Zakres działania Komitetu Nagród Państwowych.

UCHWAŁA Nr 211
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Komitet Nagród Państwowych, zwany dalej "Komitetem", rozpatruje wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz literatury i sztuki.
§  2.
1.
Komitet składa się z Prezydium oraz z sekcji specjalistycznych w dziedzinie nauki, techniki oraz literatury i sztuki.
2.
Prezes Rady Ministrów powołuje przewodniczącego Komitetu, jego zastępców, sekretarza Komitetu oraz pozostałych członków Komitetu spośród reprezentantów nauki, techniki, literatury i sztuki oraz spośród wybitnych działaczy społecznych.
§  3.
1.
Prezydium Komitetu stanowią: przewodniczący Komitetu, jego zastępcy, sekretarz Komitetu, przewodniczący sekcji specjalistycznych oraz członkowie Komitetu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W czasie między posiedzeniami Prezydium Komitetu sprawy zastrzeżone do jego właściwości załatwia urzędujące Prezydium Komitetu. Zakres działania urzędującego Prezydium określa regulamin Komitetu.
3.
Urzędujące Prezydium Komitetu stanowią: przewodniczący Komitetu, jego zastępcy, sekretarz Komitetu oraz inni członkowie Prezydium Komitetu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
§  4.
1.
Sekcje specjalistyczne tworzy, przekształca i znosi Prezydium Komitetu.
2.
Prezydium Komitetu może w razie potrzeby powoływać komisje pod przewodnictwem członka Prezydium do rozpatrzenia określonych wniosków. Komisje te działają na prawach sekcji specjalistycznych.
§  5.
Prezes Rady Ministrów wyznacza spośród członków Komitetu przewodniczących, ich zastępców i sekretarzy sekcji specjalistycznych. W skład sekcji specjalistycznych i komisji powołanych do rozpatrzenia określonych wniosków wchodzą członkowie Komitetu wyznaczeni przez przewodniczącego Komitetu.
§  6.
Kadencja członków Komitetu trwa 4 lata. W razie zmian w składzie Komitetu w czasie trwania kadencji okres pełnienia funkcji przez nowo powołanych członków kończy się z upływem kadencji całego składu Komitetu.
§  7.
1.
Nagrody państwowe w dziedzinie nauki i techniki stanowią wyróżnienie przez państwo wybitnych osiągnięć naukowych, naukowo-badawczych, projektowych i konstrukcyjnych, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz osiągnięć dotyczących organizacji i zarządzania.
2.
Nagrody państwowe w dziedzinie literatury i sztuki stanowią wyróżnienie przez państwo wybitnych osiągnięć w zakresie twórczości literackiej, wiedzy o literaturze i sztuce lub krytyki artystycznej, twórczości teatralnej, muzycznej, plastycznej, filmowej i działalności kulturalnej.
3.
Nagrody państwowe mogą być przyznane również za całokształt działalności w dziedzinach, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  8.
1.
Nagrody państwowe są przyznawane w latach parzystych z okazji Święta Odrodzenia Polski - 22 Lipca.
2.
Nagrody państwowe dzielą się na nagrody I i II stopnia i mogą być przyznawane osobom indywidualnym lub zespołom. Nagrodę zespołową może otrzymać zespół składający się z nie więcej niż 10 osób. W skład zespołu mogą wchodzić tylko te osoby, które wniosły twórczy i decydujący wkład w osiągnięcie zgłoszone do nagrody państwowej.
3.
Nagroda państwowa za całokształt działalności może być przyznana w każdym stopniu tylko jeden raz.
4.
Wyróżniony nagrodą państwową otrzymuje: dyplom, odznakę i premię pieniężną.
§  9.
Wysokość ogólnej kwoty przeznaczonej na premie pieniężne w danym roku oraz wysokość poszczególnych premii ustala Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Prezydium Komitetu.
§  10.
1.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki i techniki mogą składać:
1)
placówki Polskiej Akademii Nauk i komitety naukowe,
2)
szkoły wyższe i samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego,
3)
instytuty naukowo-badawcze,
4)
stowarzyszenia naukowo-techniczne,
5)
towarzystwa naukowe,
6)
organizacje gospodarcze i przedsiębiorstwa,
7)
ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych,
8)
naczelne i centralne organy administracji państwowej.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie literatury i sztuki mogą składać:
1)
placówki Polskiej Akademii Nauk,
2)
szkoły wyższe i samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego,
3)
instytuty naukowo-badawcze,
4)
stowarzyszenia i związki twórców,
5)
przedsiębiorstwa artystyczne i wydawnicze,
6)
ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych,
7)
naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego.
3.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych składają:
1)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 1 i 5 oraz w ust. 2 pkt 1 - za pośrednictwem Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk,
2)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 2, 3 i 6 oraz w ust. 2 pkt 2 i 3 - za pośrednictwem właściwych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
3)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 7 i w ust. 2 pkt 6 - za pośrednictwem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych,
4)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 4 - za pośrednictwem Naczelnej Organizacji Technicznej,
5)
jednostki wymienione w ust. 2 pkt 4 i 5 - za pośrednictwem Ministra Kultury i Sztuki.
4.
Jednostki określone w ust. 3, za których pośrednictwem są składane wnioski, oraz jednostki wymienione w ust. 1 pkt 8 i w ust. 2 pkt 7 po rozpatrzeniu wniosków przez powołany w tym celu zespół kierują je do Komitetu wraz z uzasadnieniem, a w razie powzięcia decyzji o nieprzedstawieniu wniosku Komitetowi zwracają go wnioskodawcy.
5.
Od decyzji o nieprzedstawieniu wniosku Komitetowi wnioskodawcy przysługuje prawo ponownego skierowania wniosku do jednostki organizacyjnej, która decyzję tę powzięła, w celu przesłania go do Komitetu. Jednostka ta przekazuje wniosek Komitetowi podając przyczynę niepoparcia wniosku.
§  11.
1.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą być składane w każdym czasie. Komitet rozpatruje wnioski otrzymane do dnia 15 grudnia każdego roku nieparzystego. W terminie tym należy również składać wnioski ponownie skierowane przez wnioskodawców.
2.
Członkowie Komitetu mogą zgłaszać kandydatów do nagrody państwowej bezpośrednio sekcjom specjalistycznym do dnia 15 lutego każdego roku, w którym są przyznawane nagrody państwowe.
§  12.
1.
Nagrody państwowe przyznaje Prezydium Komitetu na podstawie wniosków sekcji specjalistycznych.
2.
W szczególnych wypadkach Prezydium Komitetu może:
1)
zgłoszony wniosek odłożyć do ponownego rozpatrzenia w latach następnych, po uzupełnieniu go we wskazanym kierunku i ponownym zgłoszeniu przez wnioskodawcę,
2)
wystąpić do naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz do terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, a także do organizacji społecznych, o nagrodzenie osiągnięcia zgłoszonego do nagrody państwowej,
3)
wystąpić do organów, o których mowa w pkt 2, o nagrodzenie niektórych osób nie uwzględnionych w zespole wyróżnionym nagrodą państwową.
§  13.
Szczegółową organizację, tryb działania Komitetu, sposób podejmowania uchwał, tryb zgłaszania i dokumentowania wniosków oraz sposób ich oceny w sekcjach specjalistycznych określa regulamin Komitetu zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
§  14.
1.
Członkom Komitetu oraz osobom zaproszonym przysługuje za udział w posiedzeniu Komitetu w ciągu doby wynagrodzenie w wysokości określonej przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
2.
Członkom Komitetu oraz osobom zaproszonym i biorącym udział w posiedzeniach Komitetu przysługują diety oraz zwrot kosztów za hotel na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży na obszarze kraju oraz zwrot kosztów przejazdu na zasadach określonych przez Prezesa Rady Ministrów.
3.
Osobom powołanym przez Komitet do opracowania opinii lub recenzji o osiągnięciu przedstawionym do nagrody państwowej przysługuje wynagrodzenie jak za opracowanie recenzji rozprawy habilitacyjnej.
§  15.
Obsługę biurową Komitetu wykonuje Polska Akademia Nauk.
§  16.
Fundusz nagród oraz wydatki Komitetu są objęte budżetem centralnym, w części dotyczącej Polskiej Akademii Nauk.
§  17.
Do dnia 1 sierpnia 1986 r. nagrodę zespołową może otrzymać zespół składający się z nie więcej niż 12 osób.
§  18.
Traci moc uchwała nr 210 Rady Ministrów z dnia 11 listopada 1975 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych (Monitor Polski Nr 38, poz. 224, z 1979 r. Nr 17, poz. 103, z 1982 r. Nr 17, poz. 141 i z 1983 r. Nr 42, poz. 238), z tym że do dnia 31 lipca 1986 r. pozostaje w mocy § 9 ust. 2 tej uchwały.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 8 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024