając obowiązujące warunki wykonywania usług, jeżeli nie zostały one ustalone umownie.

Rozdział  2

Przychody, koszty i wynik finansowy.

§  5.
Przez przychód ze sprzedaży rozumie się:
1)
opłaty za korzystanie z lotnisk oraz lotniczych urządzeń i służb naziemnych, pobierane zgodnie z właściwymi umowami i przepisami prawa lotniczego,
2)
opłaty z tytułu najmu pomieszczeń i używanie terenów lotniskowych wraz z opłatami za związane z tym świadczenia, opłaty za usługi parkingowe, za umieszczenie reklam oraz za inne świadczone przez Zarząd usługi pozalotnicze,
3)
opłaty pobierane od jednostek prowadzących za zgodą Zarządu działalność gospodarczą (handlową) na terenie lotnisk cywilnych,
4)
wpływy z tytułu świadczeń na rzecz ochrony lotnictwa cywilnego oraz organów kontroli granicznej i celnej.
§  6.
1.
Koszty działalności Zarządu są finansowane z przychodów ze sprzedaży.
2.
Do kosztów działalności Zarządu zalicza się również koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty remontów kapitalnych środków trwałych.
§  7.
1.
Wynik finansowy Zarządu stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży, a kosztami własnymi, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Wynik finansowy dodatni jest zyskiem, a wynik finansowy ujemny - stratą Zarządu.
3.
Roczny bilans i wykazany w nim wynik finansowy Zarządu podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość, dokonanej przez właściwy organ Ministra Finansów.
4.
Zweryfikowany zysk, pomniejszony o podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, Zarząd przekazuje na fundusz rozwoju.

Rozdział  3

Fundusze.

§  8.
1.
Zarząd tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
zakładowy fundusz nagród,
4)
zakładowy fundusz socjalny,
5)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Zasady tworzenia funduszy wymienionych w ust. 1 pkt 3-5 regulują odrębne przepisy.
§  9.
1.
Fundusz statutowy Zarządu odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartość środków obrotowych i zachodzące w nich zmiany. Fundusz ten powinien równać się co najmniej wartości netto posiadanych środków trwałych, wartościom niematerialnym i prawnym oraz części wartości środków obrotowych.
2.
Zarząd finansuje środki obrotowe z tej części funduszu statutowego, która nie służy na finansowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Środki obrotowe powinny być w całości finansowane z funduszu statutowego. W uzasadnionych przypadkach Zarząd może zaciągać w banku kredyty obrotowe, spłacane z funduszu rozwoju, na sfinansowanie przyrostu wartości środków obrotowych, nie znajdującego pokrycia w możliwości jednorazowego zasilenia funduszu statutowego w obrocie z funduszu rozwoju.
§  10.
1.
Fundusz rozwoju jest tworzony z:
1)
odpisów amortyzacyjnych,
2)
zysku,
3)
dochodów z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
4)
części funduszu statutowego, która nie służy na pokrycie wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a jest zbędna dla finansowania środków obrotowych,
5)
wpłat innych jednostek.
2.
Środki funduszu rozwoju przeznacza się na:
1)
spłatę zaciągniętych kredytów bankowych,
2)
finansowanie inwestycji,
3)
uzupełnienie funduszu statutowego w części dotyczącej środków obrotowych,
4)
pokrycie kosztów likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
5)
wpłaty przekazywane na rzecz innych jednostek w postaci pożyczek bądź na finansowanie wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Rozdział  4

Finansowanie środków trwałych.

§  11.
1.
Inwestycje polegające na budowie i rozbudowie lotnisk, portów (dworców) lotniczych i systemów zabezpieczenia ruchu lotniczego, łącznie z zakupem urządzeń stanowiących wyposażenie tych inwestycji, mogą być finansowane w całości lub w części dotacją z budżetu centralnego, z możliwością partycypacji zainteresowanych użytkowników. Wielkość dotacji z budżetu na inwestycje jest określana corocznie w ustawie budżetowej.
2.
W pozostałym zakresie inwestycje Zarządu są finansowane z funduszu rozwoju.
3.
Na finansowanie inwestycji Zarząd może zaciągać kredyty bankowe według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe. Kredyty te będą spłacane z funduszu rozwoju.
§  12.
Za zgodą Ministra Komunikacji mogą być przekazywane do dyspozycji Zarządu środki uzyskiwane od zainteresowanych organów i jednostek gospodarczych krajowych i zagranicznych na przedsięwzięcia wspólne w zakresie lotnisk oraz lotniczych urządzeń i służb naziemnych, koordynowane zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie organizacji lotnictwa cywilnego.
§  13.
1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych dla przedsiębiorstw państwowych.
2.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegają przekazaniu:
1)
do budżetu państwa - w wysokości odpowiadającej procentowi odpisów amortyzacyjnych wpłacanych do budżetu centralnego przez przedsiębiorstwa państwowe,
2)
na fundusz rozwoju - w pozostałej kwocie amortyzacji.
3.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powstałych po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały i w całości sfinansowanych środkami własnymi Zarządu, nie podlegają podziałowi, o którym mowa w ust. 2.
4.
Zarządowi przysługują ulgi we wpłatach części odpisów amortyzacyjnych do budżetu centralnego, zwane dalej "ulgami amortyzacyjnymi", od realizowanych inwestycji, o których mowa w § 11 ust. 1, w wysokości 30% ich wartości kosztorysowej. W poszczególnych latach ulga amortyzacyjna nie może przekraczać 30% faktycznie poniesionych nakładów na daną inwestycję, z tym że wysokość ulgi amortyzacyjnej nie może być wyższa od kwoty należnej wpłaty odpisów amortyzacyjnych do budżetu, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
5.
Ulga amortyzacyjna przysługuje również w okresie spłaty kredytów zaciągniętych po dniu 31 grudnia 1986 r. na inwestycje wymienione w ust. 4, w wysokości 50% amortyzacji naliczonej od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powstałych w wyniku tych inwestycji.
6.
Do Zarządu stosuje się przepisy określone dla przedsiębiorstw państwowych, których organem założycielskim są naczelne i centralne organy administracji państwowej, dotyczące trybu zawiadamiania urzędu skarbowego o podejmowaniu inwestycji kwalifikującej się do ulgi amortyzacyjnej, zasad obliczania ulg, o których mowa w ust. 4 i 5, oraz sankcji za niewłaściwe ich wykorzystanie.

Rozdział  5

Finansowanie wynagrodzeń.

§  14.
Do Zarządu stosuje się zasady kształtowania środków na wynagrodzenia i opodatkowania z tytułu ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, obowiązujące w przedsiębiorstwach państwowych.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  15.
Do czasu wdrożenia w Zarządzie zasad, o których mowa w § 14, fundusz wynagrodzeń Zarządu podlega korekcie z zastosowaniem wskaźnika 0,4% wykonanego za rok ubiegły funduszu wynagrodzeń osobowych za każdy 1% przekroczenia dochodów w stosunku do ubiegłego roku w cenach bieżących, po uwzględnieniu skutków zmiany kursów walut.
§  16.
Zasady prowadzenia gospodarki dewizowej oraz rachunków odpisów dewizowych regulują odrębne przepisy.
§  17.
W sprawach nie uregulowanych ustawą stosuje się przepisy prawa budżetowego dotyczące zakładów budżetowych.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1987 r., z tym że przepis § 15 ma zastosowanie do rozliczenia funduszu wynagrodzeń osobowych za 1986 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.3.22

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Szczególne zasady gospodarki finansowej Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.
Data aktu: 31/12/1986
Data ogłoszenia: 12/02/1987
Data wejścia w życie: 12/02/1987, 01/01/1987