Zasady i tryb opiniowania projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.

UCHWAŁA
Nr 139 RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1987 r.
w sprawie zasad i trybu opiniowania projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie art. 210 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162, z 1986 r. Nr 42, poz. 201 i z 1987 r. Nr 21, poz. 124) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady i tryb opiniowania pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części.
2.
Za projekt, o którym mowa w ust. 1, uważa się dokumentację projektową, określoną w przepisach o projektowaniu inwestycji.
§  2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do opiniowania pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy dokumentacji projektowej nowo budowanych oraz przebudowywanych obiektów o charakterze specjalnym, usytuowanych na terenach zamkniętych, związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
§  3.
1.
Obowiązek poddania dokumentacji projektowej opiniowaniu pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy należy do jednostki projektowania sporządzającej dokumentację projektową.
2.
Za jednostkę projektowania, o której mowa w ust. 1, uważa się biuro projektów, pracownię projektową oraz inną jednostkę organizacyjną lub osobę fizyczną uprawnione do wykonywania prac projektowych.
§  4.
1.
Dokumentację projektową opiniuje osoba zatrudniona w jednostce projektowania na stanowisku projektanta-specjalisty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, która:
1)
spełnia określone w odrębnych przepisach wymagania niezbędne do wykonywania funkcji samodzielnego projektanta oraz
2)
ukończyła kurs dla opiniujących dokumentację projektową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, prowadzony przez jednostkę organizacyjną upoważnioną przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, albo posiada stopień specjalizacji zawodowej inżyniera w dziedzinie ergonomii i ochrony pracy

- zwana dalej "projektantem-specjalistą".

2.
Jednostka projektowania zapewnia projektantowi-specjaliście możliwość konsultacji i uzyskiwania ekspertyz wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych.
3.
Dokumentację projektową, sporządzaną przez jednostkę projektowania nie zatrudniającą projektanta-specjalisty, opiniuje projektant-specjalista posiadający kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, wskazany przez właściwe stowarzyszenie naukowo-techniczne.
§  5.
1.
Opiniowanie dokumentacji projektowej polega na wystawieniu przez projektanta-specjalistę opinii odnośnie do zgodności tej dokumentacji z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikającymi z postanowień Polskich Norm, norm branżowych oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Opinia ta może również dotyczyć szczególnych wskazań w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji zakładu pracy albo jego części.
2.
Jednostka projektowania jest obowiązana zapewnić zgodność dokumentacji projektowej z opinią projektanta-specjalisty.
3.
Dokumentacja projektowa, w stosunku do której projektant-specjalista ma zastrzeżenia, może być uznana za odpowiednią w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy po uzyskaniu zgody państwowego inspektora pracy.
§  6.
W okresie 3 lat od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały dokumentacja projektowa może być opiniowana przez osoby posiadające upoważnienia rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, wydane przez Główny Inspektorat Pracy na podstawie odrębnych przepisów.
§  7.
Uchwała nie narusza uregulowanych w odrębnym trybie przepisów dotyczących:
1)
opiniowania dokumentacji projektowej w zakresie sanitarnohigienicznym oraz ochrony przeciwpożarowej,
2)
ochrony obiektów zabytkowych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.28.219

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb opiniowania projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Data aktu: 18/09/1987
Data ogłoszenia: 30/09/1987
Data wejścia w życie: 01/07/1988