Realizacja ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 6 maja 1987 r.
w sprawie realizacji ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjmuje do zatwierdzającej wiadomości informację Rządu o realizacji ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sejm stwierdza, że obowiązujące przepisy dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków pracy generalnie odpowiadają potrzebom społeczno-gospodarczym. Pozytywnie należy ocenić wprowadzone w ostatnich latach w życie nowe regulacje prawne, uwzględniające zasady reformy gospodarczej oraz zwiększoną odpowiedzialność i uprawnienia zakładów pracy. Istotne znaczenie mają również preferencje ekonomiczno-finansowe dla przedsięwziąć inwestycyjnych i modernizacyjnych, mających na celu poprawę warunków pracy oraz sprzyjających produkcji odzieży ochronnej i urządzeń ograniczających zagrożenia związane z wykonywaniem określonych zawodów.

Sejm podkreśla potrzebę stałego konfrontowania przepisów z aktualnym stanem warunków pracy. W szczególności istotne jest szybkie dostosowywanie przepisów do zachodzących zmian w procesach technologicznych oraz w systemie zarządzania. W związku z wdrażaniem drugiego etapu reformy gospodarczej oraz planowanym przyspieszeniem rozwoju społeczno-gospodarczego kraju w oparciu o nowoczesną technikę - problemy te nabierają szczególnego znaczenia.

W związku z tym należy przewidywać m. in. konieczność wprowadzenia dalszych zmian w Kodeksie pracy, wydania nowych przepisów dotyczących społecznych przeglądów warunków pracy oraz prac wzbronionych młodocianym. Istnieje potrzeba przeprowadzenia przeglądu i kodyfikacji przepisów branżowych z punktu widzenia ich aktualności i kompletności.

Istotne znaczenie dla doskonalenia przepisów dotyczących warunków pracy powinno mieć ich uwzględnianie w nowych układach zbiorowych pracy. Poza uprawnieniami pracowniczymi układy te powinny określać szczególne zadania i obowiązki pracowników i zakładów pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dostosowując je do warunków pracy uwzględniających właściwości gałęzi pracy lub zawodu.

Sejm podkreśla, że o warunkach pracy decyduje w istotnej mierze przestrzeganie w zakładach pracy przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy stwierdzić pewien postęp w ograniczaniu zagrożeń zawodowych, co znalazło wyraz w zmniejszeniu liczby wypadków przy pracy.

Jednakże aktualny stan bezpieczeństwa i higieny pracy w wielu zakładach jest nadal wysoce niezadowalający. Jego przyczyną jest niedocenianie zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy przez organy przedsiębiorstw, niedostateczna dyscyplina w przestrzeganiu przepisów przez pracowników i nadzór, brak inicjatywy w pobudzaniu postępu techniczno-organizacyjnego. Kontrole nadal stwierdzają przypadki naruszania przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet i młodocianych oraz nadmierne wydłużanie czasu pracy. W stosunku do osób odpowiedzialnych za naruszanie ustawodawstwa pracy nie zawsze wyciągane są przewidziane prawem wnioski.

Niepokojącym zjawiskiem jest duża liczba wypadków w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Podjęte działania w tym zakresie przez organizacje społeczno-zawodowe rolników należy umacniać oraz wspierać odpowiednimi decyzjami Rządu.

Ujemny wpływ na kształtowanie właściwych warunków pracy wywiera trudna sytuacja gospodarcza kraju. Dotyczy to zwłaszcza nadmiernego zużycia majątku trwałego, braku niektórych urządzeń technicznych oraz środków finansowych. Działając w celu pełnej realizacji zadań produkcyjnych, podnosząc jakość produkcji, realizując zadania oszczędnościowe, zapewniając ład, porządek i dyscyplinę produkcyjną, przedsiębiorstwa stwarzają możliwości istotnej poprawy warunków pracy swych załóg.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

- zwraca się do Rządu o skuteczniejsze rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do wszystkich środowisk zawodowych, a zwłaszcza o zapewnienie większej dyscypliny przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, wzmożenie działalności modernizacyjnej i inwestycyjnej, mającej na celu poprawienie warunków pracy, zapewnienie lepszej jakości urządzeń i odzieży ochronnej, o nasilenie działań szkoleniowych;

- podkreśla istotną rolę związków zawodowych w oddziaływaniu na postawy pracowników oraz w społecznej kontroli działalności administracji w zakresie stanowienia i realizacji przepisów dotyczących warunków pracy;

- zwraca uwagę na konieczność edukacji społecznej w dziedzinie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, za pośrednictwem szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego, środków masowego przekazu, działalności organizacji techniczno-naukowych.

Przed kierownictwami zakładów pracy, organizacjami związkowymi i samorządami pracowniczymi stoi zadanie, by niemałe środki i szerokie przewidziane prawem możliwości działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy były w pełni i w sposób racjonalny wykorzystane dla dobra ludzi pracy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.14.126

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Realizacja ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.
Data aktu: 06/05/1987
Data ogłoszenia: 15/05/1987