Kierowanie do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1985 r.
w sprawie kierowania do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 38, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu używa się określenia:
1)
funkcjonariusz - rozumie się przez to funkcjonariusza zwolnionego ze Służby Bezpieczeństwa lub Milicji Obywatelskiej, który nie ukończył: mężczyzna - 55 lat życia, kobieta - 50 lat i nie został zaliczony do jednej z grup inwalidów,
2)
wojewódzki urząd spraw wewnętrznych - rozumie się przez to wojewódzki urząd spraw wewnętrznych właściwy ze względu na miejsce zamieszkania funkcjonariusza,
3)
organ zatrudnienia - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia stopnia podstawowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania funkcjonariusza.
§  2.
1.
Funkcjonariusza kieruje się na jego wniosek do pracy w uspołecznionym zakładzie pracy.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, gdy brak jest możliwości skierowania do pracy w uspołecznionym zakładzie pracy, można skierować funkcjonariusza, za jego zgodą, do jednostki gospodarki uspołecznionej organizującej produkcję lub usługi w formie pracy nakładczej - do zatrudnienia w tej pracy.
3.
Funkcjonariusz składa wniosek o zatrudnienie w wojewódzkim urzędzie spraw wewnętrznych, który przekazuje ten wniosek do organu zatrudnienia.
4.
Organ zatrudnienia kieruje funkcjonariusza do pracy w porozumieniu z szefem wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych.
§  3.
1.
Funkcjonariusza należy skierować do pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom fachowym. W razie niemożności skierowania do takiej pracy, funkcjonariusza - za jego zgodą - można skierować do innej pracy.
2.
Uspołeczniony zakład pracy zatrudni funkcjonariusza skierowanego przez organ zatrudnienia, uwzględniając wskazania zawarte w skierowaniu. Zatrudnienie funkcjonariusza następuje na ogólnych zasadach, z uwzględnieniem warunków zatrudnienia i wynagrodzeń określonych w taryfikatorze kwalifikacyjnym obowiązującym w danym zakładzie pracy.
§  4.
1.
Funkcjonariusza należy skierować do pracy w miejscowości, w której ma stałe miejsce zamieszkania, lub w miejscowości pobliskiej, jeżeli do miejsca pracy jest możliwy dojazd państwowymi środkami komunikacji.
2.
Za zgodą funkcjonariusza można skierować go do pracy w innej miejscowości niż określona w ust. 1, jeżeli zakład pracy, który zatrudni funkcjonariusza, zapewni mu pomoc w uzyskaniu lokalu mieszkalnego.
§  5.
1.
Jeżeli funkcjonariusz odmawia podjęcia proponowanej pracy z uwagi na to, że nie odpowiada jego kwalifikacjom fachowym lub z powodu znacznej odległości od miejsca zamieszkania albo z innych uzasadnionych przyczyn - powinien zawiadomić o odmowie organ zatrudnienia i wojewódzki urząd spraw wewnętrznych.
2.
Szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych w porozumieniu z organem zatrudnienia dokonuje oceny zasadności odmowy podjęcia pracy przez funkcjonariusza.
3.
W razie nieuzasadnionej odmowy podjęcia pracy przez funkcjonariusza, organ zatrudnienia po uzgodnieniu z szefem wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych kieruje funkcjonariusza do pracy na zasadach ogólnych.
§  6.
Funkcjonariuszowi, który sam wskaże zakład pracy, w którym chciałby podjąć pracę - bez pośrednictwa organu zatrudnienia - i zgłosi się do tego organu o wydanie skierowania do pracy, organ zatrudnienia wydaje takie skierowanie.
§  7.
1.
W razie istnienia przeszkody uniemożliwiającej skierowanie funkcjonariusza do pracy w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku o zatrudnienie, organ zatrudnienia zawiadamia o tym wojewódzki urząd spraw wewnętrznych.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, nie zwalnia organu zatrudnienia oraz szefa wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych od obowiązku skierowania funkcjonariusza do pracy niezwłocznie po ustaniu przeszkody uniemożliwiającej skierowanie go do pracy.
§  8.
1.
W razie rozwiązania stosunku pracy z funkcjonariuszem, który nabył prawo do emerytury milicyjnej w wymiarze niższym niż za 30 lat wysługi emerytalnej i chce nadal pracować - funkcjonariusza tego kieruje się do pracy w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu.
2.
Funkcjonariusz, o którym mowa w ust. 1, składa wniosek o skierowanie go do pracy w wojewódzkim urzędzie spraw wewnętrznych w terminie 30 dni od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy, a jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu przedłużającej się choroby lub usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn - w ciągu 30 dni od dnia ustania przyczyny, która spowodowała rozwiązanie stosunku pracy.
3.
Prawo ponownego skierowania do pracy w trybie określonym w zarządzeniu nie przysługuje w razie rozwiązania z funkcjonariuszem stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy lub w razie porzucenia pracy.
§  9.
W miarę istniejących możliwości mogą być kierowani do pracy, na ich prośbę, według zasad określonych w zarządzeniu, także funkcjonariusze, którym przysługuje emerytura milicyjna z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej lub którzy ukończyli: mężczyźni - 55 lat życia, kobiety - 50 lat.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 17 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 1976 r. w sprawie kierowania do pracy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zwolnionych ze służby (Monitor Polski Nr 10, poz. 49).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.1.2

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kierowanie do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.
Data aktu: 24/12/1985
Data ogłoszenia: 30/01/1986
Data wejścia w życie: 30/01/1986