Tryb postępowania kwalifikacyjnego przy zatrudnianiu na stanowisku profesora kontraktowego i docenta kontraktowego w jednostce badawczo-rozwojowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU POSTĘPU NAUKOWO-TECHNICZNEGO I WDROŻEŃ
z dnia 25 lipca 1986 r.
w sprawie trybu postępowania kwalifikacyjnego przy zatrudnianiu na stanowisku profesora kontraktowego i docenta kontraktowego w jednostce badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 35 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kandydatów na stanowisko profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego wysuwa rada naukowa z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej; rada podejmuje także uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego w odniesieniu do wysuniętych kandydatów.
2.
Po podjęciu uchwały o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego rada naukowa:
1)
uprawniona do nadawania stopni naukowych - wybiera spośród członków rady co najmniej 3-osobową komisję kwalifikacyjną i wyznacza jej przewodniczącego oraz powołuje nie mniej niż 3 recenzentów opiniujących dorobek praktyczny lub naukowy kandydata, w tym co najmniej 2 recenzentów spoza grona rady naukowej i spoza grona osób zatrudnionych w dotychczasowym miejscu pracy kandydata,
2)
nie uprawniona do nadawania stopni naukowych - zwraca się do uprawnionej do nadawania stopni naukowych rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej reprezentującej analogiczną lub zbieżną dyscyplinę naukową albo do uprawnionej do nadawania stopni naukowych i reprezentującej analogiczną lub zbieżną dyscyplinę naukową rady wydziału szkoły wyższej lub rady naukowej placówki Polskiej Akademii Nauk - o dokonanie oceny dorobku, o którym mowa w pkt 1. Oceny dokonuje komisja kwalifikacyjna tworzona na zasadach określonych w pkt 1, z tym że co najmniej 2 recenzentów opiniujących dorobek kandydata powinno pochodzić spoza grona rady naukowej występującej z wnioskiem o dokonanie oceny, jak i spoza osób zatrudnionych w dotychczasowym miejscu pracy kandydata.
3.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą osoby zatrudnione na stanowisku profesora lub docenta, lub posiadające stopień naukowy doktora habilitowanego. Recenzenci opiniujący dorobek kandydata muszą posiadać kwalifikacje wymagane dla członka komisji.
4.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej, której rada naukowa podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego określonego w ust. 1, zwraca się do dotychczasowego zakładu pracy kandydata o opinię o pracy zawodowej oraz jego postawie społecznej i etycznej; opinię tę dyrektor przekazuje komisji kwalifikacyjnej.
5.
Komisja kwalifikacyjna, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów oraz opinią, o której mowa w ust. 4, przedstawia radzie naukowej, która wszczęła postępowanie kwalifikacyjne, ocenę dorobku praktycznego lub naukowego kandydata wraz z uzasadnieniem i uzyskanymi opiniami.
§  2.
Na podstawie oceny dorobku kandydata przedstawionego przez komisję kwalifikacyjną i uzyskanych opinii rada naukowa podejmuje uchwałę w sprawie zatrudnienia kandydata na stanowisku profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego i przekazuje ją dyrektorowi jednostki badawczo-rozwojowej.
§  3.
1.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej zawiadamia organ sprawujący nadzór nad tą jednostką o zamiarze zatrudnienia kandydata na stanowisku profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego. Organowi sprawującemu nadzór przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu w terminie jednego miesiąca od zawiadomienia.
2.
Wniosek w sprawie zatrudnienia kandydata na stanowisku profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego sporządzany jest na podstawie uchwały rady naukowej i zgodnie z wymaganiami ustalonymi przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną do Spraw Kadr Naukowych dla wniosków o zatrudnienie na stanowisku docenta osoby posiadającej stopień naukowy doktora.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024