Stosowanie w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1986 r.
w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.

W związku z art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162), w celu tworzenia dodatkowych zachęt materialnych do zmniejszania zużycia surowców, materiałów, paliw i energii w produkcji wyrobów i usług Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa mogą dokonywać na rzecz pracowników wypłat dodatkowych nagród z tytułu uzyskania oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, na zasadach określonych w uchwale.
2.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo rzeczywistego obniżenia zużycia surowców, materiałów, paliw i energii w jednostkach miar w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia lub w wyniku obniżenia tych norm jako skutku wprowadzenia oszczędniejszych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych.
3.
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) wydaje wytyczne do opracowania, zatwierdzania i weryfikowania norm i normatywów zużycia.
4.
Wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, dotyczą oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii, wymienionych w wykazie ustalonym przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych). Wykaz ten może podlegać weryfikacji w miarę potrzeb gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, w przedsiębiorstwach prowadzących produkcję budowlano-montażową jest uzyskanie rzeczywistego obniżenia zużycia materiałów, wyrażonego w legalnych jednostkach miary, w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia na obiektach budowlanych stanowiących odrębne jednostki kalkulacyjne, zrealizowanych zgodnie z projektem technicznym, który był podstawą zawarcia umowy z inwestorem.
2.
W przedsiębiorstwach prowadzących produkcję budowlano-montażową dopuszcza się możliwość zaliczkowej wypłaty nagród za oszczędność materiałów na obiektach, o których mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
została zawarta umowa z brygadą roboczą na wykonanie rozliczeniowego elementu obiektu,
2)
oszczędności wynikają z dokonanego dla tej umowy rozliczenia normatywnego zużycia materiałów dla ilości robót potwierdzonych obmiarem w porównaniu z faktycznym zużyciem zgodnym z dowodami obrotu materiałowego dla elementu obiektu budowlanego, stanowiącego przedmiot umowy.
§  3.
1.
Udokumentowane zmniejszenie zużycia surowców, materiałów, paliw i energii do produkcji określonego wyrobu, obiektu budowlanego i usługi w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia, wycenione według cen ustalonych w ewidencji księgowej na ostatni dzień kwartału, stanowią kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii. W dyspozycji przedsiębiorstw pozostaje 70% tej kwoty.
2.
Z pozostającej w dyspozycji przedsiębiorstwa kwoty oszczędności, o której mowa w ust. 1, 35% może być przeznaczone na nagrody indywidualne dla pracowników, którzy przyczynili się bezpośrednio do powstania oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii przez:
1)
wskazanie sposobu uzyskania oszczędności,
2)
skuteczne zastosowanie wskazanego sposobu uzyskania oszczędności.
§  4.
1.
Minister Finansów wprowadzi we właściwym trybie ulgi w podatku dochodowym w takiej wysokości, aby do dyspozycji przedsiębiorstwa pozostało 70% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, o której mowa w § 3 ust. 1, oraz określi szczegółowe zasady oraz tryb stosowania tych ulg.
2.
W razie stwierdzenia, że naliczanie oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii nastąpiło w sposób nieprawidłowy, przyznana ulga, o której mowa w ust. 1, podlega cofnięciu.
§  5.
1.
Kwoty nagród, o których mowa w § 3 ust. 2, podlegają wyłączeniu z podstawy obciążeń na rzecz podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
2.
Wyliczenie oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii podlega kontroli w toku weryfikacji sprawozdań finansowych. Nieprawidłowo wyliczone i wypłacone kwoty nagród podlegają włączeniu do podstawy obciążeń na rzecz podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
§  6.
1.
Wypłaty nagród następują na podstawie opracowanych i zatwierdzonych w obowiązującym trybie regulaminów zakładowych.
2.
Regulaminy zakładowe powinny między innymi określać:
1)
warunki i metody pomiarów oraz obliczeń niezbędnych do odpowiedniego udokumentowania uzyskanych oszczędności,
2)
zasady podziału nagród z tytułu osiągniętych oszczędności,
3)
system kontroli wewnętrznej, zapewniający prawidłowość zasad wyliczania oszczędności oraz naliczania osiągniętych z tego tytułu efektów finansowych.
§  7.
1.
Oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii oblicza się kwartalnie metodą narastającą dla okresu roku kalendarzowego w skali przedsiębiorstwa, porównując faktyczne zużycie surowców, materiałów, paliw i energii w legalnych jednostkach miar według cen, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Szczegółowe zasady wyliczania oszczędności, o których mowa w ust. 1, określi Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
1.
Oszczędności, o których mowa w § 3 ust. 1, nie mogą być uzyskiwane kosztem obniżenia jakości wytwarzanych surowców, materiałów, paliw i energii, pogarszania stanu technicznego eksploatowanych maszyn i urządzeń; uzyskanie oszczędności nie może spowodować zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
2.
Wypłaty nagród mogą nastąpić po dokonaniu kwalifikacji jakości wyrobów, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7).
§  9.
1. 1
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej na wniosek przedsiębiorstwa podejmuje decyzję o objęciu przedsiębiorstwa systemem zachęt materialnych według zasad określonych w uchwale.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, powinny mieć zweryfikowane przez odpowiednie organy normy i normatywy zużycia surowców, materiałów, paliw i energii oraz odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne.
§  10.
Traci moc uchwała nr 130 Rady Ministrów z dnia 7 października 1983 r. w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów (Monitor Polski Nr 35, poz. 195 i z 1985 r. Nr 2, poz. 12).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 3 uchwały nr 170 z dnia 23 listopada 1987 r. w sprawie zmiany niektórych uchwał regulujących zasady wynagradzania pracowników przedsiębiorstw państwowych (M.P.87.36.304) z dniem 14 grudnia 1987 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024