Prowadzenie przyzakładowego tuczu trzody chlewnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 30 stycznia 1986 r.
w sprawie prowadzenia przyzakładowego tuczu trzody chlewnej.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115), § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 kwietnia 1954 r. w sprawie przekazania Ministrowi Skupu uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu zwierzętami rzeźnymi (Monitor Polski Nr A-37, poz. 509) oraz § 1 zarządzenia nr 65 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1957 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu mięsem (Monitor Polski Nr 20, poz. 148) i w związku z § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przyzakładowy tucz trzody chlewnej mogą prowadzić państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne, zwane dalej "jednostkami", prowadzące stołówki, zakłady lub punkty gastronomiczne. Jednostki nie mogą zlecać prowadzenia tuczu innym jednostkom organizacyjnym lub osobom fizycznym.
2.
Przyzakładowy tucz trzody chlewnej może być prowadzony wyłącznie w oparciu o odpadki pokarmowe i pasze z produkcji własnej oraz pasze ogólnodostępne.
3.
O podjęciu tuczu trzody chlewnej jednostki są obowiązane zawiadomić wojewódzkiego lekarza weterynarii.
§  2.
1.
Jednostki mogą zaopatrywać się w prosięta i warchlaki do tuczu z dowolnych źródeł.
2.
Okres tuczu trzody chlewnej nie może być krótszy niż 3 miesiące.
3.
Jeżeli ilość trzody chlewnej przekracza własne potrzeby jednostki, nadwyżki trzody powinny być sprzedane jednostkom gospodarki uspołecznionej uprawnionym do skupu trzody chlewnej. Jednostce sprzedającej nadwyżki trzody chlewnej przysługują uprawnienia przewidziane dla kontraktujących producentów będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Ubój trzody chlewnej z przyzakładowego tuczu może być dokonywany wyłącznie w rzeźniach przedsiębiorstw przemysłu mięsnego lub spółdzielni zgrupowanych w "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców i Centralnym Związku Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i rolnicze spółdzielnie produkcyjne mogą dokonywać uboje we własnych punktach uboju.
3.
Jednostki są obowiązane prowadzić ewidencje mięsa, podrobów i tłuszczy, uzyskanych z uboju trzody chlewnej.
§  4.
1.
Uzyskane mięso, podroby, tłuszcze oraz wyprodukowane z tych surowców przetwory jednostki przeznaczają na zaopatrzenie prowadzonych przez siebie stołówek, zakładów lub punktów gastronomicznych.
2.
Nadwyżki mięsa, podrobów i tłuszczy powinny być sprzedane jednostkom wymienionym w § 3 ust. 1.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024