Zasady prowadzenia studiów eksternistycznych w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 12 stycznia 1987 r.
w sprawie zasad prowadzenia studiów eksternistycznych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie na studia eksternistyczne może ubiegać się osoba, która posiada wiadomości i umiejętności umożliwiające ukończenie studiów:
1)
jednolitych magisterskich lub równorzędnych,
2)
uzupełniających zawodowych,
3)
na drugim kierunku,

bez uczestniczenia w systematycznych zajęciach w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.

§  2.
1. 1
 (skreślony).
2.
 Przyjęcie na pierwszy rok studiów eksternistycznych odbywa się w ramach limitu ustalonego dla danego kierunku studiów.
3.
O przyjęciu na studia eksternistyczne decyduje właściwa komisja kwalifikacyjna na podstawie wyniku egzaminu wstępnego, a w przypadku uzupełniających studiów zawodowych - egzaminu sprawdzającego z przedmiotów podstawowych dla danego kierunku studiów. Zakres egzaminu sprawdzającego określa dziekan.
§  3.
Osoba przyjęta na studia eksternistyczne po złożeniu ślubowania określonego przepisami ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) otrzymuje indeks i legitymację z nadrukiem "eksternista".
§  4.
Student eksternista obowiązany jest do:
1)
postępowania zgodnie z treścią ślubowania,
2)
opanowania materiału zawartego w programie nauczania danego kierunku studiów dziennych lub - w przypadku studiów uzupełniających - w programie studiów zaocznych, w oparciu o wykaz przedmiotów ustalony przez dziekana właściwego wydziału oraz literaturę wskazaną przez wyznaczonego przez dziekana nauczyciela akademickiego,
3)
opracowania na rok akademicki harmonogramu zdawania egzaminów, który po zatwierdzeniu przez dziekana stanowi podstawę rozliczenia studenta eksternisty z postępów w nauce; harmonogram, w uzasadnionych przypadkach może obejmować okresy inne niż rok akademicki.
§  5.
1.
Okresem zaliczeniowym na studiach eksternistycznych jest okres objęty harmonogramem zdawania egzaminów, o którym mowa w § 4 pkt 3.
2.
Student eksternista zdaje egzaminy ze wszystkich przedmiotów przewidzianych dla danego kierunku planem studiów dziennych, a w przypadku studiów uzupełniających - planem studiów zaocznych, z wyjątkiem przedmiotów "zajęcia wojskowe", "szkolenie obronne" i "wychowanie fizyczne". Na kierunkach, na których plany studiów przewidują ćwiczenia laboratoryjne, egzamin obok części ustnej lub pisemnej na wniosek egzaminatora może obejmować część praktyczną przeprowadzoną w laboratorium szkoły wyższej.
3.
Oceny ze wszystkich egzaminów wpisywane są do indeksu.
4.
Student eksternista ma prawo do zdawania jednego egzaminu poprawkowego z każdego nie zdanego przedmiotu.
5.
Na wniosek studenta eksternisty, złożony w ciągu 7 dni od daty egzaminu poprawkowego, dziekan może zarządzić w uzasadnionych przypadkach egzamin komisyjny. Dziekan może również zarządzić egzamin komisyjny z własnej inicjatywy. Komisji egzaminacyjnej nie może przewodniczyć osoba uprzednio egzaminująca studenta.
§  6.
Nad przebiegiem studiów studenta eksternisty lub grupy studentów eksternistów sprawuje opiekę nauczyciel akademicki wyznaczony do tej funkcji przez dziekana właściwego wydziału.
§  7.
1.
W stosunku do studenta eksternisty, który w okresie zaliczeniowym, o którym mowa w § 5 ust. 1, nie zdał z wynikiem pozytywnym wszystkich egzaminów przewidzianych harmonogramem zdawania egzaminów, dziekan wydaje decyzję o:
1)
uzupełnieniu przez studenta zaległości w wyznaczonym terminie albo
2)
skreśleniu z listy studentów eksternistów.
2.
Studenta eksternistę, który w dwóch kolejnych terminach nie przystąpił do określonych harmonogramem egzaminów, skreśla się z listy studentów eksternistów, chyba że bez zbędnej zwłoki usprawiedliwi swoją nieobecność.
§  8.
1.
Student eksternista powinien złożyć opiekunowi, o którym mowa w § 6, plan pracy dyplomowej co najmniej na dwa lata przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Pracę dyplomową student eksternista składa co najmniej trzy miesiące przed terminem egzaminu dyplomowego.
2.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
1)
zdanie egzaminów ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w planie studiów,
2)
uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej z pracy dyplomowej.
3.
Zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego oraz jego oceny określają przepisy regulaminu studiów właściwej szkoły wyższej.
4.
Ukończenie studiów przez studenta eksternistę następuje po zdaniu egzaminu dyplomowego.
5.
Absolwent studiów eksternistycznych otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych. Ostateczny wynik studiów oblicza się zgodnie z zasadami obowiązującymi na studiach dziennych.
§  9.
1.
Student eksternista obowiązany jest ukończyć studia w terminie nie dłuższym niż dwa lata od okresu trwania studiów dziennych na danym kierunku studiów.
2.
Student eksternista obowiązany jest ukończyć studia zawodowe w terminie nie dłuższym niż jeden rok od okresu trwania studiów zaocznych lub wieczorowych na danym kierunku studiów.
3.
W razie powołania do służby wojskowej pobierającego naukę w systemie studiów eksternistycznych, terminy ukończenia studiów, o których mowa w ust. 1 i 2, przedłuża się o czas odbywania służby wojskowej.
§  10.
Studentom eksternistom, którzy są pracownikami uspołecznionych zakładów pracy, przysługują świadczenia na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z upływem miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.258) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.2.13

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady prowadzenia studiów eksternistycznych w szkołach wyższych.
Data aktu: 12/01/1987
Data ogłoszenia: 04/02/1987
Data wejścia w życie: 05/03/1987