Szczegółowe zasady odstępowania między jednostkami gospodarki uspołecznionej odpisów dewizowych w trybie przetargów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 6 kwietnia 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad odstępowania między jednostkami gospodarki uspołecznionej odpisów dewizowych w trybie przetargów.

Na podstawie art. 18 ust. 1, art. 48 ust. 2 i art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318), w związku z § 11 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym (Monitor Polski Nr 35, poz. 266) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej posiadające na rachunku majątkowym odpisy dewizowe w walucie wymienialnej, zwane dalej "odpisami", mogą je odstępować innym jednostkom gospodarki uspołecznionej w trybie przetargów.
2. 1
 W przetargu mogą być odstępowane również środki dewizowe z innych rachunków niż wymienione w ust. 1, jeżeli wynika to z odrębnych uregulowań dotyczących tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych.
3.
  2  Odpisy, o których mowa w ust. 1 i ust. 2, mogą być nabywane również przez jednostki gospodarki uspołecznionej nie posiadające majątkowych rachunków odpisów dewizowych.
4.
 Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się do przedsiębiorstw i spółek z udziałem zagranicznym oraz jednostek i zakładów budżetowych.
§  2.
Przedmiotem przetargu jest kontrakt przetargowy stanowiący prawo do nabycia odpisu o wartości 100 dolarów USA lub równowartości tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
§  3.
Przetargi organizuje i przeprowadza Bank Rozwoju Eksportu S.A., który pośredniczy w negocjowaniu ceny kontraktu przetargowego między sprzedającymi i kupującymi w trakcie sesji przetargowej.
§  4.
Sesje przetargowe odbywają się dwa razy w miesiącu.
§  5.
Po zakończeniu sesji przetargowej Bank Rozwoju Eksportu S.A. w Warszawie:
1)
potwierdza niezwłocznie jednostkom gospodarki uspołecznionej fakt zawarcia transakcji przetargowej,
2)
ogłasza komunikat o wynikach przetargu.
§  6.
Rozliczenia transakcji nabycia lub odstąpienia odpisów są dokonywane za pośrednictwem Banku Rozwoju Eksportu S.A.
§  7.
1.
Odpisy nabyte w drodze przetargu jednostka gromadzi na majątkowym rachunku bankowym i wykorzystuje w sposób określony odrębnymi przepisami dotyczącymi tworzenia i wykorzystania odpisów dewizowych od wpływów z II obszaru płatniczego w walutach wymienialnych.
2. 3
 Jednostki nie objęte przepisami, o których mowa w ust. 1, mogą lokować zakupione w trybie przetargów odpisy dewizowe na otwartym dla tego celu w banku dewizowym rachunku walutowym i wykorzystywać na import surowców, materiałów, maszyn i części zamiennych oraz usług niezbędnych do prowadzonej działalności produkcyjnej lub świadczenia usług, zakup licencji, prasy i wydawnictw fachowych, a także na cele kooperacyjne.
§  8.
 Za czynności związane z przeprowadzaniem przetargów Bank Rozwoju Eksportu S.A. pobiera od nabywcy odpisu opłaty w wysokości określonej w taryfie prowizji i opłat za czynności bankowe.
§  9.
Przetargi nadzoruje Zespół do Spraw Przetargów, w którego skład wchodzą przedstawiciele:
1)
Prezesa Narodowego Banku Polskiego (przewodniczący Zespołu),
2)
Ministra Finansów,
3)
Ministra Handlu Zagranicznego,
4)
banków dewizowych.
§  10.
1.
Prezes Banku Rozwoju Eksportu S.A. wyda regulamin przetargów, w którym ustali:
1)
terminy przetargów,
2)
wzory, sposób i terminy składania ofert,
3)
wzory potwierdzeń zawartych transakcji stanowiące podstawę do ich rozliczeń.
2.
Regulamin przetargów zostanie przekazany oddziałom banków prowadzącym zarówno majątkowe rachunki odpisów dewizowych, jak i rachunki podstawowe jednostek uprawnionych do odstępowania i nabywania odpisów w celu udostępnienia go zainteresowanym jednostkom.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 14 lipca 1988 r. (M.P.88.22.208) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1988 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 14 lipca 1988 r. (M.P.88.22.208) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1988 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 lipca 1988 r. (M.P.88.22.208) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.17.145

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady odstępowania między jednostkami gospodarki uspołecznionej odpisów dewizowych w trybie przetargów.
Data aktu: 06/04/1987
Data ogłoszenia: 17/06/1987
Data wejścia w życie: 17/06/1987