Kierunki działań zmierzających do zapewnienia gospodarce narodowej dostaw paliw i energii do roku 2000.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 21 marca 1985 r.
w sprawie kierunków działań zmierzających do zapewnienia gospodarce narodowej dostaw paliw i energii do roku 2000.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po rozpatrzeniu przedstawionego przez Radę Ministrów przedłożenia "Problemy zaopatrzenia gospodarki narodowej w paliwa i energię do 2000 r., z uwzględnieniem rozwoju energetyki jądrowej" i wysłuchaniu informacji Rządu w tym zakresie, przyjmuje je do wiadomości i uznaje za kierunkowo odpowiadające potrzebom gospodarki narodowej.
Sejm podkreśla, że wzrost produkcji i podaży energii, wynikający z prezentowanego przez Rząd przedłożenia, następować powinien głównie poprzez zwiększenie wydobycia paliw stałych i rozwój energetyki, w tym energetyki jądrowej, a jedynie w niezbędnym zakresie poprzez zwiększenie importu paliw płynnych i gazu. Jednocześnie zapewnienie pokrycia zapotrzebowania gospodarki narodowej na paliwa i energię wymaga racjonalizacji ich zużycia. Powinno to nastąpić poprzez zdecydowane obniżenie energochłonności procesów technologicznych oraz modernizację istniejących urządzeń technicznych we wszystkich działach gospodarki narodowej. Czynnikiem wspomagającym oszczędną gospodarkę w tym zakresie powinny stać się w większym niż dotychczas stopniu mechanizmy ekonomiczne.

Sejm, doceniając wagę zaopatrzenia w paliwa i energię jako jednego z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania gospodarki narodowej i dalszego społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, zobowiązuje Rząd do wykorzystania przedstawionego przedłożenia w pracach nad założeniami narodowego planu społeczno-gospodarczego na lata 1986-1990 i planu perspektywicznego, a w szczególności do rozważenia i zaproponowania możliwości zapewnienia środków finansowych i materiałowych, a także innych warunków dla realizacji niezbędnych zadań, wynikających z prezentowanego przedłożenia. Sejm zobowiązuje Rząd do corocznego przedkładania Sejmowi informacji o stanie zaopatrzenia gospodarki narodowej w paliwa i energię oraz rozwoju kompleksu paliwowo-energetycznego. Sejm zobowiązuje Rząd także do opracowania odrębnej regulacji prawnej, określającej funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłu paliwowo-energetycznego.

Sejm zwraca się do górników, energetyków, naftowców, gazowników, pracowników przemysłu maszyn górniczych i energetycznych oraz budownictwa górniczego, energetycznego i gazowniczego, a także do działaczy rad narodowych i pracowników administracji oraz organizacji społecznych o współdziałanie w realizacji zadań zmierzających do zaopatrzenia kraju w paliwa i energię.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podkreśla potrzebę równoczesnego podjęcia wszechstronnych działań dla uzyskania oszczędności paliw i energii w gospodarce narodowej, a także zwraca się do całego społeczeństwa o ich racjonalne i oszczędne użytkowanie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024