Rachunki bankowe podlegające ograniczeniom dewizowym.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 14 lutego 1986 r.
w sprawie rachunków bankowych podlegających ograniczeniom dewizowym.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) oraz w związku z art. 13, art. 14 ust. 3 i 4 i art. 16 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Bank Polski, Bank Handlowy w Warszawie S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A. mogą otwierać i prowadzić dla osób krajowych i zagranicznych następujące rodzaje rachunków podlegających ograniczeniom dewizowym:
1)
rachunki zagraniczne zablokowane,
2)
rachunki zagraniczne specjalne,
3)
rachunki zagraniczne wolne,
4)
rachunki specjalne walutowe.
2.
Rachunki określone w ust. 1 pkt 1-3 prowadzone są jako rachunki bieżące; rachunki określone w ust. 1 pkt 4 prowadzone są jako rachunki bieżące lub terminowe.
3.
Wkłady na rachunkach wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 oraz na bieżących rachunkach specjalnych walutowych nie podlegają oprocentowaniu.
§  2.
1.
Rachunki zagraniczne zablokowane są prowadzone w walucie polskiej dla osób zagranicznych, o których mowa w art. 3 pkt 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), zwanej dalej "ustawą".
2.
Na rachunki zagraniczne zablokowane mogą być dokonywane wpłaty i przelewy kwot uzyskanych z zachowaniem obowiązujących przepisów dewizowych przez osoby zagraniczne określone w ust. 1, w szczególności z następujących tytułów:
1)
wynagrodzeń z umów o pracę, dzieło lub świadczenie usług, wykonywanych przez osoby zagraniczne na rzecz osób krajowych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oraz oszczędności ze stypendiów,
2)
najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości należących do osoby zagranicznej,
3)
nagród pieniężnych lub wynagrodzeń przypadających zgodnie z zezwoleniem dewizowym uczestnikom i jurorom konkursów lub imprez organizowanych w kraju,
4)
realizacji praw patentowych,
5)
honorariów autorskich,
6)
odszkodowań, alimentów lub innych należności zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądu polskiego,
7)
wygranych pieniężnych w grach losowych i totalizatorach prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej,
8)
darowizn lub pożyczek od osób krajowych, nie przekraczających z obu tytułów za okres każdorazowego pobytu 4.000 zł łącznie od wszystkich osób czyniących darowiznę lub udzielających pożyczki,
9)
zwrotu lub likwidacji depozytu celnego, z wyjątkiem kwot pochodzących z wymiany walut obcych na pokrycie kosztów pobytu osoby zagranicznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
10)
likwidacji zgromadzonych wkładów oszczędnościowych w złotych (wraz z odsetkami naliczonymi do dnia likwidacji książeczki oszczędnościowej) w wyniku zmiany statusu dewizowego właściciela wkładu oszczędnościowego lub przelewów na rzecz właściciela książeczki oszczędnościowej prowadzonej dla osoby zagranicznej,
11)
wypłaty z rachunku zagranicznego zablokowanego - w razie wpłaty nie wykorzystanej kwoty, pod warunkiem zwrotu zezwolenia dewizowego,
12)
realizacji praw spadkowych,
13)
realizacji dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci, złożonej zgodnie z prawem bankowym,
14)
sprzedaży mienia osób zagranicznych znajdującego się w Polsce oraz wywłaszczenia nieruchomości należącej do osoby zagranicznej

oraz z innych tytułów określonych w ogólnych lub indywidualnych zezwoleniach dewizowych.

§  3.
1.
Rachunki zagraniczne specjalne są prowadzone w walucie polskiej dla osób zagranicznych, o których mowa w art. 3 pkt 5, 6 i 7 ustawy.
2.
Na rachunki zagraniczne specjalne mogą być dokonywane wpłaty i przelewy kwot uzyskanych z zachowaniem obowiązujących przepisów dewizowych przez osoby zagraniczne określone w ust. 1, w szczególności z następujących tytułów:
1)
realizacji umów zawartych z zachowaniem przepisów dewizowych o świadczenie w kraju usług nie związanych z handlem zagranicznym,
2)
realizacji spadku lub zapisu na rzecz osoby zagranicznej, jeżeli należności te są przekazywane obcemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, uprawnionemu do odbioru tych wartości z mocy umowy międzynarodowej albo na zasadzie wzajemności,
3)
najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości należących do osoby zagranicznej

oraz z innych tytułów, określonych w ogólnych lub indywidualnych zezwoleniach dewizowych.

§  4.
Wypłaty, przelewy lub przekazy z rachunków wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 następują za zezwoleniem dewizowym.
§  5.
Rachunki zagraniczne wolne są prowadzone w walucie polskiej dla osób zagranicznych.
§  6.
1.
Na rachunki zagraniczne wolne mogą być dokonywane wpłaty i przelewy waluty polskiej pochodzącej z odprzedaży polskim bankom dewizowym walut wymienialnych w gotówce oraz z realizacji opiewających na waluty wymienialne czeków, poleceń wypłaty i akredytyw pieniężnych oraz przelewy waluty polskiej z zamkniętych rachunków "R" i "DZ" w związku z likwidacją przedsiębiorstwa zagranicznego lub z udziałem zagranicznym.
2.
Wypłaty z rachunków zagranicznych wolnych w kraju w walucie polskiej, jak również przelewy na rachunki osób krajowych prowadzone w tej walucie mogą być dokonywane bez odrębnego zezwolenia dewizowego.
3.
Przekazywanie za granicę kwot znajdujących się na rachunkach zagranicznych wolnych oraz przelewy tych kwot na inne rachunki zagraniczne wolne wymagają indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  7.
Rachunki specjalne walutowe są prowadzone w walutach wymienialnych dla krajowych osób prawnych, dla krajowych organizacji lub instytucji nie posiadających osobowości prawnej.
§  8.
1.
Rachunki specjalne walutowe są otwierane na podstawie indywidualnych zezwoleń dewizowych, określających warunki prowadzenia rachunków.
2.
Wkłady na terminowych rachunkach specjalnych walutowych są oprocentowane. Wysokość oprocentowania ustalana jest odrębnie dla każdego rachunku zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
3.
Do rachunków otwartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się dotychczas ustalone dla nich zasady prowadzenia oraz wysokość oprocentowania.
§  9.
Zasady otwierania i prowadzenia rachunków podlegających ograniczeniom dewizowym, innych niż wymienione w § 1 ust. 1, regulują odrębne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.5.34

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunki bankowe podlegające ograniczeniom dewizowym.
Data aktu: 14/02/1986
Data ogłoszenia: 01/03/1986
Data wejścia w życie: 01/03/1986