Zm.: zarządzenie w sprawie postępowania dyscyplinarnego przeciwko funkcjonariuszom pożarnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 września 1986 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie postępowania dyscyplinarnego przeciwko funkcjonariuszom pożarnictwa.

Na podstawie art. 27 ust. 5 dekretu z dnia 27 grudnia 1974 r o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa (Dz. U. Nr 50, poz. 321 i z 1975 r. Nr 20, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 grudnia 1976 r. w sprawie postępowania dyscyplinarnego przeciwko funkcjonariuszom pożarnictwa (Monitor Polski Nr 44, poz. 219 i z 1982 r. Nr 2, poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 pkt 1 oraz w § 3 po wyrazach: "administracji państwowej" dodaje się wyrazy: "o właściwości ogólnej",
2)
w § 4 wyraz "zastępcy" zastępuje się wyrazami: "2 zastępców",
3)
w § 5 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przewodniczącego, 3 zastępców i 8 do 10 członków Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej powołuje Komendant Główny Straży Pożarnych.",

4)
w § 10 skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1,
5)
w § 11 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Przełożonym, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest przełożony funkcjonariusza pożarnictwa uprawniony do mianowania na stanowisko służbowe.

4. Jeżeli popełnienie przewinienia jest związane z wykonywaniem zadań operacyjno-technicznych, uprawnienie przełożonego w zakresie kierowania wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przysługuje również:

1) Komendantowi Głównemu Straży Pożarnych - w stosunku do komendantów wojewódzkich straży pożarnych i ich zastępców oraz głównych inspektorów ochrony przeciwpożarowej (stanowisk równorzędnych),

2) komendantowi rejonowemu straży pożarnych - w stosunku do funkcjonariuszy pożarnictwa pełniących służbę na terenie rejonu objętego właściwością miejscową tego komendanta, z zastrzeżeniem przepisu pkt 1.",

6)
w § 14:
a)
w ust. 1 wyrazy: "w ciągu 48 godzin od dnia" zastępuje się wyrazami: "w ciągu 14 dni od dnia",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli zebrane w toku postępowania wyjaśniającego dowody budzą wątpliwości lub zawierają luki, przewodniczący komisji dyscyplinarnej występuje o uzupełnienie zebranych materiałów do przełożonego, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, albo wyznacza do tej czynności jednego z członków komisji.",

c)
w ust. 3 wyrazy: "w ciągu 48 godzin od dnia" zastępuje się wyrazami: "w ciągu 7 dni od dnia",
7)
w § 18 w ust. 2 wyrazy: "48 godzin" zastępuje się wyrazami: "7 dni",
8)
w § 22 wyrazy: "w ciągu 48 godzin" zastępuje się wyrazami: "co najmniej na 7 dni",
9)
w § 36 dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W uzasadnionych wypadkach ogłoszenie orzeczenia może być odroczone, jednak najwyżej na 7 dni, przy czym dzień i godzina ogłoszenia powinny być podane na rozprawie.",

10)
w § 38 w ust. 2 wyrazy: "w ciągu 3 dni" zastępuje się wyrazami: "w ciągu 14 dni",
11)
w § 41 w ust. 2 wyrazy: "w terminie 3 dni" zastępuje się wyrazami: "w terminie 14 dni",
12)
w § 42 wyrazy: "w terminie 14 dni" zastępuje się wyrazami: "w terminie 30 dni",
13)
w § 49 wyrazy: "w terminie 14 dni" zastępuje się wyrazami: "w terminie 30 dni",
14)
w § 51 wyrazy: "w terminie 3 dni" zastępuje się wyrazami: "w terminie 14 dni".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024