Szczegółowe zasady przyznawania oraz tryb wypłacania ekwiwalentu pieniężnego uczniom szkół zawodowych realizującym program praktycznej nauki zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 21 marca 1986 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania oraz trybu wypłacania ekwiwalentu pieniężnego uczniom szkół zawodowych realizującym program praktycznej nauki zawodu.

Na podstawie § 15 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"zakładach pracy" i"warsztatach" - rozumie się przez to jednostki określone w § 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268), zwanego dalej "rozporządzeniem",
2)
"uczniach" - rozumie się przez to uczniów, o których mowa w § 1 pkt 6 rozporządzenia, w tym również uczniów szkół wymienionych w tym punkcie, działających jako szkoły specjalne,
3)
"roku nauki" - rozumie się przez to te lata nauki, dla których plan nauczania przewiduje zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, przyjmując jako pierwszy rok nauki rozpoczęcie realizacji tych zajęć lub praktyk.
§  2.
1.
Uczniowie realizujący program praktycznej nauki zawodu, organizowanej w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych:
1)
w zakładach pracy, na podstawie umowy zawartej między szkołą a zakładem pracy,
2)
w warsztatach,

otrzymują za każdą zrealizowaną godzinę tej nauki ekwiwalent pieniężny, zwany dalej "ekwiwalentem".

2.
Stawki ekwiwalentu za jedną godzinę zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, ustalone na podstawie minimalnej i maksymalnej obowiązującej dla danego roku nauki stawki wynagrodzenia młodocianego pracownika, pomniejszone o kwotę rekompensaty, wynoszą:
1)
w pierwszym roku nauki:
a)
minimalna - 6,50 zł/godz.,
b)
maksymalna - 7,50 zł/godz.,
2)
w drugim roku nauki:
a)
minimalna - 8,50 zł/godz.,
b)
maksymalna - 10,00 zł/godz.,
3)
w trzecim roku nauki:
a)
minimalna - 13,00 zł/godz.,
b)
maksymalna - 14,50 zł/godz.
3.
Stawki ustalone w ust. 2 pkt 3 stosuje się również przy obliczaniu ekwiwalentu w czwartym i piątym roku nauki, a we wszystkich latach nauki - w szkołach zawodowych dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, a także w pedagogicznych studiach technicznych.
§  3.
1.
Ekwiwalent za zajęcia praktyczne ustala się według stawki minimalnej określonej w § 2 i wypłaca miesięcznie w gotówce lub przekazuje na książeczkę oszczędnościową ucznia do dnia 10 następnego miesiąca.
2.
Uczeń, który za okres (semestr) nauki w danym roku szkolnym uzyskał ocenę bardzo dobrą z zajęć praktycznych, przy pozytywnych ocenach z pozostałych przedmiotów objętych planem nauczania, otrzymuje wyrównanie ekwiwalentu w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą obliczoną za ten okres (semestr) według stawki maksymalnej a kwotą ekwiwalentu już wypłaconego za ten okres (semestr). Tak ustalona kwota wyrównania ekwiwalentu za okres (semestr) wypłacana jest uczniowi jednorazowo w terminie jednego miesiąca po zakończeniu okresu (semestru).
3.
Uczniowi, który za pierwszy okres (semestr) nauki w danym roku szkolnym otrzymał ocenę niedostateczną z zajęć praktycznych, wstrzymuje się wypłatę ekwiwalentu w drugim okresie (semestrze). Po uzyskaniu przez ucznia oceny pozytywnej (w tym i bardzo dobrej) za drugi okres (semestr) wypłaca mu się jednorazowo 50% kwoty ekwiwalentu należnego za ten okres (semestr), obliczonego według stawki minimalnej.
4.
Uczeń powtarzający rok nauki w wyniku uzyskania oceny niedostatecznej z zajęć praktycznych na koniec roku szkolnego nie otrzymuje w powtarzanym roku ekwiwalentu za zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Uczeń ten, po uzyskaniu oceny pozytywnej (w tym i bardzo dobrej) na koniec roku szkolnego, otrzymuje jednorazowo 50% kwoty ekwiwalentu należnego za zajęcia praktyczne realizowane w drugim okresie (semestrze), obliczonego według stawki minimalnej i wypłacanego w terminie jednego miesiąca po zakończeniu okresu (semestru).
§  4.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, ekwiwalent za zrealizowane godziny praktyk zawodowych ustala się według minimalnych stawek określonych w § 2 i wypłaca w terminie 10 dni od zakończenia praktyk.
2.
Uczeń, który z praktyki zawodowej uzyskał ocenę bardzo dobrą, otrzymuje ekwiwalent obliczony według stawki maksymalnej określonej w § 2.
3.
Uczeń, który z praktyki zawodowej uzyskał ocenę niedostateczną, nie otrzymuje ekwiwalentu za tę praktykę.
§  5.
Ekwiwalent określony według stawek zawartych w § 2, zwiększony do 50%, otrzymują uczniowie realizujący program zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w zawodach i specjalnościach szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej i kultury oraz w zawodach i specjalnościach uciążliwych, ustalanych w trybie § 15 ust. 3 rozporządzenia.
§  6.
1.
Do czasu zrefundowania ze środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w trybie określonym w § 20 rozporządzenia ekwiwalent wypłaca się:
1)
w zakładach pracy określonych w § 19 ust. 1 rozporządzenia - ze środków obrotowych,
2)
w szkołach prowadzących zajęcia praktyczne (dla uczniów tych szkół lub skierowanych na te zajęcia przez inne szkoły) oraz w szkołach kierujących uczniów na zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe do indywidualnych gospodarstw rolnych - z kredytów budżetowych planowanych na stypendia dla uczniów.
2.
Kwoty refundacji z tytułu wypłat dokonywanych zgodnie z ust. 1 pkt 2 zarachowywane są na wznowienie kredytów budżetowych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że ma zastosowanie począwszy od dnia 1 stycznia 1986 r. do uczniów, którym na podstawie dotychczasowych przepisów ekwiwalenty nie przysługiwały.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.13.92

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania oraz tryb wypłacania ekwiwalentu pieniężnego uczniom szkół zawodowych realizującym program praktycznej nauki zawodu.
Data aktu: 21/03/1986
Data ogłoszenia: 15/05/1986
Data wejścia w życie: 01/01/1986, 15/05/1986