Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla ochrony zdrowia".

UCHWAŁA Nr 20
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1986 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla ochrony zdrowia".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest jednostopniowa.
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana osobom współpracującym ze służbą zdrowia i opieki społecznej na rzecz ochrony zdrowia, w uznaniu ich osiągnięć w zakresie:
1)
wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
2)
poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych w zakładach pracy,
3)
szerzenia oświaty zdrowotnej,
4)
kształcenia i podnoszenia kwalifikacji pracowników służby zdrowia i opieki społecznej,
5)
organizacji i metod pracy zakładów służby zdrowia i opieki społecznej,
6)
projektowania, budowy i remontów obiektów służby zdrowia i opieki społecznej,
7)
rozwoju produkcji leków, artykułów sanitarnych i wyrobów techniki medycznej.
§  3.
Odznakę nadaje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, zwany dalej "Ministrem", z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w tych jednostkach,
2)
właściwego ministra i kierownika urzędu centralnego - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych (pełniących służbę) w podległych lub nadzorowanych jednostkach organizacyjnych,
3)
właściwego terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w podległych lub nadzorowanych jednostkach organizacyjnych,
4)
zarządu centralnego związku spółdzielczego - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w zrzeszonych spółdzielniach i zakładach tych spółdzielni.
5)
zarządu naczelnego organu organizacji społecznej - w odniesieniu do pracowników i działaczy tej organizacji.
§  4.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nazwę zakładu pracy i stanowisko służbowe oraz uzasadnienie wniosku.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi najpóźniej na dwa miesiące przed zamierzonym terminem wyróżnienia.
§  5.
1.
Odznaka ma kształt pięcioboku foremnego o szerokości 25 mm z wycięciem trójkątnym na każdym rogu pięcioboku. Wykonana jest z metalu koloru żółtego. Na licowej stronie w pięciobok koloru czerwonego jest wpisane koło. W środku koła na tle oksydowanym koloru czarnego jest umieszczony symbol służby zdrowia - laska Eskulapa. Wokół koła na tym samym tle znajduje się napis "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Brzegi pięcioboku, obwód koła, laska Eskulapa oraz napis są koloru złotego. Odwrotna strona odznaki jest gładka z zapięciem agrafkowym.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  6.
1.
Odznakę wręcza Minister lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Osobie wyróżnionej wręcza się również legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
§  7.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  8.
1.
Utrata odznaki następuje w razie skazania prawomocnym wyrokiem osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  9.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  10.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  11.
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji.
§  12.
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024