Rozwój i lepsze wykorzystanie potencjału rzemiosła.

UCHWAŁA Nr 33
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 marca 1987 r.
w sprawie rozwoju i lepszego wykorzystania potencjału rzemiosła.

W celu stworzenia korzystnych warunków rozwoju oraz wykorzystania potencjału rzemiosła do zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych i gospodarczych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W toku realizacji programów rozwoju drobnej wytwórczości i usług na lata 1986-1990 terenowe organy administracji państwowej, uwzględniając warunki lokalne, będą dążyć do zapewnienia rozwoju i efektywniejszego wykorzystania potencjału rzemiosła, zgodnie z potrzebami społeczno-gospodarczymi terenu. Dotyczy to w szczególności:
1)
usług bytowych, w tym zwłaszcza usług konserwacyjno-naprawczych i remontowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ludności małych miast i wsi,
2)
przetwórstwa rolno-spożywczego, budowy małych piekarni i ciastkarni, masarni, młynów gospodarczych, wytwórni wód gazowanych itp.,
3)
produkcji materiałów w oparciu o surowce lokalne i odpadowe, zwłaszcza na potrzeby budownictwa mieszkaniowego,
4)
regeneracji części zamiennych i podzespołów, produkcji części zamiennych, szczególnie do maszyn i narzędzi rolniczych, oraz części zamiennych na zaopatrzenie usług bytowych,
5)
produkcji i usług na eksport, zwłaszcza usług specjalistycznych, wyrobów charakterystycznych dla rzemieślniczego sposobu wytwarzania, wyrobów rzemiosła artystycznego, jak również produkcji antyimportowej,
6)
usług i produkcji maszyn, urządzeń oraz innych artykułów na rzecz ochrony środowiska,
7)
wdrażania osiągnięć naukowo-technicznych i produkcji polegającej na zastosowaniu osiągnięć naukowo-technicznych, w szczególności specjalistycznego oprzyrządowania i aparatury kontrolno-pomiarowej.
2.
Terenowe organy administracji państwowej, po zasięgnięciu opinii właściwych organizacji rzemiosła, do końca I półrocza 1987 r. dokonają przeglądu oraz oceny potrzeb społecznych i gospodarczych, których charakter i usytuowanie wskazuje na celowość szerszego wykorzystania potencjału gospodarczego rzemiosła do ich zaspokajania, i określą kierunki dalszych prac mających na celu rozwój rzemiosła.
§  2.
1.
Terenowe organy administracji państwowej, wydając uprawnienia do prowadzenia działalności rzemieślniczej, powinny preferować kierunki działalności gospodarczej, określone w § 1, a zwłaszcza potrzeby wynikające z nie zaspokojonego popytu na usługi i wyroby rzemieślnicze.
2.
Polityka wydawania uprawnień, o których mowa w ust. 1, powinna być wspierana przez:
1)
przydziały lokali i działek pod budowę zakładów rzemieślniczych,
2)
zaopatrywanie usług bytowych, szczególnie ważnych dla danego terenu, z puli towarów i materiałów rynkowych będących w dyspozycji wojewodów (prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi).
3.
Polityka wydawania uprawnień, o których mowa w ust. 1, powinna w szczególności uwzględniać:
1)
dążenie do rejestrowania działalności gospodarczej prowadzonej bez wymaganych uprawnień,
2)
możliwości zatrudnienia emerytów i rencistów,
3)
występowanie lokalnych nadwyżek wolnych rąk do pracy.
§  3.
Terenowe organy administracji państwowej, w celu zapewnienia realizacji zadań zawartych w programach, o których mowa w § 1, w porozumieniu z właściwymi jednostkami organizacyjnymi będą występować do rad narodowych z wnioskami w sprawie zakresu i poziomu ulg w podatku od nieruchomości dla zakładów rzemieślniczych świadczących usługi bytowe i wdrażających osiągnięcia naukowo-techniczne, zakładów rzemiosł artystycznych lub wymagających lokali o znacznej powierzchni oraz z wnioskami o niezbędne ulgi i zwolnienia w innych podatkach i opłatach lokalnych, a także w świadczeniach na fundusz miejski i gminny.
§  4.
Minister Finansów w ramach obowiązujących zasad opodatkowania zapewni stosowanie ulg i zwolnień wspierających rozwój działalności, o której mowa w § 1, dostosowując okresowo system tych ulg i zwolnień do zmieniających się warunków wykonywania tej działalności.
§  5.
W ramach obowiązującego systemu zaopatrzenia dla drobnej wytwórczości należy ująć potrzeby zaopatrzenia rzemiosła w zakresie materiałów, paliw, energii i maszyn, z uwzględnieniem remontów, budowy, modernizacji i konserwacji obiektów służących działalności wytwórczej i usługowej rzemiosła.
§  6.
Zaleca się Prezesom Narodowego Banku Polskiego i Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej, aby w polityce kredytowej w ramach własnych środków w szerszym zakresie uwzględniali rozwój działalności rzemieślniczej, o której mowa w § 1, zarówno w dostępie do kredytu, jak i w stawkach oprocentowania.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024