Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 6 czerwca 1986 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania uzgadniającego rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

Na podstawie § 4 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1984 r. w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej (Dz. U. Nr 46, poz. 244) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z zastrzeżeniem przepisu § 2 właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej wydają decyzje o uzgodnieniu rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1984 r. w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej (Dz. U. Nr 46, poz. 244), jeżeli przewiduje się:
1)
zużycie paliw gazowych i ciekłych,
2)
zużycie energii elektrycznej powyżej 100 MWh rocznie lub zapotrzebowanie mocy powyżej 50 kW,
3)
łączne zużycie energii cieplnej zawartej w parze wodnej i wodzie gorącej powyżej 40 kJ/s lub 400 GJ rocznie,
4)
zużycie paliw stałych 50 kJ/s lub 500 GJ rocznie,
5)
budowę elektrowni, elektrociepłowni i przetwórni paliw,
6)
przesyłanie albo zmianę rodzaju lub parametrów nośnika energii cieplnej w ilości powyżej 0,5 MJ/s,
7)
realizację inwestycji na podstawie przykładowych projektów i projektów zalecanych do powtarzania o zasięgu wojewódzkim.
§  2.
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej wydaje decyzje o uzgodnieniu rozwiązań technicznych określonych w § 1, jeżeli dotyczą:
1)
uciepłowienia miast i ich części o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 60 MJ/s,
2)
gazyfikacji rejonów o przewidywanym rocznym zużyciu paliw gazowych powyżej 100 TJ,
3)
rozwoju sieci elektroenergetycznej o napięciu od 110 kV wzwyż,
4)
obiektów produkcyjnych, usługowych i użyteczności publicznej, dla których przewidywane roczne zużycie paliw i energii przekracza:
a)
1000 TJ wszystkich paliw i energii łącznie, albo
b)
500 TJ energii cieplnej zawartej w parze i wodzie gorącej łącznie, albo
c)
60 GWh energii elektrycznej, albo
d)
100 TJ energii zawartej w paliwach gazowych i ciekłych,
5)
grupowych węzłów cieplnych o mocy powyżej 5 MJ/s,
6)
elektrowni i elektrociepłowni o łącznej mocy generatorów powyżej 1 MW,
7)
przetwórni paliw o rocznej zdolności przerobowej powyżej 1500 TJ paliwa wyjściowego,
8)
ciepłowni o mocy powyżej 140 MJ/s,
9)
sieci cieplnych o przesyle powyżej 140 MJ/s,
10)
stosowania technologii i urządzeń energetycznych z importu,
11)
inwestycji przewidzianych do realizacji na podstawie przykładowych projektów i projektów zalecanych do powtarzania o zasięgu ogólnokrajowym lub międzywojewódzkim.
§  3.
Liczbowe wartości określone w § 1 i 2 odnoszą się do końcowego efektu:
1)
inwestycji polegającej na budowie instalacji energetycznych lub obiektów budowlanych mających wpływ na przetwarzanie, przesyłanie i użytkowanie paliw i energii,
2)
uzyskiwanego w rozbudowywanej lub modernizowanej części instalacji energetycznych lub obiektu budowlanego - w przypadku inwestycji polegającej na rozbudowie lub modernizacji.
§  4.
Okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej przekazują w terminie 14 dni do Ministerstwa Gospodarki Materiałowej i Paliwowej kierowaną do nich dokumentację projektową dla rozwiązań technicznych określonych w § 2, dołączając swoją opinię zawierającą:
1)
charakterystykę energetyczną lokalizacji inwestycji,
2)
ocenę właściwości rozwiązań technicznych oraz propozycje kwalifikacji tych rozwiązań i ewentualnych warunków uzgodnienia.
§  5.
1.
Uzgadnianie rozwiązań technicznych w zakresie określonym w § 2 ust. 1, pkt 3 rozporządzenia wymienionego w § 1 jest dokonywane na podstawie założeń techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych i obiektów budowlanych, których projekty mają być włączone do zestawu projektów przykładowych i zalecanych do powtarzania, stosownie do przepisów w sprawie typizacji w budownictwie.
2.
Rozwiązania techniczne, o których mowa w ust. 1, mogą być uzgodnione przed sprawdzeniem w realizacji:
1)
jeżeli do dokumentacji projektowej dołączono kopię zgody Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej na odstąpienie od zasady sprawdzania w realizacji projektów sporządzonych przez uprawnioną jednostkę projektowania lub projektów określonych obiektów,
2)
w uzasadnionych przypadkach - jeżeli dokumentacja projektowa została wykonana przez uprawnioną jednostkę projektowania, wyspecjalizowaną w projektowaniu obiektów i instalacji danej branży.
3.
Przedstawiona do uzgodnienia dokumentacja projektowa określona w ust. 1 powinna dodatkowo zawierać:
1)
pisemne oświadczenie jednostki kierującej dokumentację o sprawdzeniu projektu w realizacji i dotrzymaniu jakości projektowej rozwiązań technicznych (z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2).
2)
kopię decyzji o uzgodnieniu rozwiązań technicznych określonych w projekcie indywidualnym, jeżeli takie uzgodnienie było dokonane.
§  6.
Jeżeli przewiduje się zastosowanie importowanych technologii w zakresie przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii albo urządzań energetycznych z importu, nie uzgodnione wcześniej w trybie określonym w zarządzeniu Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej z dnia 20 lipca 1984 r. w sprawie uzgadniania produkcji i importu urządzeń energetycznych oraz nabycia za granicą licencji na ich produkcję (Monitor Polski Nr 20, poz. 139), do dokumentacji projektowej instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych i ich części należy dołączyć wniosek zawierający:
1)
zwięzły opis techniczny urządzenia albo technologii, określenie przeznaczenia urządzenia oraz rodzajów zużywanych i przetwarzanych paliw i energii,
2)
zestawienie parametrów energetycznych oraz danych technicznych i technologicznych mających wpływ na te parametry,
3)
wyniki badań urządzenia,
4)
oświadczenie wnioskodawcy o wykonaniu obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, a w szczególności z przepisów o dozorze technicznym, bezpieczeństwie i higienie pracy, bezpieczeństwie pożarowym,
5)
analizę porównawczą techniczno-ekonomiczną ofert zakwalifikowanych do negocjacji, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów energetycznych.
§  7.
W toku postępowania uzgadniającego inwestor jest zobowiązany do udzielania informacji w zakresie rozwiązań technicznych, będących przedmiotem postępowania uzgadniającego.
§  8.
Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji określonych w koncepcjach programowych dotyczących stosowania paliw gazowych do celów ogrzewania pomieszczeń oraz energii elektrycznej do celów ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej regulują odrębne przepisy.
§  9.
W postępowaniu w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024