Zm.: zarządzenie w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 grudnia 1985 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.

Na podstawie art. 12 pkt 2, art. 51 ust. 3, art. 60 ust. 5 i art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1984 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr 31, poz. 215 i z 1985 r. Nr 15, poz. 119) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 6 ust. 3 dodaje się na końcu zdanie w brzmieniu:

"W urzędach, w których są wydziały finansowe, zatwierdzanie planów finansowych następuje na zasadach przewidzianych w ust. 1 i 2.",

2)
w § 21 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Zmiany, o których mowa w ust. 1, dokonywane są w trybie § 64.",

3)
w § 29 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Dysponenci główni mogą w porozumieniu z Ministrem Finansów ustanowić dysponentami kredytów drugiego stopnia państwowe jednostki organizacyjne nie będące jednostkami budżetowymi, jeżeli podlegają im jednostki budżetowe.",

4)
w § 34 w ust. 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) rachunek wydatków budżetu centralnego dla dokonywania zwrotu podatku obrotowego jednostkom gospodarki nie uspołecznionej; uruchamianie środków następuje bez otwarcia kredytów.",

5)
w § 40 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Rachunki sum depozytowych mogą być otwierane tylko jednostkom budżetowym oraz działom egzekucyjnym w urzędach skarbowych. Inne zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze przechowują sumy depozytowe na rachunku rozliczeniowym.",

6)
w § 51 ust. 2 wyrazy "do dnia 5 następnego miesiąca" zastępuje się wyrazami "do dnia 8 następnego miesiąca",
7)
w § 52 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Porównania dokonuje się 4 razy w roku według stanu rachunków na dzień 30 czerwca, 30 września, 31 października i 30 listopada, z uwzględnieniem wpływów przekazanych za dany okres przez urzędy skarbowe. W 15 dni po upływie tych terminów oddziały NBP i banki spółdzielcze informują terenowe organy administracji państwowej o wynikach sprawdzenia, przy czym informacje dotyczące równowagi budżetów stopnia podstawowego banki przekazują również właściwym terenowym organom administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia wojewódzkiego.",

8)
w § 53 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli okaże się, że stan rachunku wydatków budżetowych jest wyższy od stanu rachunku dochodów i stanu środków znajdujących się na rachunku podstawowym, z uwzględnieniem wpływów przekazanych przez urzędy skarbowe oraz ze stanem na rachunku funduszu zasobowego, terenowy organ administracji państwowej jest obowiązany zbadać, na podstawie okresowych sprawozdań z wykonania budżetu, przyczyny braku równowagi budżetowej i podjąć działania zmierzające do jej przywrócenia.",

9)
§ 60 otrzymuje brzmienie:

"§ 60. 1. Podatek od płac wpłacany przez jednostki gospodarki uspołecznionej urzędy skarbowe gromadzą na rachunku dochodów budżetu centralnego cześć 08 "Ministerstwo Finansów", dział 90 "Dochody od jednostek gospodarki uspołecznionej" rozdział 9011 "Wpływy z podatku od płac", § 29 "Podatek od płac".

2. Urzędy skarbowe do dnia 28 każdego miesiąca, a za grudzień do dnia 8 stycznia, rozliczą i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego podatek od płac w wysokości 85% wpływów na rachunek podstawowy budżetów wojewódzkich z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.

3. W styczniu do dnia 28 tego miesiąca urzędy skarbowe obciążą rachunek dochodów budżetu centralnego zaliczką w wysokości 1/12 planowanej rocznej kwoty dochodów z podatku od płac i przekażą na rachunek podstawowy budżetów wojewódzkich. Zaliczka ta podlega rozliczeniu na koniec roku.

4. W razie gdy kwota dochodów budżetu wojewódzkiego z podatku od płac za rok budżetowy jest niższa niż 99% kwoty dochodów określonej w ustawie budżetowej, upoważnia się jeden wyznaczony przez izbę skarbową urząd skarbowy do przekazania z rachunku dochodów budżetu centralnego kwoty do wysokości 99% dochodów określonych w ustawie budżetowej na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego.

5. W razie gdy kwota dochodów budżetu wojewódzkiego z podatku od płac jest wyższa od określonej w ustawie budżetowej, nadwyżkę w granicach 1% tej kwoty jeden wyznaczony urząd skarbowy przekaże z rachunku dochodów budżetu centralnego na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego.

6. Zasady rozliczania dochodów z podatku od płac, określone w ust. 4 i 5, mają zastosowanie do rozliczeń za 1986. r.",

10)
w § 63:
a)
dodaje się ust. 1 w brzmieniu:

"1. W razie ustalenia udziału budżetu centralnego w dochodach budżetu wojewódzkiego wydział finansowy w terminach określonych w § 62 ust. 3 dokona odpowiednich rozliczeń i przekaże kwotę udziału z rachunku wydatków budżetu wojewódzkiego na rachunek dochodów budżetu centralnego część 82, dział 97, rozdział 9731, § 91.",

b)
dotychczasową treść § 63 oznacza się jako ust. 2,
11)
w § 70 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Środki funduszu zasobowego, przeznaczone na pierwsze wyposażenie oraz doposażanie w środki trwałe i obrotowe państwowych przedsiębiorstw terenowych i zakładów (brygad) remontowo-budowlanych, jak również na udzielanie pomocy przedsiębiorstwom terenowym w spłacie kredytów bankowych wykorzystanych na finansowanie inwestycji - mogą być uruchamiane na podstawie decyzji rady narodowej podjętej na wniosek terenowego organu administracji państwowej. We wszystkich tych przypadkach, z wyjątkiem pierwszego wyposażenia, terenowy organ administracji państwowej jest obowiązany przedstawić radzie narodowej program działania mający na celu niedopuszczenie w przyszłości do wystąpienia trudności finansowych w jednostce ubiegającej się o pomoc.",

32)
w § 89 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Do 12 stycznia zalicza się na rachunki bankowe roku ubiegłego przelewy wynikające:

1) z rozliczenia dochodów z podatku od płac, dokonanego przez urzędy skarbowe do 8 stycznia,

2) z rozliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z funduszami."

§  2.
Ostatecznych rozliczeń za 1985 r. dokonuje się według dotychczasowych zasad.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.48.314

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.
Data aktu: 20/12/1985
Data ogłoszenia: 31/12/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986