Inwestycje podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawniające inwestorów do zwolnienia od obowiązku wpłacania kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 26 marca 1985 r.
w sprawie inwestycji podejmowanych w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawniających inwestorów do zwolnienia od obowiązku wpłacania kaucji.

Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy budżetowej na rok 1985 z dnia 28 grudnia 1984 r. (Dz. U. Nr 59, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za inwestycje podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawniające inwestorów do zwolnienia od obowiązku wpłacania kaucji, uważa się budowę budynków, których celem jest dostosowanie warunków pracy do stanu odpowiadającego przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy, a zwłaszcza do wymagań określonych w decyzjach Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub innych organów nadzoru i kontroli warunków pracy, dotyczących:
1)
likwidacji zagrożeń wypadkami przy pracy, powodowanych zagrożeniami wybuchowymi, pożarowymi, budowlanymi,
2)
likwidacji zagrożeń czynnikami szkodliwymi w środowisku pracy do wartości określonych rozporządzeniem Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 22 grudnia 1982 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 43, poz. 287),
3)
zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury zgodnej z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy lub Polskimi Normami przez budowę kotłowni centralnego ogrzewania,
4)
przeniesienia działalności zakładu lub jego części do nowego obiektu ze względu na decyzję Państwowej Inspekcji Pracy.
2.
Za inwestycje, o których mowa w ust. 1, uważa się również budowę budynków przeznaczonych na szatnie, łaźnie, umywalnie, pomieszczenia do spożywania posiłków, pomieszczenia do przygotowywania posiłków profilaktycznych i regeneracyjno-wzmacniających, pomieszczenia do odkażania, oczyszczania i suszenia odzieży ochronnej i roboczej, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników zatrudnionych przy pracach na otwartej przestrzeni lub w nie ogrzanych pomieszczeniach, oraz pralnie odzieży roboczej i ochronnej pracowników zakładu.
§  2.
W wypadkach spornych opinię o podejmowanej inwestycji wydaje organ założycielski.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do inwestycji podjętych po dniu 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024